Michaela Ella Hajduková, spisovateľka najoriginálnejších príbehov

0
Michaela Ella Hajduková, spisovateľka najoriginálnejších príbehov

26.11.2021 (Webnoviny.sk) – Jedna z najobľúbenejších slovenských spisovateliek Michaela Ella Hajduková prináša do kníhkupectiev nový román s názvom Záhrada umenia, v ktorom sa jedinečným spôsobom spojí história literatúry, desivá krimi, ale aj romantický príbeh zo sveta kníh, ktoré skrývajú tie najtemnejšie tajomstvá.

Táto nádherne spracovaná kniha si vás získa rovnako ako staré duše kníh, ktorým rozumie jedine Amelia Snowdenová. Jej spokojný život naruší charizmatický autor mysterióznych hororov Richard Rickman a jej svet sa pomaly rozbíja. Až záhadná Angelique, umelkyňa z tajomnej miestnosti s knihami a hudbou Edith Piaf, posmelí Ameliu, aby zatvorila oči a pozrela sa dozadu. Amelia sa však bráni a nechce pátrať. No niekedy je všetko naše odhodlanie zbytočné proti mocným silám podvedomia, ktoré sa rozhodlo vypustiť von všetky tiene. Netuší však, že zelené závoje absintu, tajomná knižnica a neobyčajná kniha s prázdnymi stránkami môžu napokon otvoriť aj jej zranené srdce.

Táto akčná žena napísala už 16 kníh a do väčšieho povedomia sa dostala vďaka vojnovému románu ZlatovláSSka. S jej príbehmi cestujete do minulosti, spoznávate sa s cárskou rodinou v románe Zimný palác alebo sa ponoríte do vášnivej dilógie, ktorá sa odohráva v slnečnom Taliansku.

Pri čítaní jej kníh má čitateľ chuť zistiť, kde berie nápady na tieto originálne príbehy. Ako sama autorka hovorí: ,,Námet na tento príbeh sa zrodil z mojej lásky ku knihám. Odmalička som veľký čitateľ a v tejto knihe ,,sa stretli“ mnohé moje obľúbené knihy či knižné postavy, dokonca aj to, že trpím bibliosmiou. Aj preto je hlavná hrdinka majiteľka kníhkupectva a dej sa točí okolo umenia a kníh, čo je môj svet.“

Verných čitateľov môže Záhrada umenia prekvapiť, lebo autorka prvýkrát vo svojej tvorbe dáva priestor aj novému žánru. „Po prvý raz som skúsila zabrúsiť do krimi vo väčšej miere. Ako príbeh plynul, zdalo sa mi, že zápletka „chce“ ísť týmto smerom. :-) V podstate to trošku predznačil aj autor mysterióznych hororov.“ – Michaela Ella Hajduková

Miškina spisovateľská hlava nikdy nespí a keď sa jej opýtate, či má v pláne napísať v blízkom čase ďalší román, tak s úsmevom odpovie: „Mám hotový román s pracovným názvom Báthory a ešte sa opravuje a upravuje. Nebude to však fantasy, ani krvavá story o vampírke a podobne. V príbehu vychádzam z mnohých menej známych historických faktov o tejto výnimočnej žene. Áno, ja ju za výnimočnú považujem, pre všetko, čo som sa o nej počas posledných rokov dočítala. A to bol dôvod, prečo som sa do knihy pustila. Lebo príbeh o krvilačnej grófke a jej temniciach sa už u nás podáva z generácie na generáciu ako ľudová slovesnosť. Aká bola podľa mňa, sa čitatelia dozvedia v knihe. Momentálne teda nepíšem nič, mám však niekoľko námetov rozpracovaných a v hlave mi ide jeden film cez druhý, no zatiaľ ma ani jeden naplno nepritiahol. Tak čakám, k čomu ma to potiahne. Mám rozpracovaný nový vojnový námet, ktorý sa začne v povojnovej Amerike, prejde vojnovým Nemeckom, kde sa chcem viac venovať Hitlerovej mládeži a v ktorom plánujem využiť hypnózu. Mám tiež námet, ktorý sa odohráva na území Slovenského štátu a v ktorom chcem rozpracovať aj tému SNP. Takisto mám v pláne voľné pokračovanie Berlínskych hviezd a ešte mám v pláne severský príbeh, v ktorom sa znova vraciam ku krimi. Sama neviem, čo ma teda pritiahne najskôr. Viackrát sa mi stalo, že som mala niečo napísané, rozpísané, ale zrazu ma prepadol pocit, že práve TOTO musím teraz dokončiť. To bol pocit, ktorý sa ma zmocnil pri písaní knihy o Báthory. Mám niekoľko rozpracovaných tém, ale muselo to byť TERAZ. :-)“

Z tohto je cítiť, že si rada plníš sny. Aký spisovateľský sen si naposledy splnila alebo si plánuješ splniť? „Týka sa práve pripravovanej knihy Báthory. Pred rokom som mala sen. Urobiť nejakú výnimočnú, originálnu reklamu k tejto knihe. Mám priateľku, ktorá tancuje v skupine historických tancov a venujú sa aj obdobiu Báthory, dokonca majú jej kostým. Napadlo mi teda obliecť ho nejakej zaujímavej dievčine a urobiť promofotky. Netuším, kedy sa z tohto nápadu stal iný, aby som si obliekla kostým ja. Nosí ho však dievčina, ktorá je omnoho chudšia, a tak som sa zaťala a dala dolu 16 kíl. A potom mi napadlo, že ak fotky, prečo nie rovno celý trailer. Tento bláznivý sen som si splnila. Spolu so skupinou Fringia na Oravskom zámku.“

Miškin najnovší román Záhrada umenia nájdete na našom webe: vydavateľstvomotyl.sk alebo aj v každom dobrom kníhkupectve.

Prečítajte si úryvok z novinky Záhrada umenia:

Život je často bezcitný,“ pokračovala zamyslene Angelique. „Málokedy je to rovná krásna cesta obrúbená dúhou, ale nikdy, nikdy sa nesmieš poddať! Ako ja, ako Edith, ako Marceline, ako mnohé ďalšie. Geniálna Frida Kahlo mala ťažkú nehodu, telo jej prerazila kovová tyč, dávali ju dokopy celé mesiace, počas ktorých iba ležala. A predsa sa nedala, maľovala v špitáli poležiačky a jej obrazy nesú jej nezmazateľný rukopis. A ďalšia dáma… Camille Claudelová. Nadaná sochárka, milenka veľkého Rodina. Talentovaná žena, ktorá sa pokúšala preraziť v ére mužov. A nevzdala sa. Kopala 166 167 okolo seba, aby si vydobyla svoje miesto medzi nimi! A neuveriteľná Maria Callasová? Ťažkopádne a neobľúbené dievča, ktoré si o sebe myslelo, že je priveľmi tučné a matka má radšej jeho sestru. Už ako mladá dievčina mala prekrásny hlas, a predsa ju neprijali na konzervatórium. Neostala plakať v kúte. A dnes? Jej meno je pojmom v opernom svete. Tých žien je tak veľa, Amelia! Vieš, čo sa ti snažím povedať?“ Civela som na ňu a nevedela, či chcem pochopiť.

„Máš v  sebe slová, Amelia. Veľa nevypovedaných slov. Nedovoľ im, aby ostali pochované v tebe navždy. To, že ťa zlomili, neznamená, že nemôžeš ísť ďalej. Silnejšia, zocelenejšia. Tie slová sa chcú dostať von a ty to cítiš a vieš. Vylov ich zo seba, otvor dvere a vypusti temné spomienky.“ Stále som mlčala a nevedela reagovať. Moje vlastné slová sa vo mne točili, miešali sa s podivnými obrazmi, a ja som po dvoch pohárikoch potrebovala pod hlavu vankúš. Znova sa do mňa zadrapila únava. Vstala som a tackavo prešla k pohovke. Privrela som oči a svet okolo mňa zhasol a vypol všetky zvuky vrátane Angeliquinho hlasu a praskajúcej platne s francúzskou šansoniérkou.

Informačný servis

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu