Dodnes sa vedú spory o to, aký veľký podiel mala na teórii relativity Einsteinova manželka. Mileva Marićová bola srbská matematička, fyzička a manželka Alberta Einsteina.
Narodila sa 19. decembra v roku 1875 v Srbsku. Bola uzavretá, mala aj vrodenú telesnú vadu bedrového kĺbu a krívala na nohu, ale bola nesmierne nadaná pre matematiku a fyziku. Študovala v Novom Sade, Záhrebe, Berne, až sa nakoniec, ako len piata žena v dejinách, dostala na Polytechniku v Zürichu, kde študovala ako jediná žena svojej generácie odbor matematika a fyzika.
Tu stretla Alberta Einsteina, s ktorým ju zo začiatku spájalo priateľstvo a podobné názory na fyzikálne problémy. Spoločnú mali aj lásku k hudbe, Mileva hrala na klavíri a Albert na husliach. Stali manželmi a mali spolu tri deti. V roku 1919 sa rozviedli.
Prečítajte si: 10 žien s najvyšším IQ na svete
Nadaná študentka a flákač
Mileva bola veľmi nadanou študentkou a najprv chcela byť lekárkou. Albert bol však priemerný žiak a nijako na škole neoslnil. Mileva si však vybrala odbory matematiku a fyziku, lebo plánovala učiť. Napriek tomu, ze Mileva sa pôvodne chcela stať vedkyňou a netúžila založiť si rodinu, Albert ju presvedčil, aby si ho vzala. Paradoxne, jeho rodičia vzťahom neboli nadšení, Mileva bola o tri roky staršia, pochádzala zo Srbska a trpela zdravotným handicapom.
Na záverečných skúškach sa Mileve nepodarilo uspieť, ale Albertovi sa ich podarí zložiť. V tom čase sa fyzika už dostala do popredia jeho záujmu.
V roku 1902 se im narodila nemanželská dcéra Lieserl, kterú údajne adoptovala Milevina priateľka z detstva. Albertovi sa nedarilo nájsť si prácu kvôli tomu, že nemal švajčiarske občianstvo. Až na Patentovom úrade v Berne dostal zamestnanie ako technický expert tretej triedy. Konečne sa mohol oženiť s Milevou, ale sú chudobní. Albert súkromne doučuje matematiku a fyziku.
V Zürichu vedú spolu skromný, ale pekný život. Albert píše svojmu priateľovi: „Som teraz počestne ženatý muž a vediem veľmi pekný, pohodlný život so svojou manželkou. Stará sa o všetko, dobre varí a je stále šťastná.“
Profesor a jeho zálety
Mileva sa fyzikou zaoberala naďalej a pomáhala aj Albertovi. Manželia spoločne pracujú na troch odborných článkoch, ktoré boli uverejnené v roku 1905 v Annalen der Physik. Hoci na nich pracovali spoločne, je na nich uvedené iba jedno meno. Postupne sa im narodia dvaja synovia. Mileva cíti, že sa naplňujú jej predsvadobné pochybnosti a že už nemá čas venovať sa vede.
Prečítajte si: 9 hrdiniek vedy, ktoré by ste mali poznať
Alberta v roku 1911 vymenujú za profesora na univerzite v Zürichu. Z novín sa to dozvie aj bývalá Albertova láska, Anna Meyerová-Schmidová, ktorá je už vydaná a napíše mu. Výmenu ich listov zachytí Mileva a spraví Albertovi scénu, z ktorej sa on ešte roky nevie spamätať. Rozpory medzi manželmi sa prehlbujú. Albert zvykne dlho do noci diskutovať so študentami a samotárska Mileva potichu žiarlila.
Albert už v roku 1905 publikoval štyri zo svojich základných fyzikálnych objavov. Formuloval nimi kvantovú teóriu svetla, čím rozšíril Planckovu teóriu kvantifikovanej energie. Svoju všeobecnú teóriu relativity uverejnil v roku 1916 a je jednotnou teóriou času, priestoru a gravitácie.
Manželia sa neustále hádajú, Mileva ťažko nesie, že Albert sa jej už s ničím zdôveruje a Albertovi lezie na nervy, že Mileva chce všetko vedieť. Postupne s adorozumievajú len lístkami. Albert ju neskôr tvrdo označuje „za nádobu všetkej trpkosti“.
V roku 1919 sa pár rozviedol „pre prirozenou neznášanlivosť“. Albert sa oženil so svojou sesternicou Elsou ešte v tom istom roku (hoci ich vzťah trval od roku 1912) a ostal s ňou až do jej smrti.
Mileva a teória relativity
Existujú isté indície, ktoré vedú k záverom, že bola spolutvorkyňou teórie relativity. Takéto tvrdenia rozpútali ostré diskusie, ktoré pretrvávajú ešte v súčasnosti.
Faktom však zostáva skutočnosť, že kvôli vzťahu s Albertom Einsteinom sa vzdala vlastnej kariéry a stala sa oporou pre svojho manžela.
Einstein ju v ďakovnej reči pri príležitosti prevzatia Nobelovej ceny v roku 1922 nespomenul, zato jej odovzdal finančnú odmenu v plnej výške 1 milión dolárov (180 tisíc švajčiarskych frankov). Mileva investovala do kúpy troch nehnuteľností, ale dve musela kvôli liečebným nákladom pre svojho psychicky chorého syna predať.
Albert získal svetové uznanie, prednášal v mnohých krajinách a často sa vyjadroval k najaktuálnejším otázka sveta. Po odchode oboch synov z domu Mileva vyučovala fyziku na lýceu, pestovala kvetiny a kaktusy. Zomrela v roku 1948, v skromnosti a osamotená.
Mileva a jej význam
Skutočnosť, že v medzivojnovou období nemal Einstein žiadne rodinné záväzky, mu umožnila intenzívnejšiu prácu na všeobecnej teórií relativity.
Niektoré z diskusií o tom, či Marićová spolupracovala s Einsteinom, sú založené na ich interakciách:
- Marićovej brat a ďalší príbuzní podali očité svedectvo o tom, ako Mileva a Albert spolu diskutovali o fyzike, keď boli manželia.
- Prvý syn páru, Hans Albert (nar. 1904), povedal, že keď sa jeho matka v roku 1903 vydala za Einsteina, vzdala sa svojich vedeckých ambícií. Povedal však aj to, ako „vedecká spolupráca jeho rodičov pokračovala až do ich manželstva a že si pamätal, ako ich videl spolu pracovať po večeroch pri jednom stole.“
Faktom zostáva, že sa význam Milevy Marić Einstein v dejinách vedy stále spomína, a že si zaslúži omnoho väčšiu pozornosť, ako jej bola venovaná doteraz.
Zdroj: wikipedia.com,