Monica Lewinsky sa stala producentkou a aktivistkou v boji proti šikane

0
Monica Lewinsky sa stala producentkou a aktivistkou v boji proti šikane

„V roku 1998 som stratila svoju povesť a dôstojnosť a takmer som prišla o život,“ hovorí aktivistka proti šikanovaniu Monica Lewinsky.

Monica Lewinsky a režisér Max Joseph podrobne preskúmajú rozmach verejného pranierovania a hanby v našej kultúre.

Od „šarlátového písmena“ až po pranierovanie, verejné zahanbovanie nie je novým fenoménom. Ale v online ére internetu je tu nový potenciál pre jeho dosah a trvanie. A kto by mohol lepšie preskúmať našu kolektívnu potrebu zničiť jeden druhého ako niekto, kto zažil účinky na vlastnej koži?

Po boku oceneného filmára Maxa Josepha sa Monica Lewinsky stala výkonnou produkciou filmu „15 Minites of shame“, ktorý je podrobným pohľadom na epidémiu zahanbovania verejnosti v našej kultúre.

Aktivistka proti šikane

Monica Lewinsky in 2015 during her TED Talk, foto: https://www.flickr.com/photos/jurvetson/

„Monica Lewinsky je aktivistka proti šikanovaniu s bezkonkurenčnou autoritou, vďaka čomu je perfektnou partnerkou pre tento projekt,“ uviedla Sarah Aubrey, vedúca obsahu HBO Max. „A Maxova silná obhajoba sociálnej spravodlivosti a osobité rozprávanie ho robia obzvlášť vhodným na skúmanie tohto komplexného moderného fenoménu.“

Každý vie, kto ste, pretože vaša chyba, vaše tajomstvo, bolo teraz zverejnené.

15 minút hanby“ prináša príbehy skutočných ľudí z celého sveta, ktorí boli verejne zahanbení. Dokument tiež rozšíril záber na rozhovory s jednotlivcami v blízkosti osoby, ktorá bola zahanbená – vrátane tyranov, okoloidúcich, médií, psychológov, politikov a odborníkov.

Toto nie je jediný projekt, na ktorom Monica Lewinsky pracuje. Stala sa tiež producentkou pre novú sériu „Amerického kriminálneho príbehu“ Ryana Murphyho, ktorá podrobne preskúma obžalobu bývalého amerického prezidenta Billa Clintona.

Prečítajte si: „Kľúčom k riešeniu šikanovania na školách je prevencia,“ hovorí doktorka Rosová.

Aféra s Clintonom

Hlavnými postavami príbehu budú Monica Lewinsky, Paula Jones a Linda Tripp, ktoré stvárnia Beanie Feldstein, Annaleigh Ashford a Sarah Paulson.

Písal sa rok 1996 a Linda Tripp telefonovala s kamarátkou Monikou Lewinskou a počúvala, ako si jej 23-ročná kolegyňa z Pentagonu vylieva srdce o ženatom mužovi, do ktorého sa zamilovala, ale nemohla mať.

Foto: Helene C. Stikkel, commons.wikimedia.org

Lewinskej problém však nebol taký jednoduchý.

Objektom jej náklonnosti bol Bill Clinton, prezident Spojených štátov amerických. A hoci o tom Monica Lewinsky v tom čase nemala ani potuchy, Linda Tripp, o viac ako 20 rokov staršia ako ona, zaznamenávala ich veľmi súkromné telefonické rozhovory v snahe zvrhnúť prezidenta.

V roku 1995 začal prezident Clinton sexuálny vzťah s Monicou Lewinsky, ktorá bola vtedy 22-ročnou stážistkou v Bielom dome. Clinton o tri roky neskôr tento vzťah poprel počas výpovede v súdnom procese Pauly Jonesovej za sexuálne obťažovanie proti nemu. O niekoľko mesiacov neskôr Clinton priznal, že klamal. Následne bol obvinený z dôvodu krivej výpovede a marenia spravodlivosti.

Dôsledkov pre Clintona však bolo pomerne málo. Billa Clintona v senátnom procese oslobodili a odsedel si zvyšok druhého funkčného obdobia prezidenta. Medzitým sa Monica Lewinsky stala zdrojom nekonečných nočných televíznych vtipov a online memeciek.

Zneužitie moci

Ale vo svetle hnutia #MeToo sa viac pozornosti venuje mocenským rozdielom a tomu, ako tieto informujú a formujú vzťahy na pracovisku a obťažovanie. Monica Lewinsky vniesla do príbehu druhý pohľad – bola to mladá stážistka, ktorá mala vzťah nielen s najmocnejším mužom na svojom pracovisku, ale aj s krajinou. Nebolo to sexuálne zneužívanie, ale zapojenie Clintona do vzťahu bolo obrovským zneužitím moci.

https://clinton.presidentiallibraries.us/items/show/47839. Foto: Clinton White House

V posledných rokoch sa Lewinsky opäť objavila vo verejnom živote s pôsobivou prácou, ktorá zahŕňa jej TED Talk „The Price of Shame“ z roku 2015. Jej vystúpenie získalo viac ako 16 miliónov zhliadnutí. Získal tiež niekoľko ocenených kampaní proti šikanovaniu vrátane „2018 Defy the Name“ a v roku 2017 bol nominovaný na cenu Emmy „In Real Life“.

Filmová adaptácia príbehu

Keď sa začalo hovoriť o adaptácii jej príbehu pre televíziu, Lewinsky spočiatku váhala. Ale tvorca „American Crime Story“ Ryan Murphy jej povedal, že „nikto by nemal rozprávať váš príbeh okrem teba“.

„A bude to trochu nechutné, ak to niekto urobí,“ pokračoval Murphy. „Ak to chceš produkovať so mnou, bol by som rád; ale ty by si mala byť producentka a mala by si zarobiť všetky tie prekliate peniaze.“

„Ľudia sa zapájajú a rozprávajú o mojej úlohu v tomto príbehu už desaťročia,“ vysvetlila Lewinsky v rozhovore pre Vanity Fair po oznámení projektu. „V skutočnosti som o tom neuvažovala až do niekoľkých posledných rokov, kedy som bola schopná úplne zrekonštruovať svoj príbeh. Takmer o 20 rokov neskôr.“

Možno, že film „15 minút hanby“ poslúži – nielen ako ďalší spôsob, akým Lewinsky získa späť svoj príbeh – ale aj ako dať hlas ostatným, ktorí boli verejne zahanbení. A to tiež niektorým šikanovaným umožní získať kontrolu nad svojimi príbehy.

Zdroj: https://www.salon.com/2019/10/21/monica-lewinsky-and-catfish-host-producing-15-minutes-of-shame-doc-for-hbo-max/, https://abcnews.go.com/US/president-girlfriend-linda-tripps-betrayal-monica-lewinsky-taped/story?id=59865969

Foto: commons.wikimedia.org

žiadne príspevky na zobrazenie