Moskva rozmiestnila jadrové zbrane naprieč Bieloruskom, podľa ISW si Rusko upevňuje kontrolu nad krajinou

0
Moskva rozmiestnila jadrové zbrane naprieč Bieloruskom, podľa ISW si Rusko upevňuje kontrolu nad krajinou

26.5.2023 (SITA.sk) – Umiestnenie ruských taktických jadrových zbraní na bieloruskom území je súčasťou dlhodobej snahy Ruska upevniť svoju de facto vojenskú kontrolu nad krajinou, uviedla americká nezisková organizácia Inštitút pre štúdium vojny (ISW).

Nepravdedobnosť použitia

Naďalej je „mimoriadne nepravdepodobné”, že ruský prezident Vladimir Putin použije jadrové hlavice umiestnené v Bielorusku proti Ukrajine alebo niekomu inému, konštatuje správa ISW. Informuje o tom web Kyiv Independent.

Ruský minister obrany Sergej Šojgu a jeho bieloruský partner Viktor Chrenin vo štvrtok podpísali dokumenty o umiestnení taktických jadrových zbraní na bieloruskom území. Podľa Šojgua kontrolu nad týmito zbraňami bude mať Moskva.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Jadrová hrozba

Washington na tento krok reagoval vyjadrením, že po dohode medzi Minskom a Moskvou nevidí dôvod na zmenu hodnotenia jadrovej hrozby.

„USA budú pokračovať v monitorovaní … implikácií. Nevidíme nijaký dôvod na úpravu rozmiestnenia našich jadrových zbraní, čo sme už povedali skôr, ani nijaké náznaky, že Rusko sa pripravuje použiť jadrové zbrane umiestňované v Bielorusku,” uviedla tlačová tajomníčka Bieleho domu Karine Jean-Pierreová.

Viac k témam: Biely dom, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský minister obrany, Ruský prezident
Zdroj: SITA.sk – Moskva rozmiestnila jadrové zbrane naprieč Bieloruskom, podľa ISW si Rusko upevňuje kontrolu nad krajinou © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie