Môže sa z toxického vzťahu stať zdravý? Toto si myslia experti

0
Môže sa z toxického vzťahu stať zdravý? Toto si myslia experti
Zdroj: Unsplash.com

Hádky patria do vzťahu. Práve vďaka nim sa zistí, kto má ako nastavené hranice. Ale pozor. Ak je súčasťou vzťahu emocionálne alebo fyzické násielie, vtedy netreba nad ničím uvažovať a okamžite odísť. Taký toxický vzťah sa už jednoducho nenapraví a od násilníka sa treba odstrihnúť.

Komunikácia

Avšak existujú aj iné vlastnosti, ktoré robia vzťah toxickým. Jednou z nich je (ne)komunikácia. Ak sa dlhodobo vyhýbate riešeniu problémov, iba sa zamotajú, budú sa kopiť a je dosť možné, že váš vzťah skončí. Dá sa to napraviť?

„Hlavná vec, ktorú vidím u párov, ktoré zažívajú problémy vo vzťahu, je, že si myslia, že sú natoľko zjednotení, že dokážu predvídať, čo si ich partner myslí a cíti,“ povedala pre Metro expertka na randenie a vzťahy Sarah Louise Ryan. „Aj keď sme hlboko prepojení s našimi romantickými partnermi, nikdy nesmieme zabúdať, že sme individuálne ľudské bytosti a máme autonómiu svojich vlastných myšlienok, pocitov a činov – vždy by sme mali hovoriť len za seba, nie v mene našich partnerov.“ 

Z toho dôvodu je tak dôležité, aby sme otvorene hovorili o svojich citoch, obavách, pochybnostiach, pričom druhá strana nás musí vypočuť a viesť s nami racionálny dialóg. Podľa expertky je taktiež dôležité nepozerať sa na minulosť a na to „keby bolo keby“. Treba pracovať aktuálne s tým, čo máte. V súvislosti s tým vymenováva ďalšie toxické návyky: nechuť riešiť veci, vyhýbanie sa konverzáciám či nerešpektovanie hraníc. Ak sa páry nedohodnú na jasnom riešení, neodpustia si, práve naopak, neustále si budú chyby vyhadzovať na oči, nikam sa neposunú.

Je možná zmena?

K toxickým návykom môže byť človek naučený alebo ich nadobudol ešte z predchádzajúcich generácií. Môžu sa aj časom meniť alebo ich ovplyvnia rôzne životné situácie. „Niekedy existujú generačné, rodinné a sociálne vplyvy, pokiaľ ide o to, čo sa považuje za toxické alebo nie, ale jednotlivec bude mať vždy šancu preniesť sa cez ne, aj keď sa cíti zakorenený,“ povedal vzťahový expert Ness Cooper.

Vzťahový odborníci však vidia šancu na zmenu a zlepšenie, no treba na to veľa času, neustále na tom pracovať a veľa trpezlivosti. „Myslím si, že toxicita sa dá napraviť iba vtedy, ak páry nájdu spôsob, ako sa k sebe vrátiť a zistiť, čo presne na tom druhom oceňujú,“ vysvetľuje koučka Sarah. Veľmi nápomocným môže byť práve oceňovanie na dennej, týždennej alebo mesačnej báze. Ak napríklad viete, že vašu polovičku čaká náročný deň, povedzte, ako jej to pristane, že je skvelá a múdra a hneď jej tým zlepšíte deň.

Ospravedlnenie sa je dôležité

Aby vzťah prosperoval, je dôležité, aby si obe strany uvedomili svoje chyby, ospravedlnili za ne a pokúsili sa o nápravu. Nič nie je nemožné, keď sa chce. „Je dôležité naučiť sa správať zdravšie. Terapia je dobrou voľbou pre páry, ktoré sa chcú zmeniť,“ povedal vzťahový odborník Noel McDermott. Tvrdí, že ak si obe strany uvedomia, čo spravili zle, stále existuje nádej na fungujúci vzťah.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu