Fejky nie sú len na smiech, ale vážne škodia malým a stredným podnikom. Falšovaný tovar väčšinou pochádza z Číny

0
Fejky nie sú len na smiech, ale vážne škodia malým a stredným podnikom. Falšovaný tovar väčšinou pochádza z Číny

Obchod s falšovaným tovarom ohrozuje ekonomický vývoj celej Európy.

Ako ďalej vyplýva zo štúdie vypracovanej Organizáciou pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) a Úradom Európskej únie pre duševné vlastníctvo (EUIPO), porušovanie práv duševného vlastníctva môže mať fatálne dôsledky najmä pre malé a stredné podniky.

Práve tie majú v tomto prípade o 34 % menšiu pravdepodobnosť prežitia viac ako piatich rokov.

Prečítajte si: Kristína Tormová si myslí, že fejky sú škaredé

Patenty majú významnú úlohu

„Ako najzávažnejšie sa uvedené riziko ukázalo pre nezávislé malé a stredné podniky, ktorých práva podliehajúce patentovej ochrane boli nezákonnými zásahmi narúšané. Práve patenty tvoria základ pokroku a inovácií a v rozvoji ekonomiky majú významnú úlohu,“ dodáva v tlačovej správe Úrad priemyselného vlastníctva SR.

Najviac zadržaných falšovaných tovarov pochádza z Číny. Týka sa to 85 % zadržaných falšovaných tovarov, ktoré boli zakúpené online a 51 % celosvetovo zadržaného falšovaného tovaru zakúpeného offline.

Najčastejšie sú falšované elektrické stroje a elektronika, odevy, parfuméria, kozmetika, hračky či hry.

Podnikom pomôže fond

Malé a stredné podniky v dôsledku falšovania ich tovaru trpia stratou obratu, povesti a imidžu, ako aj stratou konkurenčnej výhody.

Práve preto bol vytvorený fond na ich podporu, v ktorom je umiestnených viac ako 60 mil. eur. Tie majú podnikom pomôcť s preplatením nákladov na registráciu práv duševného vlastníctva, ktoré sa pre ne ukazujú ako kľúčové.

Zdroj: Webnoviny.sk – Fejky nie sú len na smiech, ale vážne škodia malým a stredným podnikom. Falšovaný tovar väčšinou pochádza z Číny © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie