Muži súperia, ženy sa zoznamujú. Je rozdiel medzi hráčom a hráčkou?

0
Muži súperia, ženy sa zoznamujú. Je rozdiel medzi hráčom a hráčkou?

Už v perinke sa správame rozdielne. Dievčatká si všímajú tváre, chlapci zavesené hračky. Dievčatká v perinke zaostria zrak na fotografiu, chlapci ľahšie nájdu zapatrošenú hračku.

Keď prídeme do školy, chlapci sa začínajú deliť a zaujímať rôzne pozície. Dievčatá sedia v krúžku bez veliteľky (keby sa nejaká rysovala panovačne, ostatným by sa znepáčila). Chlapci stavajú z lega vysoké veže, dievčatá myslia na to, kto bude v domčeku bývať. Keď do triedy príde nováčik, dievčatá sa mu prihovárajú a chlapci na konci dňa netušia ako sa dotyčný volá.

Z dejepisu vieme, že v histórii sme zaujímali rôzne role. Dnes je zábavné pozorovať ako sa prejavujú naše rôzne naprogramované mozgy po desiatkach tisícov rokov rozdielnej deľby práce. Štúdie potvrdzujú, že muží sú lepší s číslami a ženy s písmenami. V strese ženy rozprávajú viac ako zvyčajne, muži zmĺknu.

Na štyroch hráčov pripadá jedna hráčka

Ako to, že väčšinu ľudskej histórie boli muži hazardnými hráčmi a ženy nie? Poznáme drobné epizódky a postavičky, keď sa venovali hazardu aj dámy. Lottie Deno, Poker Alice alebo Faro klub, tajný klub anglických aristokratiek, ktoré mastili karty. Ale inak by ste v polovici 20. storočia márne hľadali kasíno s hráčkami. Väčšia pravdepodobnosť bola, že žena vlastnila podnik než žeby v ňom hrala.

Jedným z dôvodov je prirodzená súťaživosť mužov. Ženy spolupracujú a sú pre ne dôležité vzťahy. Pre chlapca a neskôr muža je dôležité niekoho zdolať bez ohľadu na jeho pošliapané ego. Dievčatá budú súťažiť o chlapca, ale nie o vec alebo peniaze. Ženy sa sústredia na jeden program v televízii, chlap prepína ako blázon (syndróm sedenia na skale).

unsplash.com

Zhruba v dvanástom roku života dievčatá strácajú záujem o hračky – vlastnosť ktorú si muži držia do konca života. Na prahu puberty začína mať žena iné priority. Muža budú aj v pokročilom veku fascinovať nepotrebné technologické hračky.

Ženy bavia iné filmy ako mužov

Pred internetovou dobou bývalo na svete veľa videoherní. Obľahnuté boli iba chlapcami. Dievčatá do nich nemali zakázané vstupovať – len ich nezaujímali. Aj v počítačových hrách (tých agresívnych) je často o dosť viac chlapcov. Dievčatá sem často chodia kvôli socializácii, nie výhre.

Neskôr je to tak s herňami a kasínami (kasíno kedysi znamelo iba klub, symbolom gamblingu sa stalo preto, že jeho návštevníkov často nenapadlo nič lepšie ako sa navzájom pokúsiť pripraviť o peniaze pri hre). U mužov sa aktivuje prastarý reflex: tréning a príprava na lov. Zdokonaľovanie sa, skúmanie nových možností, porážanie protivníka.

Šport a hazard nahrádzajú lov

Muži pri hre mávajú lepší vstup a rýchlejšie pochopia pravidlá. Ženy, ktoré berú hru vážne, sa im po čase vyrovnajú tak, že medzi pohlaviami nebude rozdiel (jedno či ide o biliard, online poker alebo videohru). Ale ich motívy a ciele nebudú úplne rovnaké. Samozrejme, nie všetky ženské a mužské “jednotky” fungujú ako archetypy s jasnými hranicami.

Dnes pri zelených stoloch, či už skutočných, alebo virtuálnych, vidíme často dámy, s rovnakou energiu a zaujatím aké vyžarujú z ich partnerov. Ich pudy a impulzy majú jemne iné odtiene. Skúste sledovať streamerov a streamerky živiacich sa hazardom. Je to rozličná chémia.

Testosterón je hormón súperenia. V ľudskom tele sa dá zmerať – jeho vždy viac po hre ako pred ňou. Mužská agresivita je niekedy ako samospúšťaná droga, ktorú sa spoločnosť snaží regulovať, ale neúspešne. Súťaživosť je motorom pokroku, ale ak ide o hazard – jednotlivca môže potopiť. A ženy mali vždy lepší pud sebazáchovy ako muži.

Foto: unsplash.com

Ohodnoťte článok

5

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu