5 mýtov o osamelosti, ktoré ukážu jej existenciu v realite

0
5 mýtov o osamelosti, ktoré ukážu jej existenciu v realite

Čo vám napadne, ak sa zamyslíte nad osamelosťou? Čo ste o tom čítali alebo počuli? Skúsenosť ukazuje, že často existuje rozpor medzi výskumom a bežnou realitou.

Pozrime sa spoločne na päť mýtov osamelosti:

Osamelosť a sociálna izolácia je to isté

Tieto dva výrazy sa niekedy používajú ako zameniteľné, ale v skutočnosti je ich význam veľmi odlišný. Sociálna izolácia je objektívnym stavom osamotenia. Osamelosť je zase subjektívny pocit. To znamená, že môžem byť obklopený inými ľuďmi a napriek tomu sa cítiť veľmi osamelo. Prečo? Osamelosť môže vyplývať z nedostatku pochopenia, porozumenia alebo ocenenia. Taktiež môže pochádzať z toho, že človek netrávi čas s ľuďmi, ktorí zdieľajú jeho hodnoty alebo záujmy. Príliš veľa povrchných interakcií a nedostatočných hlbokých vzťahov sú ďalšie veci, ktoré osamelosti pomáhajú. V rámci jednej štúdie 47% opýtaných ľudí uviedlo, že ich vzťahy nie sú zmysluplné, 58% uviedlo, že ich nikto nepozná dobre a 61% malo pocit, že ich záujmy nezdieľali ľudia okolo nich. Z tohto dôvodu nezáleží na počte sociálnych väzieb, ale na ich kvalite.

Osamelosť je vždy zlá

Môže sa zdať, že osamelosť nemá priaznivý vplyv na naše zdravie, ale nie je to vždy pravda. Každý sa občas cíti osamelý; je to prirodzená ľudská skúsenosť, a spôsob, ako náš mozog dáva signál, že nedostávame niečo, čo potrebujeme. Osamelosť môžeme brať ako výzvu zamyslieť sa nad sebou, premýšľať o našich potrebách v oblasti psychického zdravia. Taktiež môžeme prioritizovať naše kontakty. Osamelosť môže byť zdrojom kreativity, inšpiráciou pre umelcov a spisovateľov na vyjadrenie ich emócií a prežívania.

Štúdie ukázali, že chronická osamelosť sa už stáva problémom. Ak máte pocit, že vzťahy vás už dlhší čas nenapĺňajú, môžete byť vystavení zdravotným problémom ako sú zápaly, depresia alebo srdcové choroby. Z dlhodobého hľadiska pretrvávajúca osamelosť oslabuje zdravie a nepôsobí priaznivo na psychiku.

Prečítajte si článok o tom, ako si užiť samotu a jej benefity

Osamelosť je problém starých ľudí

Tento mýtus môže vychádzať z ageizmu (stereotypizácia a diskriminácia ľudí staršieho veku), ale nie z reálnych objektívnych údajov. Naopak, osamelosť je častejšia u mladších generácií. V poslednej dobe sa mnohé snahy o riešenie osamelosti zamerali na staršie ročníky. Napr. Snemovňa reprezentantov Spojených štátov prijala právne predpisy, ktoré obsahovali podporné služby a odporúčania týkajúce sa sociálnej izolácie a osamelosti seniorov. Určite je dobré podporovať tieto kroky, avšak netreba zabúdať ani na mladých ľudí. Táto téma sa dotýka naozaj každého.

Osamelosť je spôsobená technológiami

Nezdravé a nesprávne technologické návyky ako je napr. bezduché prechádzanie sociálnymi sieťami môžu spôsobiť, že ľudia sa cítia osamelí a nešťastní. V takomto prípade obmedzenie prílišného používania technológií môže byť veľmi prospešné.

Technológia však môže byť aj veľmi silným spájacím prostriedkom, pomáhajúcim spoznať nových ľudí, organizovať stretnutia či pripojiť sa na diaľku. Zvlášť to platí pre starších ľudí alebo ľudí, ktorí sú izolovaní z dôvodu zdravotného postihnutia alebo geografickej vzdialenosti. Technológia sa tak stáva nevyhnutným nástrojom na udržanie kontaktov a hľadaniu si sociálnej podpory.

Jedna štúdia uvádza, že používanie sociálnych sietí je vo všeobecnosti spojené so sociálnym blahobytom, avšak príliš emocionálne naviazanie sa na ne súvisí z nepriaznivým zdravotným stavom. Podobne ďalšia štúdia indikuje, že používanie smartfónov môže znížiť osamelosť, ak sa osoba delí s niekým iným, ale zase iným spôsobom môže spôsobovať stres. Dôležitá je preto správna miera pri používaní technológií.

Prečítajte si aj článok o spôsoboch, ako sa vyhnúť osamelosti

Osamelosť znamená potrebu nových priateľov

Ak ste sa práve presťahovali do nového mesta alebo máte pocit nedostatku spoločenských väzieb, je veľká pravdepodobnosť, že si v budúcnosti získate nových priateľov. Alternatívou však môže byť posilnenie už existujúcich vzťahov. V jednom prístupe sa človek stáva viac zraniteľnejším a osobnejším. Vedci študovali tzv. otvorenie svojho vnútra (tzn. zdieľanie osobných informácií a pocitov) ako kľúč k rozvoju blízkych osobných vzťahov. Existujú rôzne aplikácie, kartové hry a ďalšie nástroje, ktoré pomôžu človeku prejsť rýchlejšie cez bežné rozhovory a vnoriť sa do hlbšej konverzácie.

Osamelosť je skúsenosť, ktorá je odlišná  svojimi prejavmi a taktiež príčinami. Keďže už vieme, čo osamelosť je a čo nie je, môžeme sa sústrediť na zlepšenie nášho individuálneho a kolektívneho vnímania psychickej pohody.

Zdroj: psychologytoday.com

Foto: www.pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie