Na celom svete popravili vlani najviac ľudí za päť rokov, kde ich bolo najviac?

0
Na celom svete popravili vlani najviac ľudí za päť rokov, kde ich bolo najviac?

Počet popráv zaznamenaných na celom svete v roku 2022 bol najvyšší za päť rokov.

Ako referuje spravodajský web BBC s odvolaním sa na správu Amnesty International, bolo to spôsobené tým, že niekoľko štátov Blízkeho východu zintenzívnilo používanie trestu smrti.

Údaje nezahŕňajú Čínu

Podľa výročnej správy Amnesty International v 20 krajinách usmrtili celkovo 883 ľudí, čo predstavuje nárast o 53 % v porovnaní s rokom 2021. Len Irán, Saudská Arábia a Egypt vykonali dohromady 90 % týchto popráv.

Údaje pritom nezahŕňajú Čínu, o ktorej sa predpokladá, že ročne popraví tisíce ľudí. Údaje o treste smrti sú v Číne utajované, čo podľa Amnesty oslabilo jej schopnosť presne odhadnúť počet obetí v krajine.

Skupine sa tiež podarilo potvrdiť, že popravy vykonali v Severnej Kórei, Vietname, Sýrii a Afganistane, nie sú však dostatočné informácie na to, aby poskytli vierohodné minimálne čísla.

Egypt zaznamenal pokles

Za prudký nárast známych popráv na celom svete v minulom roku podľa správy Amnesty zodpovedali najmä Irán a Saudská Arábia. Irán podľa správy usmrtil 576 ľudí, zatiaľ čo rok predtým to bolo 314.

V Saudskej Arábii sa počet popráv strojnásobil zo 65 v roku 2021 na 196 v roku 2022, čo je najvyšší počet, aký Amnesty v krajine zaznamenala za 30 rokov.

V Egypte minulý rok usmrtili 24 ľudí. V porovnaní s rokom 2021, keď bolo vykonaných 83 popráv, to však predstavovalo pokles o 71 %.

Zdroj: SITA.sk – Na celom svete popravili vlani najviac ľudí za päť rokov, drvivú väčšinu známych popráv vykonali v Iráne a Saudskej Arábii © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie