Na čo všetko by ste nemali zabudnúť pri kúpe prvého auta

0
Na čo všetko by ste nemali zabudnúť pri kúpe prvého auta
pexels.com

Kúpu vášho prvého auta by ste nemali podceniť. Ak nemáte skúsenosti, či sa nevyznáte do áut, poraďte sa s odborníkom. Pripravte sa však na ňu aj vy. Prečítajte si rady, ktoré vám pomôžu predísť chybám pri kúpe vysnívaného tátoša.

Zamyslite sa nad typom

Ešte predtým než sa rozhodnete navštíviť predajcu či autobazár, ujasnite si veľkosť vozidla či jeho využitie. Nezabudnite ani na výkon motora či typ paliva. Ak totiž budete auto využívať na krátke trasy, auto na dieselový pohon nie je vyhovujúce.

Nastavte si cenový strop. V ňom myslite aj na to, že auto bude potrebovať menšie opravy či vylepšenia. Takisto si zistite výšku PZP a koľko stojí havarijné poistenie. Pri výbere predajcu alebo autobazáru si najskôr spravte menší prieskum. Nájdite recenzie a hodnotenia od iných zákazníkov. Ušetríte si tým zbytočnú cestu, ak by neboli dôveryhodní.

Dovezené autá musia na Slovensku absolvovať kontrolu originality, preto si od predajcu dopredu vypýtajte VIN číslo, ktoré vám o aute prezradí viac. Ak vám ho nechce dať, môže to byť prvý znak, že nemusí ísť o spoľahlivého predajcu.

Fyzicky ho skontrolujte

Ak ste sa už rozhodli ísť prehliadnuť auto osobne, zoberte si so sebou ešte niekoho, kto sa do nich vyzná. Kontrola je náročná, obzvlášť keď sa do nich veľmi nevyznáte.

Pri prehliadke venujte pozornosť najmä dokumentom ako servisná knižka či technický preukaz. Všetky údaje si overte aj na príslušnom orgáne. Rok výroby auta si skontrolujte na sklách či na niektorých plastových dieloch. Všetko musí byť totiž rovnaké ako v dokumentoch.

Zdroj: Pexels.com

Nezabudnite skontrolovať ani VIN číslo, ktoré by sa okrem technického preukazu malo nachádzať aj na motore a iných miestach. Závisia od typu a výrobcu auta, preto vám odporúčame si dopredu zistiť, kde všade sa má nachádzať.

Všímajte si aj opotrebenie čalúnenia či volantu, to vám tiež prezradí, či má auto skutočný počet kilometrov. Pri ojazdených autách sú totiž väčšinou najväčší problém stáčané kilometre.

Otestuje jeho jazdné vlastnosti

Po vizuálnej kontrole by ste mali požiadať aj o predvádzaciu jazdu. Počas šoférovania sa zamerajte na jazdné vlastnosti, najmä či auto neťahá do strán, nevydáva zvláštne zvuky či radí plynulo.

Vyskúšajte brzdy, auto by malo reagovať už pri nepatrnom dotyku s brzdovým pedálom a nemalo by triasť. Skontrolujte funkčnosť elektroniky, napríklad či funguje klimatizácia i elektrické okná.

Zamerajte sa aj na praskliny na skle. Pozorne si prezrite medzery medzi jednotlivými dielmi, napríklad medzi nárazníkom a prednou kapotou. Všetky by mali byť rovnaké. Ak nie sú, značí to, že auto mohlo byť búrané.

Zdroj: Pexels.com

Vždy majte kúpno-predajnú zmluvu

Keď už ste celé auto prezreli, nenašli ste žiadnu závadu, takisto vám odporúčame venovať pozornosť aj zmluve a zmluvným podmienkam. Vozidlo nikdy nekupujte bez nej. Pred podpísaním ju poriadne prečítajte. Skontrolujte všetky údaje, najmä presnú cenu a spôsob platby.

Takisto by mala obsahovať aj podmienky vrátenia a reklamácie. V prípade námietok sa určite hneď ozvite. Pretože s podmienkami musíte súhlasiť obidvaja. Ak sa vám niečo nezdá, radšej ju nepodpisujte.

Stále však platí, že pri kúpe ojazdeného auta by ste mali zo sebou vždy brať skúseného mechanika. Nikdy nekupujte auto sami, pretože čo prehliadnete vy, niekto iní uvidí.

Zdroj: Pexels.com

žiadne príspevky na zobrazenie