Najčastejšie prejavy kyberšikany

0
Najčastejšie prejavy kyberšikany

Nástup digitalizácie otvoril nové možnosti aj trýzniteľom a manipulátorom. Svoje obete si dokážu vyhliadnuť z pohodlia domova a ničiť im život bez osobného kontaktu. Kybernetická šikana má viaceré prejavy a šikanovanému môže spôsobiť značnú ujmu na duševnom zdraví.

Maily a sms správy s vyhrážkami

Verejné zosmiešnenie, vyhodenie zo zamestnania či odmietnutie pozvania na rande. To sú iba niektoré dôvody, pre ktoré sa slabšie povahy uchyľujú k pomste. Virtuálny priestor im poskytuje viac odvahy k zastrašovaniu. Obetiam nemusia pozerať do očí a riskovať fyzický konflikt. Pohroziť im môžu v maili alebo v sms správe. Väčšinou ide o konanie pod vplyvom negatívnych emócií, kedy si dotyčný nemusí uvedomovať dôsledky svojho konania.

Písanie dehonestujúcich komentárov

Hrozba trestnoprávnej dohry vyhrážok núti trýzniteľov nájsť iné formy šikany. Nové možnosti im poskytli sociálne siete, kde môžu reagovať na čokoľvek a kohokoľvek. Pod príspevkami sa im naskytá priestor na dehonestujúce komentáre, ktoré majú za cieľ očierniť autora statusu. Komentáre s urážkami, klamstvami alebo vulgarizmami sa dajú vymazať, no ak na nich tvorca príspevku nezareaguje včas, osočovanie si stihne prečítať mnoho ľudí, ktorí sa môžu pridať k šikanujúcemu a písať ďalšie komentáre tohto typu, až kým sa to nezvrtne na skupinovú šikanu.Foto: www.pixabay.com – StockSnap

Zverejnenie súkromných fotografií

Niektorí šikanujúci sa neštítia ešte väčších zverstiev ako písania dehonestujúcich komentárov. Pre ex-partnerov, ktorí sa nevedia vyrovnať s odmietnutím, sú zbraňou v ruke “pikantné” fotografie bývalej partnerky. Po rozchode ich môžu zverejniť na sociálnej sieti alebo poslať priateľom či do zamestnania. Fotografie s nahou alebo polonahou ex-priateľkou môžu použiť aj ako nástroj, ktorým budú obeť vydierať a nútiť ju k sexu alebo k návratu do vzťahu.

Zverejňujete fotky detí, z dovolenky či osláv? Dajte si pozor na možných predátorov či zlodejov

Vytváranie falošných profilov

Prečo sa obeti vyhrážať alebo komentovať jej statusy? Stačí vytvoriť profil s jej menom, pridať na profilovku fotku s jej tvárou a vydávať sa za danú osobu. Šikanujúci môže v jej mene písať priateľom, kolegom alebo susedom správy, ktoré pošpinia povesť šikanovanej. V horšom prípade ju o priateľov alebo kolegov pripravia. Vytváranie falošných profilov patrí medzi najčastejšie prejavy kybernetickej šikany, nakoľko bez polície alebo internetových expertov je sotva možné vystopovať, kto sa za takýmto profilom ukrýva.

Publikácia videa ponižujúceho obeť

Sociálne siete zatiaľ iba sporadicky blokujú obsah s tzv. happy slappingom. Ide o prejav šikany, ktorý sa rozšíril medzi britskými školákmi. Šikanujúci si vyhliadne obeť, ktorú vyfacká a celý akt si nahrá na mobilný telefón. Následne zverejní video za účelom jej verejného zosmiešnenia na internete. Obeťami sú prevažne typy, ktoré sú odstrkované z kolektívu, pochádzajú zo sociálne slabšej rodiny alebo sú príslušníkmi nejakej menšiny.

Opakované anonymné telefonáty

Kyberšikana zahŕňa aj telefonické útoky. Získať číslo nie je problém ani pri osobách, ktoré nepôsobia verejne. Stačí, že si pridajú telefonický kontakt na Facebook, Instagram alebo firemnú web stránku a kolotoč anonymných telefonátov môže začať. Niekto zvolí formu opakovaných vyzváňaní a zložení po prijatí hovoru, iný preferuje anonymný rozhovor s vyhrážkami, nadávkami alebo poplašnými správami. Anonymné telefonáty sú nepríjemné, no ich úspech nie je veľký. Adresát zablokuje číslo a je po šikane.Foto: www.pixabay.com – un-perfekt

Kybernetická šikana má aj ďalšie formy, ktorými chcú trýznitelia urobiť obetiam zo života peklo. Pomerne časté je sexuálne obťažovanie na sociálnych sieťach, ktoré vyzerá nevinne, no slabším povahám môže nahlodať sebavedomie. Znalci programov na úpravu grafiky si dajú záležať na rôznych fotomontážach, ktoré majú obeť zosmiešniť alebo ju vykresliť v negatívnom svetle. Častým prejavom je aj tzv. cyberstalking. Ide o tajné sledovanie obete na sociálnych sieťach a v diskusných fórach za účelom zhromažďovania informácií o prenasledovanej osobe. Experti na kybernetický priestor považujú cyberstalking za jednu z najnebezpečnejších foriem kyberšikany, nakoľko môže ísť o prípravu na osobný fyzický útok.

Foto na titulke: www.pixabay.com – FotoRieth

žiadne príspevky na zobrazenie