Najkrajšie kancelárske budovy na svete

0
Najkrajšie kancelárske budovy na svete

Pri návrhoch nových administratívnych objektov sa už dávno nekladie dôraz len na ich praktickú a funkčnú stránku. Zamestnanci chcú pracovať nielen v komfortných, ale tiež v štýlovo zariadených priestoroch budovy s moderným a originálnym vzhľadom.

Pútavý dizajn nie je iba vecou prestíže. Odborné štúdie  opakovane potvrdzujú, že atraktívny vzhľad budovy dokáže priaznivo ovplyvňovať pracovný výkon. Čisté, dostatočne presvetlené a vkusne zariadené prostredie totiž pôsobí zdravo a pohodlne. Nie náhodou sú najvplyvnejšie inštitúcie a popredné spoločnosti z oblasti biznisu ochotné zainvestovať do realizácie nových kancelárskych sídel obrovské čiastky. Mnohým z nich sa to nevrátilo iba lepšími pracovnými výsledkami, ale aj účasťou v zoznamoch najkrajších kancelárskych budov na svete.

Dear Ginza (Tokio, Japonsko)

Autori návrhu budovy pomenovanej po prominentnej štvrti Dear Ginza, v ktorej sa stavba nachádza, vsadili na neobvyklý štýl fasády, ktorý pripomína pokrčený papierový povrch. Ten sa im podarilo vytvoriť pomocou prepracovaného geometrického konceptu fasádnych dielov sfarbených v neutrálnom bielo-čierno-šedom prevedení. Unikátny motív je ale použitý len na čelnej strane niekoľkoposchodového objektu.

Magma Towers (Monterrey, Mexiko)

Dvojica výškových objektov, ktoré sa stali jednou z dominánt mexického mesta Monterrey, bola dokončená v roku 2013. Budovy s čiernou fasádou, ktorej kompozícia pripomína tetris, sú polyfunkčné, takže okrem kancelárskych priestorov sa v nich nachádzajú aj apartmány či niekoľko prevádzok s bežnými službami.

FKI Tower (Soul, Južná Kórea)

Len o rok neskôr bola ukončená výstavba novej centrály Federácie kórejského priemyslu. 50-poschodová budova bola navrhnutá ako moderný 245-metrový mrakodrap, ktorého na pohľad tuctový dizajn ukrýva zopár unikátnych prvkov. Okrem symetrickej presklenej fasády, spoza ktorej vykúkajú živé rastliny zasadené priamo v interiéri, vzbudzujú pozornosť aj átriá, ktorých priestor je vykladaný bambusovými a drevenými prvkami.

Foto: Wikimedia

Guilherme Torres Office (Sao Paulo, Brazília)

Brazílsky architektonický ateliér Studio Guilherme Torres nenavrhuje kancelárske budovy s nadčasovým vzhľadom len svojim klientom. Jeden zo svojich najkrajších návrhov vytvorili pre vlastnú centrálu. 2-podlažná budova s prvkami brutalizmu zaujme zvonku aj zvnútra. Na jej realizáciu bolo použitých viac ako 20 000 tehiel. Časť z nich sa použila na vznik priečok slúžiacich na členenie interiéru, ostatné na realizáciu fasády s mozaikovou štruktúrou.

Arctia Headquarters (Helsinki, Fínsko)

Centrála fínskej spoločnosti Arctia Shipping Ltd., štátnej firmy prevádzkujúcej fínsku flotilu ľadoborcov, zaujala najmä kvôli svojej polohe. Kancelársky objekt s výmerou 950 m² sa totiž nachádza priamo v helsinskom prístave, kde bol zrealizovaný ako plávajúca stavba. Zvonku pôsobí ako elegantný čierny objekt inšpirovaný tvarom ľadoborcov, zvnútra očarí drevenými obkladmi, ktoré zútulňujú a „ohrievajú“ celý priestor.

Siemens HQ (Abú Zabí, SAE)

Britský ateliér Sheppard Robson je známy návrhmi využívajúcimi futuristické prvky, ktoré nechýbajú ani miestnej centrále spoločnosti SiemensAbú Zabí. Tá púta pozornosť fasádou v terasovitom štýle, ktorej vzhľad ovplyvňujú početné hliníkové prvky. Objekt sa môže okrem kreatívneho dizajnu pochváliť aj prestížnym certifikátom LEED Platinum, akým v roku 2013 po ukončení výstavby ešte veľa miestnych budov nedisponovalo.

Port House (Antverpy, Belgicko)

Návrh prístavby s výrazným vplyvom architektúry založenej na geometrických princípoch má na svedomí Zaha Hadid. Centrála prístavnej správy v Antverpách patrí aj po rokoch medzi jej vrcholové diela. Vďaka prepracovanej nadstavbe uchytenej rovno na streche starej budovy sa výška úradného sídla Port House zvýšila na 46 metrov a jeho úžitková plocha rozšírila na 12 800 m².

Foto: Wikimedia

Sedmička uvedených budov je iba malou vzorkou originality a kreatívneho poňatia návrhov moderných kancelárskych objektov. Ich vzhľad sa musí čoraz viac prispôsobovať stúpajúcim nárokom na vzhľad, bezpečnosť a udržateľnosť jednotlivých stavieb. Len tak sa dokážu radiť medzi najkrajšie a zároveň najlepšie kancelárske budovy na svete.

Zdroj foto na titulke: Wikimedia

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu