Najkrajšie pamiatky v anglických veľkomestách

0
Najkrajšie pamiatky v anglických veľkomestách

V Anglicku je niekoľko miest s vyše 500-tisícovou populáciou. Každé z nich má bohatú históriu, ktorú domácim obyvateľom aj turistom zo zahraničia pripomínajú mnohé cenné pamiatky. Najkrajšie z nich radia anglické veľkomestá medzi najnavštevovanejšie cestovateľské ciele na Britských ostrovoch.

Big Ben (Londýn)

Najznámejšia hodinová veža v Európe začala písať svoj príbeh pri rekonštrukcii Westminsterského paláca po požiari v 30. rokoch 19. storočia. Vyše 90-metrová veža so 4 ciferníkmi vo výške 55 metrov váži viac ako 8000 ton. Do zvonice na vrchu neogotickej stavby z kameňa, tehál a ocele vedie viac ako 330 schodov. V útrobách zvonice sa nachádza zvon nazývaný Big Ben, podľa ktorého bola pomenovaná celá veža. Od roku 2012 sa oficiálne volá Elisabeth Tower, no verejnosti je stále známa pod pôvodným názvom.
Foto: www.pixabay.com – Mary_R_Smith

Tower of London (Londýn)

Prvá z veží historickej pevnosti v centre Londýna bola vybudovaná už v 11. storočí. Biela mramorová veža sa po ďalších prístavbách stala jadrom hradu, ktorý neskôr slúžil ako kráľovský palác aj ako väzenie. Od začiatku 14. storočia sú v Tower of London uložené korunovačné klenoty. Historický hradný komplex situovaný neďaleko ďalšej významnej pamiatky Tower of Bridge bol v roku 1988 zapísaný do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.
Foto: www.pixabay.com – waldiwkl

Victoria Square (Birmingham)

Stredoveké trhové mesto sa v 18. storočí zmenilo na centrum priemyselnej revolúcie, čo ovplyvnilo celý jeho charakter. Birmingham sa časom stal druhým najväčším mestom v Anglicku. Postupne sa v ňom postavili mnohé stavby, ktoré sú dnes cenným architektonickým dedičstvom. Viaceré sa nachádzajú na námestí Victoria Square, kde sídli novorománska radnica s robustnými korintskými stĺpmi. Na námestí sa vypína aj hodinová veža Big Brum, ktorej dizajn bol čiastočne inšpirovaný londýnskou vežou Big Ben. Námestie zdobia aj fontány a vysoká socha kráľovnej Viktórie.
Foto: www.pixabay.com – philwild

Leeds Kirkgate Market (Leeds)

Tretie najväčšie anglické mesto je jedným z hlavných finančných a obchodných stredísk celej Veľkej Británie. Jeho rozkvet a modernizácia v 18.-19. storočí sa niesla najmä v znamení výstavby industriálnych a komerčných komplexov. Jednou z najkrajších budov v Leedsi, v ktorej dodnes prebiehajú obchodné a komerčné aktivity, je Leeds Kirkgate Market. Ide o najväčšiu krytú tržnicu v Európe. Tamojšie trhovisko bolo pôvodne sprístupnené pod holým nebom. V 2. polovici 19. storočia sa jeho priestory začali zastrešovať.
Foto: www.pixabay.com – Northern_Punkie

Manchester Cathedral (Manchester)

Pestrá stredoveká história zanechala v Anglicku mnohé sakrálne pamiatky. Okrem londýnskych kostolov sa k najnavštevovanejším sakrálnym stavbám radí aj katedrála v Manchestri. Pamiatkovo chránený objekt vyrástol na mieste predošlého kostola v 15. storočí. Vo viktoriánskej ére prešiel prestavbami, ktoré gotický komplex ešte viac rozšírili. Na konci 1. polovice 19. storočia sa stal diecéznym kostolom. Hlavným sídlom anglikánskej cirkvi v Manchestri je aj v súčasnosti.
Foto: www.pixabay.com – dimitrisvetsikas

Manchester Central Library (Manchester)

Centrálna knižnica v Manchestri bola v čase svojho otvorenia najväčšou v Anglicku. Kráľ Juraj V. ju slávnostne otvoril v roku 1934. Aj keď nemá ani 100 rokov, jej vzhľad inšpirovaný rímskym Panteónom jej dodáva historický ráz. Dielo s kupolovou štruktúrou a stĺpovým vstupným portálom patrí medzi najnavštevovanejšie pamiatky na severozápade Anglicka. Ako kultúrna pamiatka s II. stupňom pamiatkovej ochrany patrí k hlavným cieľom turistov prichádzajúcich do Manchestra.
Foto: www.pixabay.com – timajo

Zoznam najkrajších pamiatok v najväčších anglických mestách zahŕňa ďalšie budovy s obrovskou hodnotou. Z historických stavieb v Londýne stojí za návštevu Katedrála sv. Pavla či areál Buckinghamského paláca. Mesto Birmingham ponúka možnosť vidieť naživo v plnej paráde industriálnu tehlovú a betónovú architektúru. Leeds preslávila aj vidiecka rezidencia Harewood House z 2. polovice 18. storočia, ktorá bola zapísaná medzi 10 najcennejších historických rezidencií v krajine. Manchester zas pozýva na návštevu starých obytných štvrtí s typickými tehlovými domami či ďalšími pamiatkami na Námestí sv. Petra so spomenutou centrálnou knižnicou.

Foto na titulke: www.pixabay.com – Julius_Silver

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu