Máloktorý umelecký sloh sa môže pochváliť takým výrazným vplyvom na zmenu dejín ako renesancia. Práve s jej nástupom sa začala rodiť nová éra, ktorá zavŕšila stredovek a priniesla nový pohľad nielen na umenie, ale na celú spoločnosť. To sa odzrkadlilo aj na samotnej architektúre a jej koexistencii s ľuďmi.
Počiatky renesancie siahajú do 14. storočia, no výraznejšie sa začala presadzovať až počas 15. storočia. Jej kolískou je Taliansko, ktoré v tom období hľadalo nový stavebný smer schopný nahradiť príliš konvenčnú a nábožensky zviazanú gotiku. Vhodnou alternatívou sa stala práve renesancia, ktorá sa zameriavala skôr na materiálnu podstatu a vyzdvihovanie individuality. Inšpiráciu čerpala v pokroku kombinovanom s návratom k starej antickej kultúre, ktorá mala aj prostredníctvom najkrajších renesančných stavieb zažiť veľké znovuzrodenie.
Bazilika sv. Petra (Vatikán)
Jedna z najkrajších renesančných stavieb je centrom celého katolíckeho sveta. Bazilika sv. Petra vo Vatikáne bola postavená za účelom vzniku nového pápežského chrámu, ktorý mal nahradiť predošlé sídlo hláv katolíckej cirkvi. Dekrét o jej výstavbe vydal v roku 1451 pápež Mikuláš V. Realizácia začala v roku 1505 a trvala viac ako 120 rokov, čo sa podpísalo na jej výslednom vzhľade ovplyvnenom nastupujúcim barokom. Veľkolepé dielo si však zachovalo mnohé renesančné rysy.Foto: www.pixabay.com
Sixtínska kaplnka (Vatikán)
Len pár metrov od Baziliky sv. Petra sa nachádza ďalšie z renesančných veľdiel. Preslávená Sixtínska kaplnka sa začala budovať ešte pred výstavbou zmienenej baziliky. Jej realizácia prebiehala v rokoch 1477-1483 za čias pontifikátu Sixta VI. Pracovali na nej viacerí poprední renesanční umelci, medzi ktorými nechýbal preslávený architekt Baccio Pontelli či maestro Michelangelo Buonarotti.Foto: www.pixabay.com
La Rotonda (Vicenza, Taliansko)
Elegantná renesančná vila postavená zhruba 2 km od mesta Vicenza sa stala inšpiráciou pre mnohých architektov. Rezidenčný objekt so štvorcovým pôdorysom bol postavený v rokoch 1566-1571. Za jeho podobou stojí domáci architekt Andrea Palladio, ktorý sa pri navrhovaní stavby s typickými renesančnými stĺpmi, terasami a priečeliami nechal inšpirovať starovekou antickou architektúrou. Inšpiratívne dielo bolo v roku 1994 zapísané do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.
Zámok Chambord (Chambord, Francúzsko)
Mnoho klenotov renesančnej architektúry sa zachovalo aj vo Francúzsku. Medzi najkrajšie a zároveň najväčšie renesančné stavby v krajine galského kohúta patrí zámok Chambord. Veľkolepé dielo vybudované na rieke Loira sa stavalo až 28 rokov. Výstavba komplexu, na ktorého realizáciu sa použil vápenec z lokálnych zdrojov, bola zahájená v roku 1519. Objekt preslávila najmä fasáda s dĺžkou 128 metrov. Vo vnútri zámku sa nachádza až 440 miestností. Foto: www.pixabay.com
Queen´s House (Greenwich, Londýn, Veľká Británia)
Renesancia sa na rozdiel od gotiky nepresadila v celej Európe. Zopár budov sa však nájde aj mimo tradičných renesančných bášt, ktorými je južná a stredná Európa. Príkladom je Queen´s House v londýnskej lokalite Greenwich. Ide o jednu z vrcholových renesančných stavieb na území Veľkej Británie, ktorá bola v 1. polovici 17. storočia vybudovaná ako ďalšie kráľovské rezidenčné sídlo. V súčasnosti je v ňom zriadená múzejná expozícia s množstvom exponátov.
Radnica v Antverpách (Antverpy, Belgicko)
V Belgicku bola renesancia privítaná s otvorenou náručou. Mnohé stavby navrhnuté podľa typických prvkov tohto stavebného slohu zdobia dodnes aj Antverpy. Belgické veľkomesto preslávila najmä miestna radnica, ktorá je priam excelentnou ukážkou tradičnej talianskej a flámskej renesancie. Postavená bola ako náhrada za staršiu radnicu, ktorá pri rozvoji mesta prestala plniť rastúce nároky. Radnicou, v súčasnosti už aj so štatútom pamiatky zaradenej do Svetového dedičstva UNESCO, je od 60. rokov 16. storočia.
Renesancia v rámci expanzie do vybraných európskych krajín neobišla ani české a slovenské územie. Niektoré stavby boli dokonca zaradené do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO, či už ako samostatné pamiatky alebo v rámci širšej mestskej zástavby. Medzi najkrajšie diela v našich končinách patria radnice v Levoči a v Bardejove. Architektonickú mapu v ČR zas zdobia renesančné zámky v Litomyšli a v Telči.
Zdroj foto na titulke: www.pixabay.com