Začnite písať ak chcete vyhľadať článok

ARCHITEKTÚRA DIZAJN MAGAZÍN ODPORÚČANÉ

Najkrajšie barokové stavby na svete

Róbert Bosák
Zdieľať

Každá doba má svoje charakteristické prvky, ktoré ju odlišujú od iných období. Jedným z nich je dominantný architektonický smer, ktorý prevládal v danom období. V 17. a 18. storočí to bol barok, ktorý vniesol do miest pompéznosť a veľkoleposť.

Bohatú výzdobu, drahé doplnky a dynamické tvary typické pre jeden z najvplyvnejších štýlov v dejinách architektúry vidieť v mestách po celom svete dodnes. Umožňujú to viaceré stavby postavené vo vybraných kútoch planéty, ktoré sú názornou ukážkou toho, ako mysleli a cítili architekti barokovej doby. Výsledkom práce niektorých z nich sú elegantné diela, ktoré sa do histórie zapísali ako najkrajšie barokové stavby na svete.

Kráľovský palác Caserta (Caserta, Taliansko)

Taliansko ako kolíska baroka je plné veľkolepých stavieb postavených v znamení tohto štýlu. Príkladom je elegantný barokový palác s obrovským exteriérom v meste Caserta, ktorý bol v polovici 18. storočia postavený ako jedno zo sídel Bourbonovcov. Vzhľad budovy paláca je inšpirovaný parížskym zámkom Versailles. Honosný objekt bol zasadený do parku s rozlohou 120 hektárov, čo z neho urobilo jedno z najväčších barokových rezidenčných sídel na svete.

Foto: tourscanner.com

Zámok Versailles (Paríž, Francúzsko)

Obrovský zámocký komplex v Paríži bol vybudovaný ako symbol kráľovskej absolutistickej moci v tzv. „zlatom veku Francúzska“. Súčasnú podobu nadobúdal postupne, pričom práce na jeho výstavbe a následných rekonštrukciách prebiehali od 17. storočia až do čias Napoleona. Jeho najkrajšími časťami je samotný zámok s Kráľovskou komnatou a Zrkadlovou sieňou, Mramorový dvor a rozľahlý park, v ktorom nechýba Latonina fontána či Apolónov vodomet.

Foto: lonelyplanet.com

Belvedér (Viedeň, Rakúsko)

Počiatky palácového komplexu Belvedér vo Viedni siahajú do druhej dekády 18. storočia, kedy bola na pozemku obklopenom parkom vybudovaná záhradná vila s oranžériou, neskôr známa ako Dolný Belvedér. V rokoch 1720-1723 bol vybudovaný ďalší objekt, ktorý sa po rozširovaní komplexu za čias Márie Terézie premenil na Horný Belvedér. V súčasnosti ide o druhý najväčší palácový komplex v meste. Prvenstvo si drží Schönbrunn, ktorý pôvodne nebol barokový, no po rozširovaní zámockého areálu nadobudol barokovú podobu.

Foto: hisour.com

Zimný palác (Petrohrad, Rusko)

Barok zavítal v priebehu 17.-18. storočia aj do Ruska. Za vrcholové dielo tohto štýlu je tam aj po vyše 250 rokoch od výstavby zimnej rezidencie ruských cárov považovaný Zimný palác. Dielo švajčiarsko-talianskeho architekta Domenica Trezziniho prežilo rozsiahly požiar v 19. storočí aj revolúciu v roku 1917. V súčasnosti je súčasťou veľkého petrohradského múzejného komplexu Ermitáž.

Foto: pushkinhouse.org

Palác Blenheim (Woodstock, Veľká Británia)

Angličania vdýchli barokovému štýlu vlastný rukopis. Aj keď tamojším stavbám nechýbajú typické barokové prvky, Blenheim v meste Woodstock je príkladom poňatia pompéznosti a veľkoleposti ostrovným spôsobom. Komplexu zo začiatku 18. storočia tak nechýba vidiecky charakter imitujúci budovy v anglických grófskych panstvách. Nie náhodou bol palác, kde sa narodil Winston Churchill, zapísaný do Svetového dedičstva UNESCO.

Foto: petitfute.co.uk

Katedrála Nanebovzatia Panny Márie v Zacatecas (Zacatecas, Mexiko)

Aj keď baroku sa v rámci kolonizácie podarilo expandovať na iné kontinenty, v porovnaní s Európou tam nemal taký vplyv. Výnimkou je Mexiko a niektoré latinskoamerické krajiny. Práve v mexickom meste Zacatecas stojí jedna z najkrajších barokových stavieb sveta. Ide o miestnu katedrálu vybudovanú v rokoch 1729-1753, ktorá je v súčasnosti vyhľadávaným pútnickým miestom.

Foto: mexicorutamagica.mx

Barok na nejaký čas neovládol iba svet architektúry. Jeho podstata spočívajúca v dynamike a citovosti, ktorá mala odzrkadľovať pestrý vnútorný svet ľudskej duše, sa prejavila aj v iných umeleckých oblastiach od hudby cez divadlo až po výtvarné umenie. Napriek tomu, že počas 18. storočia začal vplyv tohto štýlu upadať, podobne ako v prípade stavieb, aj mnohé knihy, skladby a obrazy vytvorené v znamení baroka sa podarilo zachovať pre súčasné generácie.

 

Zdroj: architecturaldigest.com, britannica.com, archute.com

Tagy

Aj toto by sa vám mohlo páčiť

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X