Najkrajšie sviatky roka sú tu: Európske tradície, o ktorých ste možno nevedeli

0
Najkrajšie sviatky roka sú tu: Európske tradície, o ktorých ste možno nevedeli
Zdroj: Unsplash.com

Vianoce. Sviatky pokoja a lásky sú konečne tu. Hoci pred nimi zažívame kvalitné stresové obdobie a nemôžeme sa dočkať oddychu, vždy majú svoje čaro a dokážu prekvapiť. Prinášame vám niekoľko európskych tradícií, o ktorých ste doposiaľ možno nevedeli.

  1. Kaša v Nórsku – Nórske deti nechávajú kašu pre stvorenie, ktoré je podobné trpaslíkovi a volá sa Jul Nisse. Informuje o tom BBC. Z historického hľadiska sa postava Jul Nisse stala nositeľom darčekov v Škandinávii v 40. rokoch 19. storočia. Od tej doby sa spája s Vianocami.
  2. Kapor nesmie chýbať – S naším susedom, Poľskom, máme spoločnú najmä jednu tradíciu – kapra na štedrovečernom stole. Ak niekomu nechutí, môže siahnuť aj po inom druhu ryby. Avšak zaujímavosťou v Poľsku je, že kapor je len jedným chodom z 12. Viete si to predstaviť? Vtedy ide človek naozaj prasknúť.
  3. Bosorka La Befana – Kým my poznáme sviatok svätého Mikuláša, ktorý nám 6. decembra naplní topánočky sladkosťami, mandarínkami, arašidmi či dokonca cibuľou alebo uhlím, v Taliansku je to celkom inak. Tam panuje bosorka La Befana, ktorá nosí deťom cukrovinky alebo uhlie až 6. januára.
  4. Pozor na škriatkov – Niektorí Gréci dokonca udržiavajú oheň vo svojich príbytkoch, aby sa k nim nedostali zlomyseľní škriatkovia, ktorí spôsobujú chaos. Volajú ich „Kallikantzaroiovia“.
  5. Vianočná koza – „Otec Vianoc“ vo Fínsku nabral skutočne zaujímavé rozmery. Hovorí sa mu tam „Joulupukki“, čo v preklade znamená „vianočná koza“. Milá tradícia.
  6. Deň svätej Lucie – Oslavuje sa 13. decembra, pričom zaujímavé prevedenie má Švédsko. Sprievod vedie dievča v bielych šatách a so sviečkami v rukách.
  7. Nielen Santa a Ježiško? – Islandská legenda hovorí, že existuje až 13 vianočných otcov, ktorí zostupujú z hôr, aby navštívili ľudí.

Zdroj: BBC

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu