Členky nórskej jednotky Jegertroppen sú najtvrdšie vojačky na svete

0
Členky nórskej jednotky Jegertroppen sú najtvrdšie vojačky na svete

Niekoľkokilometrový beh so závažiami, osamelý pobyt v divočine či zoskoky s padákom. Tvrdý fyzický a mentálny výcvik nepodstupujú iba muži. Denne ním musia prechádzať aj členky elitnej vojenskej jednotky z Nórska, ktoré sú považované za najtvrdšie vojačky na svete.

Ženské vojenské jednotky nie sú v súčasnosti ničím výnimočným. V posledných rokoch boli založené aj v štátoch, ktoré majú od rovnoprávnosti žien a mužov stále ďaleko. Nórsko k nim nepatrí, čo potvrdzujú viaceré štúdie hodnotiace úroveň ženských práv. Tá sa ešte viac zvýšila po vzniku špeciálnej vojenskej jednotky Jegertroppen.

Foto: www.pixabay.com

Prvá ženská špeciálna vojenská jednotka na svete

Nórska jednotka Jegertroppen, známa tiež ako Lovecká jednotka alebo Poľovnícka čata, nemá dlhú históriu. Založená bola v roku 2014, spočiatku len ako testovací program na 1 rok. Jej vznik sa však rýchlo ukázal ako opodstatnený. Členky elitnej jednotky preukázali značnú fyzickú aj mentálnu odolnosť a schopnosť plniť náročné vojenské operácie. Jednotka sa tak zaradila medzi špeciálne vojenské oddiely spadajúce pod Špeciálne veliteľstvo ozbrojených síl a stala sa prvou ženskou vojenskou jednotkou tohto druhu na svete. Zároveň poslúžila ako inšpirácia pre ďalšie armády, ktoré sa pokúšali o založenie podobných ženských oddielov.

Jednotku založili kvôli operáciám v Afganistane

Hlavným cieľom vzniku jednotky Jegertroppen bolo založenie čisto ženského vojenského oddielu, ktorý by pomohol zlepšiť kooperáciu západných jednotiek v islamských krajinách. Zákony vybraných štátov neumožňujú miestnym ženám komunikovať s mužmi z ostatných štátov, čo viackrát znemožnilo vojakom získať dôležité informácie alebo pomôcť domácim civilistkám s ošetrením či prevozom do nemocnice. Stretnutia s cudzinkami zakázané nie sú, čo viedlo k nápadu vytvoriť ženský oddiel, ktorý by mohol prichádzať do priameho kontaktu s moslimskými ženami a tým pomáhal pri plnení vojenských operácií v Afganistane.

Príprava, pekelný týždeň a 10-mesačný výcvik

Vstúpiť na „horúcu“ afganskú pôdu alebo sa zúčastniť iných operácií môžu len tie najtvrdšie vojačky. Každá členka jednotky musí prejsť náročným výcvikom, pri ktorom sú testované jej fyzické aj mentálne limity. Vstupu do špeciálneho oddielu predchádzajú 3 fázy, počas ktorých sa zisťuje, ako na tom jednotlivé uchádzačky z hľadiska sily a kondície sú. Najprv absolvujú prípravný kurz, po ktorom príde „krst ohňom“ vo forme pekelného týždňa. Poslednou fázou je 10-mesačný výcvik, ktorého zvládnutie je vstupenkou do špeciálnej jednotky.

Priebeh 3 fáz prípravy na vstup do jednotky:

Prípravný kurz – Uchádzačky, ktoré splnia všetky požadované fyzické kritériá, absolvujú 3-týždňový kurz. Jedná sa o prípravu, počas ktorej sa učia základné zručnosti, bojové techniky a spôsoby prežitia.

Pekelný týždeň – Po 3-týždňovej príprave prichádza 2. fáza, ktorá má preveriť vytrvalosť a disciplínu uchádzačiek. Počas pekelného týždňa ich čakajú dlhé pešie cesty a ťažké fyzické cvičenia, to všetko s minimom spánku a jedla.

10-mesačný výcvik – Ženy, ktoré prejdú pekelným týždňom, sú zaradené do 10-mesačného výcviku. Počas tohto obdobia trénujú viaceré aktivity, ktoré z nich urobia najtvrdšie vojačky na svete.

Niektoré z výcvikových aktivít uchádzačiek:

– prvá pomoc

– výcvik prežitia

– hliadkový kurz

– prieskumný kurz

– parašutistická škola

– tréning bitky zblízka

– záverečný fyzický test

Foto: www.pixabay.com

Výcvik špeciálnej ženskej jednotky vzbudil záujem širokej verejnosti. Tá môže nahliadnuť do diania vo vojenskom tábore v obci Rena a pozrieť si autentické zábery z tréningu najtvrdších vojačiek na svete vďaka dokumentu Jenter for Norge. Filmári zo spoločnosti NRK v tábore strávili skoro celý rok, počas ktorého natočili dokumentárny film o jednotke a o metódach jej výcviku.

Foto na titulke: www.pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie