Nadia Nadim – z vojnového Afganistanu cez utečenecký tábor do vrcholového futbalu

0
Nadia Nadim – z vojnového Afganistanu cez utečenecký tábor do vrcholového futbalu

S nepriazňou osudu, akej čelia milióny ľudí žijúcich v rozvojových štátoch poznačených vojnou, diskrimináciou a porušovaním ľudských práv, sa dá naložiť rôznymi spôsobmi. Kým pre niekoho je to dôvodom na kapituláciu, ďalší sa pokúsia zabojovať o lepší život. Svoje o tom vie aj Nadia Nadim.

34-ročná futbalová kanonierka si už pár rokov užíva úspech, hojnosť a bezpečie. K dobrému životu však viedla tŕnistá cesta, na ktorej sa stretla s množstvom nepríjemných a tragických situácií. Tie boli kedysi v Afganistane takmer na dennom poriadku a už v mladom veku ich zažívala aj Nadia Nadim. Z vojnou poznačenej krajiny sa jej však podarilo dostať preč, a to až na najväčšie futbalové štadióny, na ktorých svojou hrou zabáva tisícky divákov.

Nebezpečný život v rodnom Afganistane

Nadia nemá na rodný Afganistan pekné spomienky. Napriek tomu, že sa narodila do rodiny lepších pomerov, počas detstva sa nevyhla problémom, ktorým táto krajina dlhodobo čelila. Diskriminácia žien a prísne spoločenské pravidlá boli iba malým zlomkom toho, čo poznačilo jej detstvo. Osudovou ranou bola vražda jej otca, ktorého v roku 2000 ako generála miestnej armády zabili útočníci z Talibanu. Tí pripravili o otca 5 dcér, medzi ktorými bola aj Nadia Nadim.

Útek cez Pakistan až na starý kontinent

Vraždou otca nebezpečenstvo, ktorému čelila rodina Nadimových, nepominulo, práve naopak. Nadia a jej 4 sestry boli ešte viac ohrozené. Ich matka nečakala na milosť ani náhodu a ihneď začala chystať „plán úteku“. Sebe aj dcéram vybavila falošné pasy a v krátkom časovom slede utiekla do susedného Pakistanu. Z letiska v Karáčí sa celej rodine podarilo dostať do Európy, kde mali začať nový život.

Ďalšou zastávkou bol utečenecký tábor

Cieľom úteku bolo dostať sa do Londýna, kde mala Nadia niekoľkých príbuzných. Osud to ale zariadil inak a 11-ročné dievča sa spolu s matkou a sestrami ocitla v inej časti Európy. Po transporte riadenom prievozníkmi skončila v Dánsku, kde boli všetci ubytovaní v tábore pre utečencov. Práve tam prišiel prvý vážnejší kontakt s futbalom. Nadia spočiatku zbierala lopty miestnym trénujúcim športovcom a popritom trénovala v tábore. Už vtedy ukázala obrovský talent, ktorým vzbudila pozornosť aj v prvých amatérskych zápasoch.

Z utečeneckého tábora až k profi športu

Príležitosť hrať futbal na vrcholovej úrovni na seba nenechala dlho čakať. Po zisku dánskeho občianstva v roku 2009 sa kariéra rodáčky z Afganistanu rozbehla naplno. V tom istom roku vyhrala dánsky pohár a o 5 rokov neskôr aj najvyššiu dánsku ligovú súťaž. To už bola aktívna reprezentantka Dánska, s ktorým sa na majstrovstvách Európy 2017 umiestnila na 2. pozícii. Ako útočníčka nastrieľala mnoho gólov, či už za reprezentáciu alebo v jednotlivých dánskych, amerických či francúzskych kluboch, v ktorých patrila medzi najväčšie opory.

Jedna z najvplyvnejších športovkýň sveta

Kým úspešná futbalová kariéra oslovuje najmä trénerov a manažérov, príbeh, ktorý má Nadia za sebou, vzbudzuje pozornosť aj v radoch tých, ktorí futbal vôbec nesledujú. Viaceré svetové denníky a magazíny ju začali vyzdvihovať ako priebojnú a ambicióznu osobnosť, ktorá môže byť inšpiráciou pre tisíce žien (nielen) z rozvojových štátov poznačených vojnou či chudobou. Za všetko hovorí krok magazínu Forbes, ktorý ju zaradil medzi najvplyvnejšie športovkyne súčasnosti. Okrem toho získala viacero prestížnych cien a denník Berlingske ju v roku 2017 vyhlásil za dánsku osobnosť roka.

Nadia Nadim nie je úspešná len na futbalových štadiónoch. Okrem športu sa aktívne venuje aj medicíne, ktorú popri futbalovej kariére vyštudovala v dánskom Aarhuse. V súčasnosti tak pracuje aj ako chirurgička. Navyše, plynule hovorí niekoľkými jazykmi, vydala autobiografiu a stala sa veľvyslankyňou organizácie UNESCO pre oblasť vzdelávania žien.

Prečítajte si aj: História OH a najúspešnejšie olympioničky v ich novodobých dejinách

Zdroj foto na titulke: Pixabay

žiadne príspevky na zobrazenie