Najmenej jeden mŕtvy a niekoľko zranených pri útoku mačetou na kostoly v Španielsku

0
Najmenej jeden mŕtvy a niekoľko zranených pri útoku mačetou na kostoly v Španielsku

Muž s mačetou zaútočil na dva kostoly na juhu Španielska. Jeden človek je mŕtvy niekoľko zranených. Najvyšší súd prípad vyšetruje ako terorizmus.

Španielske úrady uviedli, že vyšetrujú prípad, ktorý nazvali možným „teroristickým“ incidentom po tom, čo muž s mačetou zaútočil na niekoľko ľudí v dvoch kostoloch v južnom prístavnom meste Algeciras, pričom zabil najmenej jedného človeka.

Muž zaútočil na duchovných v dvoch rôznych kostoloch – San Isidro a Nuestra Seňora de La Palma, ktoré sú od seba vzdialené asi 300 metrov – v stredu večer krátko po 20:00 v centre Algeciras, uviedol hovorca mesta. Zdroj z madridského najvyššieho súdu uviedol, že incident vyšetrujú ako terorizmus.

Polícia zadržala páchateľa

Polícia uviedla, že útočníka zatkli a policajný zdroj zverejnil zábery, na ktorých sú dvaja policajti sprevádzajúci muža v športovom tielku s kapucňou v putách cez policajnú stanicu. Polícia nezverejnila podrobnosti o jeho mene ani národnosti. Miestne médiá vrátane novín El Pais uviedli, že ide o 25-ročného Maročana.

Muž, ktorý bol zabitý, bol Diego Valencia, bol kostolníkom v kostole Nuestra Senora de La Palma, zatiaľ čo kňaz farského kostola San Isidro, Antonio Rodriguez, bol medzi zranenými a je vo vážnom stave, uviedol hovorca mesta Algeciras.

Neznámy je počet ďalších zranených osôb. Noviny El Mundo zatiaľ informovali, že pri útoku boli zranení štyria ľudia.

Polícia uviedla, že podozrivý najprv vstúpil do kostola San Isidro a zaútočil na Rodrigueza. Vo vyhlásení saleziánov z Algeciras sa uvádza, že 74-ročný Antonio Rodriguez slávil Eucharistiu, keď ho napadli.

Kostol San Isidoro

Incident v kostole v Algeciras

Útočník potom vošiel do kostola Nuestra Seňora de La Palma, kde poškodil majetok pred útokom na Diega Valenciu, ktorý z kostola utiekol, no podozrivý ho prenasledoval a vonku mu spôsobil ďalšie smrteľné zranenia, uviedla polícia vo vyhlásení.

Farár v Nuestra Senora de La Palma Juan Jose Marina pre televíznu stanicu SER povedal, že podozrivý išiel po skončení omše priamo za Diegom Valenciom, čo naznačuje, že si asi myslel, že Diego Valencia bol kňazom.

„Možno, že táto smrť bola určená mne a namiesto toho si našla jeho,“ povedala nešťastný farár Juan Jose Marina.

Vyhlásenie španielskeho premiéra

Španielsky premiér Pedro Sánchez vyjadril sústrasť obetiam „strašného útoku“ na svojom účte na Twitteri, zatiaľ čo generálny tajomník španielskej biskupskej konferencie Francisco Garcia hovoril o svojej „veľkej bolesti“, keď sa dozvedel túto správu.

„Sú to smutné časy utrpenia pre Cádizskú diecézu, spája nás bolesť rodín obetí,“ uviedol na Twitteri.

Jose Ignacio Landaluce, starosta Algecirasu, vyhlásil v meste na štvrtok deň smútku a zhromaždenie pred kostolom Nuestra Seňora de La Palma na poludnie.

Zdroj: Reuters, foto na titulke: Nuestra Seňora de La Palma

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu