Najmladší americký miliardár zarobil na kryptomenách, ktorým neverí

0
Najmladší americký miliardár zarobil na kryptomenách, ktorým neverí

Príchod kryptomien umožnil mnohým ľuďom zarobiť obrovský balík peňazí. Niektorí z nich zvýšili svoje aktíva o milióny dolárov. V prípade Sama Bankman-Frieda to zašlo ešte ďalej. Rodák z kalifornského Stanfordu sa vďaka kryptomenám, ktorým paradoxne neverí, dostal až na úplný vrchol rebríčka najmladších miliardárov v USA.

Aktuálne najmladšiemu miliardárovi sa podarilo dostať do prestížneho zoznamu miliardárskej smotánky ešte pred 30. narodeninami. Tie oslávi 6. marca a pokiaľ sa dovtedy v jeho živote alebo vo svete kryptomien neudeje nič zásadné, okrúhle jubileum oslávi s vyše 20 mld. USD na konte. Drvivú väčšinu z tohto majetku zarobil práve obchodovaním s kryptomenami.

Bankman-Friedovo štúdium a pracovné začiatky

Fanúšik bejzbalového klubu San Francisco Giants a milovník kníh o H. Potterovi sa narodil do profesorskej rodiny. Jeho rodičia učili na právnickej fakulte v Stanforde. Sam však v ich stopách nepokračoval. Aj keď pôvodne sa zamýšľal nad prácou profesora fyziky, altruistické myslenie ho priviedlo k vízii zarobiť obrovský balík peňazí, ktorý by následne mohol použiť na filantropické účely. Aj preto sa po absolvovaní štúdia zamestnal ako predajca ETF fondov pre spoločnosť Jane Street Capital.

Od ETF fondov k obchodovaniu s kryptomenami

Predaj ETF fondov mu nezarábal astronomické cifry, o akých sníval. Popri práci tak skúmal ďalšie možnosti, ako niekoľkonásobne zvýšiť svoje príjmy. Osudovou sa mu stala raketová expanzia hodnoty Bitcoinu, ktorá v druhej polovici roka 2017 rástla rekordným tempom. To bol pre Sama jasný signál na založenie firmy Alameda Research, ktorá mala v náplni práce obchodovanie s najznámejšou kryptomenou. Jeho biznis rýchlo prosperoval, no napriek tomu nebol spokojný s trhovými mechanizmami, na základe ktorých prebiehalo obchodovanie.

Bodom zlomu bolo založenie novej kryptoburzy

Práve nespokojnosť s fungovaním vtedajších kryptobúrz a ich mechanizmov priviedla Sama k revolučnému nápadu. Po dôkladnom zvážení sa odhodlal založiť celkom novú kryptoburzu FTX. Stalo sa tak v roku 2019, odkedy tento kryptopriestor rýchlo zvyšuje svoj vplyv na trhu s kryptomenami. Toto rozhodnutie sa neskôr ukázalo ako životné, pretože práve FTX Samovi zarobila miliardy dolárov.

Čo je FTX a ako táto kryptoburza funguje?

– ide o špecifickú burzu, ktorá umožňuje obchodovanie s kryptomenami

– dominantné postavenie na burze majú kryptomeny Bitcoin a Ethereum

– od roku 2019 sa vypracovala na jednu z najväčších kryptobúrz na svete

– denne na nej prebehnú obchody s derivátmi v hodnote až 11,5 mld. USD

– FTX zarába na uhrádzaní poplatkov za uskutočnené obchodné transakcie

– výška poplatku za 1 zrealizovanú transakciu dosahuje od 0,005 do 0,07 %

– burza sa naďalej rozširuje, posledná pobočka bola zriadená na Bahamách

Majetok v hodnote 22,5 mld. USD už v 29 rokoch

Úspech kryptoburzy FTX sa ihneď odzrkadlil aj na výške aktív jej vedúcej osobnosti. Podľa magazínu Forbes sa čistý majetok Sama Bankman-Frieda v priebehu roka vyšplhal na 22,5 mld. USD. Podarilo sa mu to už vo veku 29 rokov, čím sa stal iba druhým človekom na svete s takouto výškou majetku pred dovŕšením 30. roku života. Napodobnil tak M. Zuckerberga, ktorý v 29 rokoch vlastnil viac ako 20 mld. USD vďaka založeniu Facebooku.

Kryptomenám neverí, no sú pre neho zlatou baňou

Líder úspešnej kryptoburzy po zaradení do klubu amerických miliardárov šokoval všetkých, ktorí sa chceli inšpirovať jeho príbehom. Už viackrát vyhlásil, že kryptoburzám skoro vôbec neverí. Podľa jeho slov ide o „sezónny“ finančný nástroj, okolo ktorého je príliš veľa neistoty. Upozorňuje aj na problémy s reguláciou a nedôveru zo strany vlád, ktorá môže kryptomenám vykopať hrob. Rizikové platidlo tak považuje len za zlatú baňu, resp. za zdroj astronomických zárobkov, čoho príkladom je aj on sám.

Foto: www.pixabay.com

Zdroj foto na titulke: www.pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie