Najväčšie technologické spoločnosti na svete

0
Najväčšie technologické spoločnosti na svete

Technologický boom a vzostup digitalizácie dostal firmy z oblasti IT na popredné miesta v rebríčku najbohatších spoločností. Najväčšie z nich sú najhodnotnejšími značkami na svete s miliardovými obratmi a niekoľkotisícovým zamestnaneckým personálom.

Microsoft

Microsoft so sídlom v americkom meste Redmond má za sebou viac ako 40 rokov práce. Už niekoľko rokov sa drží v najlepšej trojke v rebríčku najhodnotnejších a najlepšie zarábajúcich spoločností. Trhová kapitalizácia popredného výrobcu softvérov a herných konzol sa v januári tohto roka prvýkrát dostala nad hranicu 3 bil. USD.Zdroj: www.pixabay.com – trazika

Apple

Najväčší technologický konkurent Microsoftu dosiahol trhovú kapitalizáciu vyše 3 bil. USD už v roku 2022. Po nasledujúcom poklese opäť prekročil 3-biliónovú hranicu v lete minulého roka. Apple zároveň vlani potvrdil pozíciu najhodnotnejšej značky na svete. S hodnotou viac ako 880 mld. USD predbehol Microsoft aj Google o vyše 300 mld. USD.

Alphabet

Treťou z najväčších technologických spoločností je holding Alphabet, ktorý vlastní viacero firiem vrátane Google. Značka Google je jeho najväčšou spoločnosťou, vďaka ktorej sa kalifornský holding s viac ako 180 000 zamestnancami radí medzi IT giganty s najväčšou trhovou kapitalizáciou. O miesto v TOP 3 v posledných mesiacoch súperí so saudskoarabským ropným koncernom Saudi Aramco.Zdroj: www.pixabay.com – Firmbee

NVIDIA

Pozíciu medzi najlepšími si udržiava aj NVIDIA. Kalifornský výrobca procesorov a čipových setov do počítačových komponentov pôsobí na trhu od roku 1993. Trhová kapitalizácia firmy zaznamenala prvý výrazný rast v lete 2021, kedy prekonala hranicu 500 mld. USD. Na konci januára 2023 poskočila na úroveň viac ako 1,5 bil. USD a v celosvetovom rebríčku obsadila 6. pozíciu.

Meta Platforms

Kalifornský technologický gigant, ktorý zastrešuje platformy Facebook, Instagram, Threads a WhatsApp už nejaký čas nepatrí medzi firmy s najvyššou trhovou kapitalizáciou. V januári skončil napriek opätovnému nárastu kapitalizácie nad úroveň 1 bil. USD až za spoločnosťou NVIDIA. S počtom zamestnancov vyše 60 000 stále patrí medzi najväčších zamestnávateľov vo svojom obore.Zdroj: www.pixabay.com – Pexels

Amazon

Spoločnosť založená v roku 1994 v americkom meste Bellevue sa vypracovala na svetového lídra v oblasti e-commerce. V súčasnosti je 2. najväčším zamestnávateľom na svete. Globálna sieť Amazon, ktorá rozšírila portfólio o online reklamu aj streamovacie služby, zamestnáva zhruba 1,5 mil. ľudí. Viac zamestnancov má iba diskontný reťazec Walmart.

Alibaba Group

E-commerce a poskytovanie internetových služieb zarába miliardy aj spoločnosti Alibaba Group. Technologický líder z mesta Chang-čou bol jednou z prvých čínskych spoločností, ktoré narušili americkú hegemóniu na globálnom technologickom trhu. Holding dnes združuje niekoľko firiem, prostredníctvom ktorých svojim zákazníkom zabezpečuje aj platobné služby a maloobchodný predaj elektroniky.Zdroj: www.pixabay.com – viarami

Tencent

Vývojom softvérov a poskytovaním internetových služieb sa zaoberajú aj firmy spadajúce do čínskeho holdingu Tencent. Konglomerát založený v roku 1998 v meste Šen-čen patrí medzi 5 najväčších technologických spoločností v Číne. IT gigant bol vlani jedinou čínskou firmou, ktorej sa podarilo dostať medzi 10 najhodnotnejších značiek na svete.

Technologický biznis prekvitá aj na starom kontinente. Medzi najhodnotnejšie európske firmy z IT sektora patrí nemecký výrobca softvérov SAP. Miliardy zarába aj írsko-americká značka Accenture zameraná na poskytovanie poradenských služieb v oblasti IT. S viac ako 700 000 zamestnancami je označovaná za najväčšiu poradenskú firmu na svete.

Zdroj foto na titulke: www.pixabay.com – LoboStudioHamburg

žiadne príspevky na zobrazenie