Najvášnivejšie tanečné štýly pre zamilované páry

0
Najvášnivejšie tanečné štýly pre zamilované páry
pixabay.com

Pohyb, kreativita, uvoľnenie, spoločenský zážitok. Pozitíva tancovania sú dobre známe. Niektoré tanečné štýly toho ponúkajú ešte viac. Sexepíl, zvodné pohyby, vábivé dotyky a romantika prežívaná na parkete v nás dokáže zapáliť plameň vášne. Pre zamilované páry sú skvelou aktivitou na prehlbovanie vzájomnej príťažlivosti.

Tango

Šarm, noblesa, energia, dynamika. Tango rozprúdi každý pár, no nikdy neprekročí hranice diskrétnosti. Tancovať sa dá rôznymi spôsobmi. Pôvodné tango sa rozšírilo z argentínskych a uruguajských slumov do Severnej Ameriky a Európy, kde sa menila jeho rytmika aj niektoré kroky za účelom prispôsobenia tanečného štýlu charakteru spoločenských tancov. Anglické či fínske tango je menej horkokrvné ako to argentínske. Miesto nespútanej vášne kladie dôraz na šarm a romantiku.Foto: Pixabay

Rumba

Vášňou a temperamentom oplýva aj rumba. Jeden z najstarších latinskoamerických štýlov sa tancoval už v 16. storočí. Za jeho priekopníkov sa považujú otroci privezení na Kubu. Pohyby rumby nadobudli súčasnú podobu až v 19. storočí. V prvej polovici 20. storočia sa rozšírila do Európy. Na starom kontinente ju začali označovať ako „tanec lásky“. Obľúbený je pre svoju zmyselnosť a pomalší rytmus. Tanečníci si hľadia hlboko do očí a pri jednotlivých krokoch prenášajú váhu spôsobom, ktorý pôsobí elegantne aj zvodne.

Čača

Pôvod na Kube má aj čača. Pôvodne išlo o jeden z najrýchlejších latinskoamerických tancov, ktorý sa tancoval do rytmu hudby hranej pri mambe. Neskôr sa do tanečných kreácií pridávali pomalšie kroky, ktoré sa striedajú s tými rýchlymi. Čača si zanechala svižnosť a dynamiku, no mierne spomalenie umožní partnerom udržať dlhší očný aj telesný kontakt. Synenergia medzi dvojicou prúdi aj vďaka zrkadlovým pohybom a častejším zmenám postavenia oboch tiel, pri ktorých sa partneri nasledujú.

Pasodoble

Napriek španielskemu pôvodu sa k latinskoamerickým tancom radí aj pasodoble. Divoký štýl si chcú privlastniť aj Francúzi, ktorí mali používať kroky imitujúce pohyby toreadora v býčích zápasoch pri tanečných tréningoch už v 19. storočí. Španieli ho povýšili na obľúbený tanečný štýl, ktorý ťaží zo starých ľudových tancov aj z pohybov pri vojenských pochodoch. Od iných latinskoamerických tancov sa líši najmä voľnejším štýlom. Tanečný pár môže využívať rôzne figúry a pohybové kreácie, ktoré nadobúdajú dynamický až bojový charakter. Atmosféru tanca dramatizuje hudba s výraznými akordmi a rýchlymi melodickými prechodmi.

Merengue

Pomalá hudobná predohra s postupným nástupom svižnej melódie obohatenej zvukmi bubnov pomáha gradovať tanečné napätie a udržiavať ho až do konca piesne. Pri merengue to vyústi k radostnému poňatiu milostných tém, ktoré sa v tanečnom prevedení prejavujú dlhým očným kontaktom, držaním za ruku a blízkym postavením tiel. Do tanca z Dominikánskej republiky sa zapája celé telo od hlavy a pliec po boky a nohy. Nenáročné tanečné kreácie sú obohatené o svižné otočky inšpirované pohybmi zo salsy.

Samba

Rozprúdiť vášeň sa dá aj pri sólo tanci. Príkladom je samba plná radosti a zmyselnosti. Jeden z najobľúbenejších tancov na svete sa rozšíril do sveta z Brazílie, kde sa vyvinul z miestnych ľudových tancov obľúbených prevažne v radoch otrokov. 20. storočie prinieslo zrod viacerých nových verzií samby, ktoré sa líšia tempom, taktom aj voľbou hudobných žánrov. Nové štýly si zachovali pôvodný zámer, ktorým je zvádzať, flirtovať a popritom sa tešiť zo života, či už pri sólo tanci, s milujúcim partnerom alebo v skupinách.Foto: Pixabay

Brušný tanec

Krása ženských kriviek zvádzajúca oko diváka zohráva kľúčovú úlohu aj pri brušnom tanci. Na rozdiel od samby je pokojnejší a ťažisko pohybov má v bokoch namiesto panvy. Pohybové techniky rozhýbu boky aj brucho, ktoré sa rozvlní do pomalej orientálnej hudby. V súčasnosti sa tancuje najmä v kaviarňach a čajovniach. Kedysi sa mu venovali aj muži, dnes je doménou žien, ktoré predvádzajú orientálne umenie sólo alebo v skupinách. Aj keď nejde o bežný tanec pre páry, zmyselné pohyby bokov a poodhaleného brucha môžu u mužského diváka navodiť silný intímny a vzrušujúci efekt.Foto: Pixabay

Foto na titulke: Pixabay

Eduardo Verástegui: Od tanečníka v klipe J.Lo po charizmatického aktivistu a kandidáta na prezidenta

žiadne príspevky na zobrazenie