Najvplyvnejšie kráľovné v dejinách Európy

0
Najvplyvnejšie kráľovné v dejinách Európy

Spravovanie krajiny bolo za čias kráľovstiev prevažne mužskou záležitosťou. Na trón v jednotlivých európskych krajinách sa podarilo zasadnúť len niekoľkým ženám. Nie každá túto úlohu zvládla.  Niektorým sa však podarilo chopiť žezla, posilniť svoju moc a ovplyvniť chod národných či celoeurópskych dejín.

Margaréta I. (1353-1412)

Máloktorý panovník ovplyvnil škandinávsku históriu viac ako Margaréta I. Vládkyňa severu sa do dejín zapísala ako múdra a prezieravá diplomatka schopná čeliť výzvam. Na budovanie vplyvu nepotrebovala krviprelievanie. Stačili jej peniaze, sobášna politika a schopnosť jednať. Dánskej kráľovnej sa podarilo dostať na nórsky a švédsky trón, čo jej výrazne uľahčilo cestu k naplneniu vízie o vzniku Kalmarskej únie spájajúcej škandinávske kráľovstvá do jedného celku.

Izabela I. (1451-1504)

Izabela I. je v Španielsku považovaná za jednu z kľúčových postáv histórie aj po vyše 500 rokoch od jej úmrtia. Bola to práve kastílska kráľovná, ktorá s manželom Ferdinandom II. Aragónskym dokončila tzv. reconquistu – oslobodenie území na Pyrenejskom polostrove spod nadvlády moslimských Maurov. Vládnuci pár vyhnal posledného maurského vládcu a územie Granady dostal pod svoju kontrolu, čím pripravil pôdu na vznik zjednoteného Španielskeho kráľovstva. Izabela I. sa do španielskej histórie zapísala aj ako reformátorka štátnej správy a oddaná nasledovníčka pápeža Sixta IV., na ktorého podnet iniciovala vznik inkvizície.

Jana III. (1528-1572)

Navarra, autonómny región na severe Španielska, bola kedysi samostatným kráľovstvom. Do riadenia malej krajiny odolávajúcej mocenským chúťkam francúzskych panovníkov zasiahla na 17 rokov aj Jana III. Navarrskej kráľovnej sa podarilo upevniť nezávislosť kráľovstva aj vďaka tomu, že mala obrovský politický a duchovný vplyv nielen doma, ale aj vo Francúzsku. História si ju pamätá ako vodkyňu francúzskych hugenotov a jednu z najvýraznejších osobností bojujúcich za kalvinizmus, ktorý sa jej nakoniec aj podarilo zaviesť.

Alžbeta I. (1533-1603)

Anglickú kráľovnú Alžbetu I. označujú mnohí historici za najvplyvnejšiu spomedzi všetkých kráľovien v dejinách Európy. Na trón zasadla v roku 1558 a vydržala na ňom do smrti v roku 1603. Počas úspešnej 45-ročnej vlády musela čeliť viacerým problémom doma v Anglicku aj v zahraničnej politike. Napriek vyčerpávajúcej vojne so Španielskom a neutíchajúcim sporom medzi anglickými katolíkmi a protestantmi priviedla krajinu do tzv. „zlatého veku Anglicka“, v ktorom sa rozvíjalo hospodárstvo, kultúra aj diplomatické vzťahy s inými štátmi.

Viktória (1819-1901)

Z anglických kráľovien sa do dejín zapísala veľkými písmenami aj Viktória. Tá bola pri moci ešte dlhšie ako Alžbeta I. Britskému impériu vládla od roku 1837 do roku 1901. Podobne ako Alžbete I., aj jej sa podarilo nastoliť značný kultúrny, hospodársky a spoločenský rozmach. Viktoriánsku éru sprevádzali aj politické zmeny, ktoré síce posilňovali vplyv parlamentu, no s tým zároveň rástla kráľovnina popularita. K tej prispela aj snaha o zlepšenie vzťahov s Írmi a s Francúzmi.

Najväčšie vojvodkyne, revolucionárky a povstalkyne v histórii

Mária Terézia (1717-1780)

Medzi vplyvné kráľovné, ktoré sa nebáli pustiť do ambicióznych reforiem, patrila aj Mária Terézia. Panovníčka z rodu Habsburgovcov vládla počas 18. storočia prekvitajúcej rakúsko-uhorskej ríši, do ktorej patrilo aj Česko a Uhorsko. V Česku bola dokonca jedinou ženou na kráľovskom dvore v histórii našich susedov. Ako cisárovná Svätej rímskej ríše nemeckého národa mala obrovský vplyv aj na medzinárodnom poli, ktorý zúročila pri snahách zjednotiť Habsburskú  monarchiu.

Mária Terézia bola jednou z posledných európskych panovníčok, ktoré využili šancu zmeniť dejiny. Moc kráľovien postupne upadala a napriek tomu, že v niektorých krajinách sú ženy na tróne aj dnes, viac-menej plnia iba reprezentatívnu funkciu. Svoje o tom vie britská kráľovná Alžbeta II., holandská kráľovná Beatrix, dánska kráľovná Margaréta II. či ďalšie ženy na tróne v posledných európskych štátoch, kde nie sú na čele prezidenti, resp. prezidentky.

Prečítajte si aj: Bývalá Bezosova manželka sa stala najvplyvnejšou ženou na svete

Zdroj foto na titulke: Pixabay

žiadne príspevky na zobrazenie