Nakoľko ovplyvňuje horoskop náš osud?

0
Nakoľko ovplyvňuje horoskop náš osud?

Čo určuje náš osud? Čo z nás robí to, akí sme?  Veríme viac v náhodu, vlastné pričinenie, alebo očakávame odpovede od astrológie a hviezd?

Hviezdy sa vraj nemýlia a majú odpovede takmer na všetko. Stačí si prečítať denný horoskop a vieme, čo nás v najbližšom čase čaká a neminie. Šťastie, zdravie, peniaze láska…odpoveď tu nájdeme takmer na každú oblasť života. Čo nás čaká nasledujúce dni?

Astrológia si pripisuje schopnosti predpovedať ľudský osud, osobnostné vlastnosti i povahu človeka na základe vplyvu planét. Mnohí ľudia tomu skutočne veria, denne sledujú horoskop a s príchodom januára nedočkavo čakajú na nový ročný horoskop.

Medzi ľudmi je však aj množstvo takých, ktorí považujú astrológiu za absurdnú, iracionálnu disciplínu a pravdivosť horoskopov odsudzujú.

Zo zvedavosti však tajomstvám astrológie často podľahne aj zarytý skeptik a keď náhodou na horoskop naďabí, venuje mu predsa len nejakú tu minútu svojho času. Mnoho krát len z dlhej chvíle – pre pobavenie, alebo  len z akejsi zvedavosti, keď si len s výsmechom porovnáva, či sa výklad horoskopu zhoduje napríklad s vlastným pohľadom na svoju osobnosť.

„O tom, či budeme zdraví alebo chorí, šťastní alebo nešťastní, bohatí či chudobní, rozhoduje len a len naša myseľ.“ (anglický básnik Edmund Spenser 1552-1599)

Na pravdivosť horoskopov si posvietili i jednotlivci, ktorí sa rozhodli platnosť horoskopov potvrdiť či vyvrátiť aj experimentálne. Uskutočnili preto viacero overovacích testov platnosti horoskopov, pričom sa opierali o experimenty vychádzajúce z empirických a štatistických princípov. Všetky ich vedecké experimenty však vyzneli v neprospech platnosti horoskopov. Zistili napríklad, že pri totožnom klientovi odvodil každý z oslovených astrológov odlišné osobnostné vlastnosti, pričom vychádzal z rovnakého astrologického princípu výpočtu ( z tzv. „karty zrodenia“).

Sledovaní a vyhodnocovaní klienti veľmi často vyhlásil horoskop za úplne presný a korešpondujúci s ich osobnosťou a to aj v prípade, keď sa v ňom všetky pojmy zmenili v opak. Ďalšie testovanie napríklad ukázalo, že klienti nerozpoznali svoj vlastný horoskop medzi ďalšími predloženými a až 90% osôb považovalo náhodne vybraný cudzí horoskop za pravdivý, ak bol prezentovaný ako ich osobný horoskop.

Astrológia môže svojimi veštbami totiž nebezpečne utvrdzovať príliš sfanatizovaného človeka v presvedčení, že jeho životná dráha je určená osudom, čo môže ovplyvniť aj jeho aktivitu a smerovanie. Vedie jeho rozmýšľanie k nebezpečnému záveru, že ak je náš osud predurčený, potom je úplne márne tomu vzdorovať a snažiť sa niečo zmeniť.

Nech už je v horoskopoch a astrológii akokoľvek veľa pravdy, nie je určite správne, aby sme si mysleli, že v reálnom svete majú hviezdy absolútny vplyv na náš život, že práve horoskop je primárne zodpovedný za naše úspechy, šťastie, zdravie a mnoho ďalších oblastí života, ktoré nás zaujímajú a sú pre nás bytostne dôležité.

Zdroj obrázku: julijacernjaka / stock.adobe.com

žiadne príspevky na zobrazenie