Nakupujete impulzívne? Ako sa zbaviť závislosti od nakupovania?

0
Nakupujete impulzívne? Ako sa zbaviť závislosti od nakupovania?
Foto: pixabay.com

Oniománia, nutkavé nakupovanie alebo závislosť na nakupovaní, je pravdepodobne najviac spoločensky prijateľnou závislosťou.

Premýšľajte o tom: Sme obklopení reklamou, ktorá nám hovorí, že nákupy nás urobia šťastnými. Politici nás povzbudzujú, aby sme vynakladali prostriedky na podporu hospodárstva. A pre niektorých z nás je normálne, že chceme to, čo všetci ostatní majú. Konzumizmus sa stal mierou spoločenskej hodnoty.

Závislosť na nakupovaní je závislosťou na správaní, ktorá zahŕňa nutkavé nakupovanie ako spôsob, ako sa cítiť dobre a vyhnúť sa negatívnym pocitom, ako je úzkosť a depresia. Rovnako ako iné závislosti na správaní, aj závislosť od nakupovania môže prevziať pozornosť ako problém, ktorý vedie k problémom v iných oblastiach vášho života.

Takmer všetci v určitej miere nakupujú, ale iba asi 6 percent populácie v USA je považovaných za závislých od nakupovania.

Závislosť ide ruka v ruke s inými poruchami

Závislosť od nakupovania sa zvyčajne začína v neskorom dospievaní a na začiatku dospelosti. Často sa vyskytuje spolu s inými poruchami vrátane porúch nálady a úzkosti, porúch užívania návykových látok, porúch príjmu potravy, iných porúch kontroly impulzov a porúch osobnosti. Je to spôsob, ako sa pokúsiť zvýšiť si sebavedomie, aj keď to z tohto dôvodu nie je veľmi efektívne.

 

shopping
Foto: pixabay.com

5 zaujímavostí o nakupovaní

1. Hoci sa v posledných rokoch rozšíril rozšírený konzumizmus, závislosť od nakupovania nie je novou poruchou. Bola uznaná už začiatkom devätnásteho storočia a začiatkom dvadsiateho storočia bola uvedená ako psychická porucha.

2. Napriek svojej dlhej histórii je závislosť od nakupovania kontroverzná a odborníci, ako aj verejnosť, polemizujú o tom, či je závislosť od nakupovania skutočnou závislosťou.

3. Ľudia, ktorí zápasia so závislosťou od nakupovania, zvyčajne trávia pri nakupovaní viac času a peňazí, než si môžu dovoliť, a mnohí sa dostanú do finančných problémov v dôsledku ich nadmerných výdavkov.

4. Závislosť na nakupovaní môže zahŕňať impulzívne aj kompulzívne (nutkavé) výdavky, ktoré spôsobujú dočasné zvýšenie. To znamená, že ľudia, ktorí sú závislí od nakupovania, sa často cítia prázdni a nie sú spokojní so svojimi nákupmi, keď sa dostanú domov.

5. Rovnako ako v prípade iných závislostí je závislosť od nakupovania zvyčajne spôsob, ako sa vysporiadať s emocionálnou bolesťou a ťažkosťami v živote, a má tendenciu zhoršovať situáciu kupujúcich.

Normálne nakupovanie verzus závislosť na nakupovaní

Aký je teda rozdiel medzi bežným nakupovaním, občasnými “nákupnými horúčkami” a závislosťou od nakupovania? To, čo odlišuje závislosť od iných druhov nakupovania, spočíva v tom, že správanie sa stáva hlavným spôsobom zvládania stresu, do tej miery, že zavislý naďalej nadmerne nakupuje, aj keď to má jednoznačne negatívny vplyv na iné oblasti jeho života.

Rovnako ako v prípade iných závislostí sa môžu rozvíjať problémy s peniazmi, môžu sa narušiť vzťahy, avšak ľudia s závislosťou od nakupovania (niekedy nazývaní „shopaholici“) sa cítia neschopní zastaviť alebo dokonca kontrolovať svoje výdavky.

Vlastnosti závislých

Tento problém s ovládaním túžby nakupovať vyplýva z osobnostného vzoru, ktorý shopaholici zdieľajú, a ktorý ich odlišuje od väčšiny ostatných ľudí. Často majú nízku sebaúctu a často sú to ľahko ovplyvnení ľudia. Väčšinou sú láskaví, sympatickí a slušní k ostatným, hoci často končia osamelí a izolovaní. Nákupy im umožňujú prísť do kontaktu s ostatnými.

Ľudia so závislosťou od nakupovania majú tendenciu byť materialistickejší ako ostatní nakupujúci a snažia sa o podporu tým, že hľadajú stav spokojnosti prostredníctvom materiálnych predmetov a hľadajú súhlas ostatných. Zapájajú viac fantázie ako ostatní ľudia a – rovnako ako u iných ľudí so závislosťami – ťažko čelia impulzom.

Prečítajte si aj: Nákupné zvyklosti Slovákov sa v čase pandémie zmenili

Výsledkom je, že sú citlivejší na marketingové ťahy a reklamy, ktoré nás každý deň obklopujú. Zatiaľ čo reklama je vo všeobecnosti navrhnutá tak, aby zveličovala pozitívne výsledky nákupu a naznačovala, že nákup povedie k úniku zo životných problémov, určité marketingové triky sú pripravené tak, aby vyvolali impulzný nákup a zamerali sa na vášnivú stránku ľudí so závislosťou od nakupovania.

Únik od negatívnych pocitov a vyvolanie pocitu šťastia

Ľudia, ktorí získavajú potešenie a unikajú negatívnym pocitom prostredníctvom nakupovania, to niekedy nazývajú „maloobchodná terapia“. Táto veta znamená, že z nákupu niečoho získate rovnaký úžitok, ako zapojením sa do poradenstva alebo terapie. To je však nesprávny spôsob uvažovania.

Foto: pixabay.com

Niektorí ľudia, vrátane shopaholikov, si aktívne vymedzia čas na nakupovanie a považujú to ako spôsob, ako sa vysporiadať s negatívnymi pocitmi. Aj keď existujú okolnosti, kedy môže nový nákup skutočne viesť k vyriešeniu problému (u žien napríklad priberanie a nájdenie šiat, v ktorých sa cíti byť žena štíhla a spokojnejšia so sebou), zvyčajne sa to nepovažuje za maloobchodnú terapiu. Veci, ktoré ľudia kupujú, keď sa zapájajú do maloobchodnej terapie, obyčajne ani nie sú potrebné a príslušné finančné náklady môžu znížiť zdroje na riešenie ďalších životných problémov.

Závislosť na nakupovaní online je forma závislosti na internete a ľudia so sociálnou úzkosťou sú na rozvoj tohto typu obzvlášť zraniteľní, pretože si nevyžadujú osobný kontakt. Rovnako ako iné počítačové závislosti, je to anonymné.

Aký je rozdiel medzi kompulzívnym a impulzívnym nákupom?

Impulzný nákup je neplánovaný nákup, ktorý sa odohráva v reakcii na okamžitú túžbu mať niečo, čo vidíte v obchode. Impulzné nákupy sa trochu líšia od nutkavých nákupov, ktoré sú spravidla vopred naplánované ako spôsob, ako uniknúť negatívnym pocitom. Ale ľudia so závislosťou na nakupovaní sa môžu zapájať do oboch typov návykových nákupov.

Prečítajte si aj: Aj nákupy so stylistkou  môžu byť v zmysle slow fashion

Ako rozlíšiť lásku k nakupovaniu a závislosť

Rovnako ako iné závislosti na správaní je závislosť na nakupovaní kontroverznou diagnózou. Mnohí odborníci nesúhlasia s myšlienkou, že nadmerné výdavky sú závislosťou a veria, že musí existovať psychoaktívna látka, ktorá vyvoláva príznaky, ako je fyzická tolerancia a abstinencia, aby bola činnosť skutočnou závislosťou.

Medzi odborníkmi panuje tiež nezhoda v tom, či by sa kompulzívne nakupovanie malo považovať za obsedantno-kompulzívnu poruchu (OCD), poruchu kontroly impulzov (ako je kleptománia alebo kompulzívne kradnutie), poruchu nálady (ako je depresia) alebo závislosť od správania (ako je porucha hrania hazardných hier).

Nakoľko je závislosť v nakupovaní podobná iným závislostiam?

Existuje niekoľko charakteristík, ktoré nakupovanie závislostí zdieľa s inými závislosťami. Rovnako ako v prípade iných závislostí sa ľudia, ktorí nakupujú v obchode, zaoberajú výdavkami a venujú tejto činnosti značný čas a peniaze. Skutočné výdavky sú dôležité pre proces závislosti na nakupovaní, návykové správanie je v skutočnosti poháňané procesom vynakladania peňazí.

Rovnako ako v prípade iných závislostí je závislosť od nakupovania vysoko rituálna a vychádza z typicky návykových myšlienok o nakupovaní, plánovaní nákupov a samotnom nákupnom konaní, ktoré sa často opisujú ako príjemné, extatické a ako úľava od negatívnych pocitov. Nakoniec sa však zákazník zrúti s pocitmi sklamania, a najmä zo seba samého.

Foto: pixabay.com

Zbytočne minuté peniaze

Závislí kupujúci používajú nakupovanie ako spôsob, ako uniknúť negatívnym pocitom, ako sú depresia, úzkosť, nuda a hnev, ako aj sebakritické myšlienky. Bohužiaľ, únik je krátkodobý.

Veci zakúpené počas nutkavých nákupov sa často hromadia ako nepoužité, a závislí zákazníci potom začínajú plánovať ďalšie výdavky. Väčšina nakupuje sama, hoci niektorí nakupujú s ostatnými, ktorí zdieľajú rovnaké nadšenie. Vo všeobecnosti to vedie k rozpakom pri nakupovaní s ľuďmi, ktorí necítia tento typ nadšenia pre nakupovanie.

Život so závislosťou na nakupovaní

So závislosťou od nakupovania je ťažké žiť, pretože všetci musíme do istej miery nakupovať. Tieto kroky by vám mohli pomôcť:

  • Ak niekto z vašej rodiny môže prevziať zodpovednosť za nakupovanie základných vecí, ako sú napríklad potraviny a potreby pre domácnosť, môže to pomôcť, aby ste sa vyhli nákupom aspoň dočasne, keď hľadáte pomoc.
  • Dobrým nápadom je nenosiť so sebou kreditné karty a mať pri sebe iba malé množstvo hotovosti, takže nemôžete kupovať impulzívne.
  • Ďalším krokom je nakupovanie iba s priateľmi alebo príbuznými, ktorí vám môžu pomôcť obmedziť vaše výdavky.
  • Riešením je aj hľadanie alternatívnych spôsobov, ako si užiť voľný čas. Je nevyhnutné prerušiť cyklus používania nakupovania ako spôsobu, ako sa cítiť lepšie.

Zdroj: www.verywellmind.com

Zdroj foto: pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie