Nenápadní hrdinovia – perzekuované osobnosti počas komunistického režimu

0
Nenápadní hrdinovia – perzekuované osobnosti počas komunistického režimu

OZ Nenápadní hrdinovia v spolupráci s Nadáciou Konráda Adenauera, VŠZaSP sv. Alžbety a ďalšími partnermi otvára nový ročník projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom pre žiakov základných (8. – 9 ročník) a stredných škôl.

Témou XV. ročníka projektu je spomienka na rok 1983, kedy si pripomíname neslávne výročia Akcie ŠtB s názvom Akcia VÍR.

Cieľom tohto ročníka je pripomenúť si osobnosti, ktoré boli počas komunistického režimu perzekuované pred 40 rokmi. Boli väznení a prenasledovaní z náboženských dôvodov len preto, že žili v duchu sv. Františka z Assisi.

„V tomto ročníku chceme upozorniť študentov na represálie z čias normalizácie. Akcia VÍR nám ponúka obraz doby bezprávia a perzekúcií. Budeme radi, ak študenti objavia a zdokumentujú práve tieto príebehy,” uviedol autor a gestor projektu František Neupauer. Zároveň ostáva aj druhá možnosť, spracovať príbeh kohokoľvek, ktorí bol prenasledovaní počas komunistického režimu na Slovensku, či vo svete. V minulosti sa do projektu zapojili aj študenti zo Slovinska, Českej republiky, Poľska i Ukrajiny.

Projekt vedie mladých ľudí k objavovaniu minulosti

Od vzniku projektu v roku 2009 sa doň zapojilo už vyše 500 študentov, ktorí napísali viac ako 200 príbehov nenápadných hrdinov. O niektorých z nich boli natočené aj dokumentárne filmy. Projekt Nenápadní hrdinovia vedie mladých ľudí k objavovaniu minulosti a ľudí, ktorí nám prinavrátili slobodu. Úlohou žiakov je objaviť a zaznamenať príbehy ľudí prenasledovaných komunistickým režimom. Termín odovzdávanie prác je koniec októbra. Žiaci, ktorí sa zapoja do projektu, prezentujú svoje práce na slávnostnej konferencii, ktorá sa koná v predvečer spomienky na Nežnú revolúciu.

V roku 2022 sa OZ Nenápadní hrdinovia zapojilo aktívne do solidarity s utečencami z Ukrajiny a v decembri predstavilo výstavu príbehu Nenápadných hrdinov Silva Krčméyho a Vladimíra Jukla na pôde NR SR.

Aktuálne informácie o podmienkach projektu nájdete na našej webovej stránke, na facebooku a instagrame. Tento ročník projektu bude podporený i Ministerstvom spravodlivosti SR prostredníctvom Dotácie na podporu ľudských práv.

Informoval: Ladislav Hollý, OZ Nenápadní hrdinovia

žiadne príspevky na zobrazenie