Mať dieťa nie je samozrejmosť. Čas hrá najdôležitejšiu úlohu

1
Mať dieťa nie je samozrejmosť. Čas hrá najdôležitejšiu úlohu

Túžite po bábätku a nedarí sa vám dlhšie otehotnieť? Čo s tým? Určite to treba riešiť a nestrácať zbytočne čas. Ideálne je navštíviť centrum asistovanej reprodukcie čo najskôr. Často vôbec nemusí prísť k umelému oplodneniu, ale nájde sa iná cesta, ktorú vám lekári poradia.

Na túto možnosť sme sa spýtali medicínskej riaditeľky centra Gyncare, doc. MUDr. Silvie Toporcerovej, PhD., MBA.

Kedy treba vyhľadať odbornú pomoc pri liečbe neplodnosti?

Silvia Toporcerová odpovedá: „Ak sa vám nedarí otehotnieť dlhšie ako rok, v prípade ženy staršej ako 35 rokov dlhšie ako pol roka, je rozumné nestrácať čas, a začať problém riešiť. Miesto, kde sa problému neplodnosti venujú najkomplexnejšie, sú centrá reprodukčnej medicíny. Ponúkajú najširšiu škálu vyšetrení pokrývajúcich celý partnerský pár. Pri neplodnosti totižto neliečime jedného človeka, ale dvoch, čo je veľmi dôležité. Je to podobne ako v tehotenstve, tiež musíme brať zreteľ vždy aj na matku aj na dieťa.“

„Ak pár príde v mladšom veku a pri kratšej dobe neúspešnej snahy o dieťa, šance na úspech liečby sú podstatne vyššie.“

Čo prinesie diagnostika neplodnosti?

„To, že podstúpite komplexnú diagnostiku neplodnosti, vám prinesie maximálne informácie o vašom reprodukčnom zdraví, o šanci na spontánne otehotnenie, o možnostiach liečby, a hlavne, o úspešnosti jednotlivých metód vo vašom špecifickom prípade. Pretože ani jedna možnosť – ani IVF – neznamená 100%-nú šancu na dieťa,“ hovorí Silvia Toporcerová.

doc. MUDr. Silvia Toporcerová, PhD., MBA

Dostanete však informácie, s ktorými môžete pracovať a na základe nich sa rozhodovať. Ľudia, ktorí tomu najviac rozumejú, vám poradia, či ešte má zmysel čakať, alebo či sa biologické hodiny blížia k času, kedy už niet čo rozmýšľať a treba začať riešiť. Aby ste neprišli o poslednú šancu mať biologicky vlastné dieťa.

„Nikto vás nebude nútiť podstúpiť niečo, s čím nesúhlasíte. Ale vyhnete sa riziku, že si o pár rokov budete vyčítať, prečo ste sa nerozhýbali skôr, a že to celé mohlo skončiť úplne inak,“ dodáva Silvia Toporcerová.

Komu odporúčate IVF?

„IVF cyklus odporúčame či už ako prvú metódu liečby (pri závažných poruchách spermiogramu, pri nepriechodných vajcovodoch, vo vyššom veku, pri nízkej zásobe vajíčok vo vaječníkoch) alebo ako riešenie po neúspešných jednoduchších liečebných pokusoch. Avšak aj tu je rozhodujúci partnerský pár, pretože žiadnu liečbu nikomu nielenže nemôžme nanútiť, ale zvyčajne aj neodporúčame absolvovať v prípade, že by pacient išiel proti svojmu vnútornému presvedčeniu a nastaveniu,“ odpovedá Silvia Toporcerová.

„Nikto vám nebude nútiť postúpiť liečbu, s ktorou nebudete súhlasiť.“

A následne dodáva: „Vstúpiť do centra asistovanej reprodukcie neznamená vstúpiť do IVF programu. Znamená to podstúpiť maximálnu diagnostiku svojho problému a dostať informáciu o tom, aké mám možnosti riešenia. Vždy je to pacient, ktorý sa nakoniec pre danú liečbu musí rozhodnúť a súhlasiť s ňou. Na druhej strane, ak pár príde v mladšom veku a pri kratšej dobe neúspešnej snahy o dieťa, šance na úspech liečby sú podstatne vyššie.“

tehotna
Foto: pixabay.com

Príbehy so štastným koncom

Ľubka a Henrich hovoria: „O dieťatko sme sa usilovali celých dlhých 10 rokov. Lekári nám stále hovorili, že sme obaja v poriadku, že to chce len čas. Raz som sa ale opýtala manžela, či to teda neskúsime v Centre pre asistovanú reprodukciu Gyncare v Košiciach. Poviem vám, neodkladajte to a riešte tieto problémy čím skôr. My sme stratili zbytočne kopec času. Za tú radosť to stojí. Dnes máme doma vďaka celému tímu Gyncare krásneho 3-mesačného chlapčeka.“

Katka opisuje svoj príbeh: „Štyri a pol roka sme sa s partnerom pokúšali o bábätko, no vždy to skončilo sklamaním. Absolvovala som rôzne vyšetrnia a nakoniec sme sa dozvedeli, že je veľmi nepravdepodobné, že sa mi podarí otehotnieť prirodzene. Otehotnieť a mať dieťa sa mi zdalo na míle vzdialené. O to viac som bola v šoku, že sa to podarilo už pri prvom cykle IVF. Celý proces a postup na klinike nám veľmi vyhovoval: o každom kroku sme boli informovaní a ak sme mali otázky, lekár nám ochotne všetko vysvetľoval. A čo by som poradila ostatným? Hlavné je myslieť pozitívne a nečakať príliš dlho.“

Článok vznikol v spolupráci s centrom asistovanej reprodukcie Gyncare.

žiadne príspevky na zobrazenie