Neradi hovoríte nie? Návod na to, ako to zmeniť a povedať jasné NIE

0
Neradi hovoríte nie? Návod na to, ako to zmeniť a povedať jasné NIE

Ste príliš milá na to, aby ste niekomu povedali nie alebo odmietli, o čo vás žiada? Nie je to jednoduché, ale mali by ste sa naučiť, ako zdvorilo ale rázne odmietnuť ľudí, ktorí nerešpektujú vaše nie, keď je podané príliš slušne.

Tu je návod, ako povedať nie, aby naozaj zapôsobilo

Ak o niekoho nemáte záujem, povedzte mu to priamo. Až príliš často sa stáva, že ľudia na zoznamovacej scéne jednoducho prestanú posielať e-maily alebo prestanú volať bez akéhokoľvek dôvodu. Bez ohľadu na to, či ste to vy alebo on, je to jednoducho neslušné. Volá sa to ghosting.

Ako by ste sa cítili, keby sa vám niekto naozaj páčil a on by vás jednoducho odignoroval? Je pravdepodobné, že presne viete, ako by ste sa cítili, pretože ľudia sú tým notoricky známi. Avšak aj keby sa nám to stalo, v záujme byť dobrými to neurobíme. Chcete sa rozlúčiť s každým človekom čo najlepšie, ako keď ste ho stretli len raz.

Aj keď si myslíte, že problém je v nich, vytvorte dôvod, ktorý im umožní byť tými lepšími. Pamätajte, že na tango sú potrební dvaja. Aj keď to teraz možno nevidíte, táto osoba spraví z niekoho iného úplne skvelého partnera. Je na vás, aby ste to uznali, aj keď len súkromne, a ľahko ich možno na chvíľu sklamali, aby sa mohli vrátiť do randenia bez ujmy.

Váš dôvod by sa mohol týkať napríklad toho, že nie ste kompatibilní – to znamená, že sa k sebe nehodíte, alebo ešte lepšie, že sa k vám nehodia. Buď sa nezhodujete so životným štýlom toho druhého, alebo je tam nesúlad osobností. Nech je to čokoľvek, uistite sa, že to považujete za vzájomné zlyhanie.

Muži neznášajú, keď počujú: „Si pekný chlap, ale jednoducho ma nepriťahuješ.“ Muži to ťažko nesú, i keď, samozrejme, ťažko niesli aj to, keby im niekto povedal, že sú debili. Je urazená ich mužnosť, a spustí sa ich „mechanizmus rešpektu“ – teda ich ego. Takže nech robíte čokoľvek, nerobte ani nehovorte nič, čo spustí mužské ego. Vieme, že sa to môže zdať ako nemožné, ale skúste to.

unsplash.com

Keď sa už rozhodnete pre nie, musíte sa ho držať

Keď muži (alebo ženy, ak na to príde) niečo chcú, dokážu byť obzvlášť presvedčiví a v závislosti od toho, akí sú zúfalí, povedia alebo urobia čokoľvek, aby ste zmenili názor.

Ak si myslíte, že by vás to mohlo niekedy zaujímať, nehovorte im, že vás to nezaujíma – povedzte im, že teraz nie je vhodný čas. Ale ak naozaj nemáte záujem, povedzte im to a držte sa svojho.

Pretože ak im to poviete a potom sa necháte prehovoriť, skôr či neskôr to oľutujete. Na vyššej úrovni tým tiež vytvárate zlý precedens pre ostatné ženy, ktoré to myslia vážne.

Tým, že poviete mužovi, že vás nezaujíma, a potom zmeníte názor (pokiaľ ste svoj názor skutočne nezmenili), len povzbudíte mužov, aby verili tomu, čomu veriť chcú – to znamená, že nie naozaj neznamená nie.

Ak sa budú stále o vás pokúšať, ignorujte ich. Niektorí muži jednoducho nedokážu brať nie ako odpoveď. V závislosti od toho, kde sa vo vzťahu nachádzate – to znamená, že ste sa práve stretli, párkrát ste si vyšli von alebo ste spolu chodili niekoľko mesiacov – je to znak toho, že sa viac zaujímajú o svoje ako o vaše pocity. Alebo sa predčasne pripútali a sú zamilovaní skôr do myšlienky byť vo vzťahu ako do čohokoľvek z vás.

Či tak alebo onak, nie je to dobrá situácia a nebudú dobrým partnerom. Ignorujte ich, rovnako ako každé rozmaznané dieťa, ktoré stratilo svoju obľúbenú hračku. Prekonajú to – najmä keď príde niekto iný, krajší a dostupnejší.

Návod na to, ako si stanoviť hranice

unsplash.com

Keď neustále zvoní telefón

Ak stále volajú, nedvíhajte telefón. Viete o tom, že keď vám zazvoní telefón, nemusíte naň odpovedať? Takto je to úžasné. Skúste to niekedy. Je to úplne oslobodzujúce.

Ak je vám však z pomyslenia na neodpovedanie nepríjemne, existuje veľa metód, ktoré môžete použiť, vrátane blokovania hovorov, identifikácie volajúceho atď., aby ste sa uistili, že budete hovoriť iba s ľuďmi, s ktorými skutočne chcete hovoriť.

Aj keď väčšina ľudí žije na svojom mobilnom telefóne, možno by ste si mali dobre premyslieť, kto dostane aké kontaktné informácie a ako skoro.

Ak posielajú e-maily alebo listy, nečítajte ich. Mala som kamarátku, ktorá sa snažila vymaniť z rozchodu – takého, ktorý iniciovala ona. Ale aj keď to bola ona, kto to prerušil, stále sa nechala nasávať čítaním jeho e-mailov a nakoniec jeho dlhých ručne písaných listov.

Keď som sa jej spýtal prečo, povedala: „No, len musím vedieť, čo chce.“

Moja odpoveď: „Nie, nie. Naozaj nie. Ak nemáš záujem, nemôže povedať nič, čo by zmenilo tvoj názor. Ak si myslíš, že to chceš vedieť, je to tvoje ego, ktoré chce byť pohladené.“ Alebo ste príliš citlivá, aby ste ho potom všetkom, čo medzi vami bolo, len tak odkopli.

Nič nepovie „naozaj nemám záujem“ lepšie ako vrátiť niekomu neotvorené listy alebo ich len tak neprečítané zahodiť. Znie to drsne? Možno. Ale ak naozaj počúvate, môžete tiež počuť zvonenie pravdy pod brúsnym papierom.

A pamätajte, že ak ste k nim boli úprimná a naďalej pretrváva ich záujem, určite vám bude lepšie bez nich! Ak nedokážu prijať „Nie“ vo fáze zoznamovania, viete si predstaviť, ako by to prijali, keby ste s nimi chodili alebo sa za nich vydali?

Nemajte z toho zlý pocit. Ak sa cítite zle z toho, že ste nedvíhali telefonáty alebo vymazávali e-maily, opýtajte sa sami seba: „Bola som vo svojom odmietnutí nečestná alebo nejednoznačná? Chcem riskovať vzťah s niekým, kto nedokáže brať Nie ako odpoveď a musím si tým prejsť zakaždým, keď s niečím nesúhlasím?“

Alebo ešte lepšie: „Správala by som sa tak, keby sa naše úlohy obrátili?“

Akčné kroky

Cvičte si povedať nie.

Začnite s vecami, na ktorých nezáleží, ako je doplnenie šálky čaju alebo vody v reštaurácii. Naučte sa to povedať láskavo a definitívne, s dôverou a dobrou náladou.

Keď to zvládnete, skúste to s niečím, čo má o niečo väčšiu emocionálnu váhu – ako napríklad odmietnutie dezertu v dome svojej matky. Áno, vaša vlastná matka – najmä ak jej životnou mantrou je „Nič tak nehovorí o mojej láske ako to, čo som ti prichystala na jedenie“.

Naučte sa povedať nie. Hovorte to často. Povedzte to tak, ako to myslíte. A naozaj to myslite vážne. Potom, keď poviete nie niekomu, o koho nemáte záujem, povedzte: „Nie, ďakujem“.

Povedzte to milo, rázne a definitívne. A myslite to vážne. Nevzdychnite si pri tom nejednoznačným „hmmm“, neuhýbajte pohľadom a podobne. Držte sa svojich zbraní. A nemajte z toho zlý pocit. Život je ťažký. Myslíte si, že niekto, kto nedokáže prijať vaše úprimné „nie“, by sa cítil zle, keby sa karta obrátila?

Zdroj: psychologytoday.com, unsplash.com

Ohodnoťte článok

5

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu