„Neviem, čo mám robiť so svojím životom“ – ako sa zorientovať v tomto pocite?

0
„Neviem, čo mám robiť so svojím životom“ – ako sa zorientovať v tomto pocite?

Keď vidíme ľudí, ktorí sú úspešní vo svojej kariére, predpokladáme, že vždy vedeli, že to, čo robia, je pre nich tá „správna“ cesta a že sú z toho nadšení. Nie je to však nevyhnutne tak. Podľa prieskumu približne 70 % ľudí v danom momente aktívne hľadá zmenu kariéry a iba 14 % je plne spokojných vo svojom zamestnaní bez želania akýchkoľvek zmien.

Typická kariérna cesta ísť na vysokú školu, vybrať si povolanie a vstúpiť do tohto odboru na celý život, keď skončíte, ide bokom. Kedysi to bola norma, ale dnes už to neplatí.

V súčasnosti takmer polovica americkej populácie mení kariéru, keď má len 40 rokov! Okrem toho priemerný človek zažije takmer polovicu všetkých zamestnaní, ktoré kedy bude mať, keď má 24 rokov.

Nie ste si istí, čo robiť vo svojom živote? Zďaleka nie ste sami a väčšina ľudí to niekedy pocítila. Nižšie nájdete 6 krokov, ktoré vám pomôžu zistiť, čo robiť so svojím životom.

1. Preskúmajte, kde sa nachádzate

Predtým, ako budete vedieť, kam by ste mali ísť, musíte mať jasný prehľad o tom, kde sa práve nachádzate. Najdôležitejšie je, že musíte pochopiť, čo práve teraz robíte a čo nemáte vo svojom živote radi, pretože to vám môže pomôcť určiť, akým smerom sa vydať v potenciálnej kariére.

Ak trávite veľa času medzi ľuďmi, ste z toho šťastní a naplnení? Alebo sa cítite ohromení a udusení a prajete si, aby ste väčšinu svojho času strávili sami? Na druhej strane, ak trávite väčšinu času osamote, robí vás to spokojným, alebo túžite po väčšej sociálnej interakcii?

pocitac
pixabay.com

Pozrite sa pozorne na to, ako trávite svoje dni a aké činnosti v nich vám prinášajú radosť. Rovnako dôležité je preskúmať, ktoré prvky vášho života vás práve nezaujímajú. Budete sa tiež musieť zamyslieť nad tým, čo vás motivuje: Chcete mať pozitívny vplyv na spoločnosť, alebo to nie je pre vaše šťastie nevyhnutné? Chcete mať vysoký plat alebo vám to pripadá nepodstatné? Nájdite si čas na to, aby ste si pri týchto otázkach sadli, a pouvažujte nad písaním denníka, ktorý vám pomôže prepracovať sa cez vaše myšlienky a pocity.

2. Uveďte svoje talenty

To, čo robíme ako prácu, je pre nás s väčšou pravdepodobnosťou prirodzené a cítime sa pri nej spokojne a s ľahkosťou, ak využívame naše vrodené talenty a silné stránky. Ísť opačnou cestou, napríklad stať sa účtovníkom, keď ste zlí v matematike, alebo predavačom či obchodníkom, keď vás nebaví hovoriť, by mohlo viesť k utrpeniu.

Každý má talent, no nie vždy ho spoznáme. Napríklad, ak sa ľahko rozprávate s cudzími ľuďmi, môžete predpokladať, že to robia všetci – ale vo veľkej miere to tak nie je. Niektorí ľudia majú sociálnu úzkosť a môžu cítiť pri rozhovore s tými, ktorých dobre nepoznajú, úzkosť. Je pravdepodobné, že veľká časť vašej osobnosti sa v skutočnosti skladá z vašich individuálnych talentov ako osoby.

Ak máte problém rozhodnúť sa, aký je váš talent, opýtajte sa svojich priateľov a blízkych. Možno si myslíte, že máte radi čmáranie, ale blízky priateľ vás môže považovať za nadaného umelca. Využite svoju komunitu, aby ste pochopili, čo robíte prirodzene dobre, a snažte sa veriť tomu, čo počujete, aj keď ste nikdy nepovažovali veci, ktoré robíte, za silné stránky alebo talenty.

3. Zistite, ako sa vám najlepšie pracuje

Pracovné miesta sa z hľadiska procesu veľmi líšia. Niektoré sú orientované na klienta, takže celý deň komunikujete osobne s inými ľuďmi; iné miesta sú na homeoffice, s niekoľkými alebo virtuálnymi stretnutiami alebo bez stretnutí. Niektoré práce sú na plný úväzok, od rána do večera, od pondelka do piatku; iné zahŕňajú noci a víkendy alebo zhustia pracovné plány na kratšie trvanie. Pracovné miesta môžu byť projektovo orientované, napríklad vo filmovom priemysle, alebo dlhodobo stabilné vo veľkej spoločnosti, napr. v korporáte.

tím
pexels.com

Zamyslite sa nad tým, čo vás vzrušuje, keď vezmete do úvahy všetky rôzne pracoviská, časy a spôsoby. Predstavte si svoje telo a to, čo radi robíte – ak napríklad radi používate ruky alebo ak radi používate iba mozog. Pochopenie toho, ako by ste zapadli do kultúry na pracovisku, je kľúčom k pochopeniu, či by vás to urobilo šťastným pracovníkom. V tejto fáze vám môže pomôcť aj zapisovanie do denníka a lepšie si ujasniť svoje pocity.

9 nápadov na online podnikanie

4. Porozprávajte sa s ľuďmi, ktorí majú radi svoju prácu

Oslovte každého, koho poznáte s kariérou, ktorá ho baví, a opýtajte sa, či sa ho môžete spýtať pár otázok. Ak súhlasia, spýtajte sa ich na ich prácu. Ako našli túto oblasť? Ako zistili, že je to pre nich to pravé? Čo ich na tej práci napĺňa? Aká dôležitá je ich práca pre ich celkové šťastie v živote?

Keď dostanete odpovede, skontrolujte, ako sa cítite. Ste nadšení z toho, že počujete niekoho o niečom hovoriť, že to má zmysel?

Prečítajte si: 17 znakov, že ste v práci vyhorení

5. Vzdelávanie sa

Keď pochopíte, aký máte talent, ako najlepšie pracujete a ako sa ostatní dostali do ich odvetví, urobte si prieskum, aby ste zistili, aké potenciálne kariérne cesty by pre vás mohli byť zaujímavé.

Ak si myslíte, že na ďalšie vzdelávanie nemáte financie, našťastie to nie je vždy tak. Existuje mnoho druhov pomoci (a nie sú to študentské pôžičky) a grantov, ktoré vám môžu pomôcť.

Môžu to byť rôzne:

Zvážte aj množstvo času a buďte realistickí v tom, koľko času ste ochotní venovať tomu, aby ste sa naučili všetko potrebné na vstup do novej profesijnej oblasti. Sledujte aj svoj inštinkt. Ak myšlienka ísť do školy na niekoľko rokov kvôli určitej zručnosti znie vzrušujúco, je to oveľa lepšie znamenie, ako keď to znie nudne a vyčerpávajúco.

www.pexels.com

6. Vyskúšajte nové veci

Toto je ideálna fáza života na vyskúšanie nových vecí. Akákoľvek kariéra, o ktorú by ste sa mohli zaujímať, bude mať pravdepodobne k dispozícii demo verziu, o ktorej sa budete môcť s niekým porozprávať, byť jej svedkom na jeden deň alebo stráviť niekoľko hodín na mieste podnikania.

Miestne vysoké školy sú skvelým zdrojom, pretože s vami môžu diskutovať o vašich možnostiach a potenciálne vás spojiť s podnikmi, ktoré by vás mohli zaujímať. Tým, že budete mať príležitosť stráviť niekde niekoľko hodín alebo deň, napríklad na dni otvorených dverí, získate hlbšie pochopenie toho, čo by toto pole bolo, keby ste boli toho súčasťou.

Ak ste zmätení alebo si nie ste istí, kde začať, alebo len potrebujete pomoc profesionála, odpoveďou pre vás môže byť kariérny poradca. Celá ich práca vám pomôže nájsť ten správny pre vás a budú sa dobre orientovať v krokoch, ktoré je potrebné podniknúť, aby ste mohli začať v akejkoľvek oblasti. Kariérnych poradcov nájdete na miestnej strednej škole, vysokej škole alebo odbornej škole.

Slovo na záver

Nevedomosť, čo robiť so svojím životom, môže byť neuveriteľne stresujúca. Vedzte, že toto je bežný pocit, ktorý väčšina ľudí niekedy zažila, a máte nespočetne veľa možností. Ak pociťujete úzkosť v súvislosti s touto témou, vyhľadávanie online terapie úzkosti vám môže pomôcť cítiť sa vyrovnanejšie a schopné posunúť sa vpred na svojej ceste.

Zdroj: verywellmind.com

žiadne príspevky na zobrazenie