Rusko zrejme presúva zdroje z iných časti Ukrajiny do oblasti Záporožia

0
Rusko zrejme presúva zdroje z iných časti Ukrajiny do oblasti Záporožia

19.6.2023 (SITA.sk) – Rusko zrejme presúva svoj personál a ťažké vojenské vybavenie z iných časti Ukrajiny na podporu frontovej línie v oblasti Záporožia. Podľa spravodajského portálu CNN o tom informovali ukrajinskí a britskí predstavitelia.

Rusko presúva sily

Ukrajinský starosta Melitopoľa Ivan Fedorov informoval o tomto presune z oblasti Novej Kachovky a Kachovky v Chersonskej oblasti na záporožský front cez Melitopoľ.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Britské ministerstvo obrany vo svojom pondelkovom spravodajskom hodnotení tiež uviedlo, že je „vysoko pravdepodobné“, že Rusko začalo v priebehu posledných desiatich dní presúvať „prvky svojej Dniprovskej skupiny síl z východného brehu rieky Dnipro, aby posilnilo sektory Záporožia a Bachmutu“.

„To sa potenciálne týka niekoľko tisíc vojakov 49. armády, vrátane jej 34. samostatnej motorizovanej brigády, ako aj jednotiek vzdušných výsadkových síl a námornej pechoty,“ uviedlo britské ministerstvo a dodalo, že dôvodom je pravdepodobne „presvedčenie Ruska, že veľký ukrajinský útok cez Dnipro je teraz po zničení Kachovskej priehrady a následných záplavách menej pravdepodobný“.

Situácia je komplikovaná

Námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Maľar konštatovala, že situácia vo východných častiach Doneckej a Charkovskej oblasti zostáva zložitá, pretože Rusko sťahuje svoje sily do útoku na Lyman a Kupiansk, no ukrajinské sily Rusom nedovoľujú postupovať. „Nepriateľ sa nevzdal svojich plánov dosiahnuť hranice Doneckej a Luhanskej oblasti. Na východe sústredili značný počet svojich jednotiek vrátane leteckých útočných jednotiek,“ priblížila.

Ukrajinskí predstavitelia tvrdia, že dosiahli obmedzené pokroky v niektorých častiach Donecka, vrátane okolia Avdijivky, na ktorú útočia ruské a Ruskom podporované skupiny od začiatku invázie.

Ukrajinci prehodnocujú taktiku

Niektorí analytici vnímajú spomalenie ukrajinských ofenzívnych operácií na juhu, zatiaľ čo v rôznych častiach dlhej frontovej línie sú ťažké boje.

„Ukrajinské sily možno dočasne pozastavujú protiofenzívne operácie, aby prehodnotili svoju taktiku pre budúce operácie,“ vyjadril sa americký Inštitút pre štúdium vojny. V nedeľu tiež uviedol, že „už skôr konštatoval, že Ukrajina zatiaľ nevyčlenila väčšinu svojich dostupných síl na protiofenzívne operácie a zatiaľ nespustila svoje hlavné úsilie“.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Ukrajinská protiofenzíva
Zdroj: SITA.sk – Rusko zrejme presúva zdroje z iných časti Ukrajiny do oblasti Záporožia © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu