17 znakov, že ste v práci skutočne „vyhorení“

0
17 znakov, že ste v práci skutočne „vyhorení“

V súčasnosti je päťdňový pracovný týždeň od deviatich do piatich len snom mnohých ľudí v produktívnom veku. V roku 2018 Bureau of Labor Statistics zistil, že neuveriteľných 31 percent ľudí s prácou na plný úväzok pracuje aj cez víkendy, pričom každú sobotu a nedeľu odpracovali v priemere 5,4 hodiny.

Prirodzene, nie je prekvapením, že čoraz väčší počet pracovníkov má pocit, že ich práca im spôsobuje úzkosť. A táto úzkosť sa neobmedzuje len na pracovisko: V jednom prieskume Asociácie úzkosti a depresie v Amerike približne 79 percent mužov a 61 percent žien uviedlo, že pracovný stres ovplyvnil ich osobné vzťahy, predovšetkým s ich manželmi.

Čo teda môžete urobiť, ak si myslíte, že hlavnou príčinou vášho stresu je vaša práca? Môžete začať tým, že si prečítate najbežnejšie príznaky syndrómu vyhorenia v práci, aby ste zistili, či je čas prehodnotiť vašu situáciu.

1. Cítite sa bezmocní

Ľudia majú radi pocit, že majú svoju situáciu pod kontrolou, najmä v práci. Preto sa často stáva, že keď si zamestnanci myslia, že ich pracovná situácia je mimo ich kontroly, začnú sa cítiť vyhorení až depresívne.

„Základným klamom, ktorý spôsobuje depresiu, a teda aj syndróm vyhorenia, je viera, že sme bezmocní pri riešení problémov. Problémy považujeme za priame prekážky nášho šťastia,“ vysvetľuje Dr. Alex Lickerman. „Takže ak sa cítime neschopní vykonávať svoju prácu dobre, ak sa cítime zavalení svojimi povinnosťami v práci, alebo ak máme pocit, že v nejakom dôležitom smere zlyhávame a nie sme schopní to napraviť, pocítime pocit bezmocnosti. A to môže viesť k príznakom vyhorenia.“

2. Jete viac (alebo menej) ako predtým

Stresové jedenie je veľmi vážna vec. Rovnako aj strata chuti do jedla v dôsledku neustáleho pocitu preťaženia a úzkosti. Ak si všimnete, že sa vaša chuť do jedla zmenila do tej miery, že ste buď neustále hladní, alebo nemôžete zjesť viac ako jedno jedlo, Briana Hollis, licencovaná sociálna pracovníčka a životná koučka, poznamenáva, že to môže byť znak toho, že sa cítite vyhorený.

3. Nemôžete sa na nič sústrediť

Každý, kto tvrdí, že v práci nepozerá na svoj Facebook alebo Instagram, jednoducho klame. Je však rozdiel medzi občasným scrollovaním a prilepením na telefón celý deň. Ak zistíte, že váš čas na telefóne sa týka druhej kategórie, môže to byť známka vyhorenia v práci. Ako poznamenáva Curtis, „neschopnosť sústrediť sa“ na svoje úlohy je dosť silným znakom toho, že sa niečo deje s vašou motiváciou dokončiť svoju prácu.

4. Máte problémy so spánkom

Vaša práca a stres vám spôsobuje, že ste v noci hore. Ak je to tak, potom Dr. Bryan Bruno, medicínsky riaditeľ v Mid City TMS v New Yorku zameraný na depresiu, varuje, že by to mohlo byť príznakom vyhorenia.

„Stres fyzicky ovplyvňuje telo negatívnym spôsobom,“ hovorí Bruno. Okrem iného poznamenáva, že to môže mať za následok „problémy so spánkom“, ktoré vás udržia hore celú noc a nakoniec len zhoršia vaše problémy v práci.

Vyskúšajte si náš test: Hrozí vám syndróm vyhorenia?

unsplash.com

5. Ste neustále vyčerpaný

Každú noc spíte podľa odporúčaného množstva – a napriek tomu, keď prídete do práce, máte pocit, že ste nespali. Toto, poznamenáva Dr. Bruno, je jedným z mnohých príznakov vyhorenia, ktoré by sa nikdy nemali ignorovať. „Cítiť sa bez inšpirácie alebo vyčerpania, keď sa objavíte v práci, je varovný signál,“ hovorí, „a časom by to mohlo spôsobiť, že vypnete.“

6. Vždy máte zlú náladu

„Ak si nemôžete pomôcť a necítite sa dobre na svojom pracovisku a ste nevrlí na spolupracovníkov bez dobrého dôvodu, mali by ste si dať pauzu,“ hovorí Dr. Bruno. Ale ako? Jedným zo spôsobov, ako prekonať syndróm vyhorenia, je začať s novým koníčkom. „Mať sa na čo tešiť po práci robí zázraky so stresom.“

7. A vyťahujete to na iných

Ľudia, ktorí majú tendenciu vybíjať si hnev v práci, sú často vyhorení. Ako poznamenáva Nicole Wood, generálna riaditeľka a spoluzakladateľka spoločnosti kariérového koučingu Ama La Vida, „nahromadenie pracovného stresu v priebehu času môže často viesť k osočovaniu ľudí okolo vás. Keď ste vyhorení, možno zistíte, že konáte spôsobom, ktorý je úplne neprirodzený, šokujúci a trápny.“

8. Nezáleží vám na kvalite vašej práce

Väčšina zamestnancov urobí niečo navyše, aby sa uistili, že ich práca je bezchybná – nielen preto, že nesie ich meno a ovplyvňuje ich povesť, ale aj preto, že by to mohlo spôsobiť povýšenie. Preto, ak zistíte, že vám je jedno, či je vo vašej práci nespočetné množstvo chýb, je to pravdepodobne znamenie, že ste vyhoreli až do totálnej apatie.

Vyhorenie si vyberá daň na kvalite vašej práce, ako aj na vašom osobnom živote,“ hovorí Samuel Tang, spolumajiteľ a veľký šéf klenotníckej spoločnosti Joy Creations. „Chýba vám energia alebo motivácia dokončiť alebo robiť dobrú prácu – čo nie je ideálne pre nikoho a nič.“ Ak sa ocitnete v tejto situácii, Tang odporúča „začleniť do svojho denného plánu nejaký druh starostlivosti o seba“. Dokonca aj to, že pôjdete spať o niečo skôr alebo sa každý večer okúpete, vám pomôže zbaviť sa stresu a vrátiť sa do každodenného života.

unsplash.com

9. Neustále meškáte s termínmi

Ľudia, ktorí sú vyhorení, majú tendenciu nielen odovzdávať prácu nízkej kvality, ale robia to aj neskôr. Ako vysvetľuje Michael Tomaszewski, odborník na kariéru v spoločnosti ResumeLab, ktorá poskytuje poradenstvo v oblasti životopisov a motivačných listov, syndróm vyhorenia sa často premieta do „nedodržania termínov“, často u ľudí, ktorí sa „predtým snažili dosiahnuť viac“.

10. Máte pocit, že vášmu šéfovi nezáleží na vašom úspechu

„Zatiaľ čo vaša kariérna cesta patrí vám, potrebujete podporu druhých, aby ste mohli viesť, príležitosti, osobný rast a dosiahnuť svoj potenciál,“ hovorí Wood. Preto, ak máte pocit, že vyššie postaveným ľuďom nezáleží na vašej kariére, môže to byť dôvod a aj jeden z príznakov vyhorenia. A ak ste oslovili ľudí zodpovedných za vašu spoločnosť a zdá sa, že stále do vás nechcú investovať svoj čas alebo peniaze, potom Wood navrhuje hľadať inde prácu v spoločnosti, ktorej na vás skutočne záleží a aj na vašom úspechu.

11. Nezapájate sa počas tímových stretnutí

Keď ste prvýkrát začínali vo svojej práci, vaši kolegovia sa ani nedostali k slovu, pretože ste mali toľko čo povedať a mali ste toľko nápadov, ktorými by ste mohli prispieť. V súčasnosti je však ľahké zabudnúť, že ste na väčšine stretnutí, pretože radšej sedíte ticho v kúte a držíte sa v ústraní.

Znie to povedome? Ak áno, možno máte čo do činenia s prípadom vyhorenia, hovorí Tomaszewski. Poznamenáva, že jedným zo znakov vyhorenia je „mať vzdialený prístup k svojej práci“ a „nezapájať sa ako kedysi. Stratíte svoje tvorivé schopnosti a stanete sa skôr pasívnym pozorovateľom než aktívnym členom tímu. “

12. Pijete veľa kávy

Verte tomu alebo nie, jedným zo znakov vyhorenia je nezdravé spoliehanie sa na kofeín, len aby ste prežili deň. „Prvý príznak vyhorenia, ktorý vidím u ľudí, a prvá otázka, ktorú kladiem tým, ktorých mentorujem, je: „Koľko kávy denne vypijete?“ hovorí kariérny kouč Nick Glassett. „Keď vyhoríme, zvyčajne sa obraciame na kofeín ako spôsob, ako si vrátiť falošný pocit vášne.“

macbook notebook web
Foto: pixabay.com

13. Ste stále netrpezlivejší

V práci je trpezlivosť viac ako len cnosť. Bez toho riskujete, že sa na svojho šéfa vykašlete, unáhlite projekty a odovzdáte prácu, ktorá je prinajlepšom podpriemerná, a prehliadnete chyby, ktoré urobíte len preto, aby ste veci rýchlo urobili.

Bohužiaľ, netrpezlivosť je jedným z bežných príznakov vyhorenia. Je to preto, že, ako hovorí Ben Barrett, licencovaný sociálny pracovník a odborník na závislosti, „keď nezvládame svoj stres, rozrušíme sa oveľa rýchlejšie. Naša trpezlivosť sa rozplynie.“

14. Trháte so sebou

Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako môžete vy aj ostatní ľudia zistiť, či ste v práci vyhorení, je reč tela. Napríklad Maryann Karinch, expertka na ľudské správanie a autorka knihy The Art of Body Talk, poznamenáva, že ľudia, ktorí „nie sú sústredení a plní energie“, majú tendenciu „nervózne trhať“. Dávajte si preto pozor, aby ste sa neustále hrali s perom alebo krútili vlasmi – môže to byť znak toho, že potrebujete deň pokoja.

15. Medzi seba a spolupracovníkov kladiete fyzické bariéry

Z času na čas si dokonca aj spoločenský typ v kancelári potrebuje nájsť pokojné miesto, kde utiecť a urobiť nejakú prácu. Ak ste však typ človeka, ktorý neustále hľadá spôsoby, ako medzi seba a svojich kolegov klásť fyzické bariéry, je to pravdepodobne preto, že sa v práci cítite príliš vystresovaní a vyhorení.

„Ak vždy kladiete svoj telefón, laptop, stôl, šálku kávy alebo stoh výtlačkov medzi seba a kolegu alebo manažéra, s ktorým potrebujete pracovať, môžete zažiť syndróm vyhorenia,“ hovorí Karinch. „Tieto bariéry naznačujú, že máte pocit, že váš osobný priestor je narušený a že sa chcete vyhnúť interakcii.“

16. Hovoríte pomalšie (alebo rýchlejšie) ako zvyčajne

„Ak zistíte, že hovoríte neprirodzene pomaly alebo neprirodzene rýchlo a máte zovreté hrdlo, cítite stres – a ten stres môže byť vyhorením,“ hovorí Karinch. Takže, keď budete nabudúce hovoriť s kolegom v práci, dávajte pozor na rýchlosť svojich slov; mohlo by to povedať, takpovediac, viac, ako si uvedomujete o vašej úrovni vyhorenia v práci.

17. Do práce nosíte nevhodné oblečenie

„Vyhorenie môže viesť k zlému úsudku a robeniu vecí, ktoré sú nezdravé alebo neprofesionálne,“ hovorí Ron Auerbach, autor knihy Think Like an Interviewer. Jedným zo spôsobov, ako sa táto neprofesionálita prejaví, je šatník človeka, často v podobe nevhodného alebo len nevyčisteného oblečenia. Ak zistíte, že váš pracovný šatník prešiel z čerstvo vyžehlených gombíkov na zafarbené tričká s nápismi, potom je čas porozprávať sa s niekým – konkrétne s terapeutom alebo iným odborníkom – o tom, ako sa cítite vo svojej práci.

Zdroj: bestlifeonline.com

žiadne príspevky na zobrazenie