Neviete, kde vám hlava stojí a oddychu nikde? Vyskúšajte tieto triky

0
Neviete, kde vám hlava stojí a oddychu nikde? Vyskúšajte tieto triky
Zdroj: Unsplash.com

To, že pomáhame druhým a sme pre nich dostupné, keď to najviac potrebujú, je v poriadku. Lenže nesmieme zabúdať aj na seba. Zaslúžime si čas, kedy konečne zoberiem do rúk knihu, ktorú sa odhodlávame prečítať už dlhé mesiace. Pustiť si film a len sa váľať na gauči. Prípadne si zašportovať a robiť hocičo iné, čo by nám prospelo. A to úplne bez výčitiek.

Či už ste akčná mama, pracujúca žena, študentka alebo hocikto, mali by ste mať chvíľu iba pre seba. Máme plné právo vychutnávať si túto voľnosť tak, ako sa patrí a netrápiť sa zbytočnými myšlienkami, že nie sme produktívne. Práve naopak. Oddych je taktiež mimoriadne dôležitý. Je to hlavne prevencia pred vyhorením a nedokážeme fungovať ako roboti 24/7. Ak ste skutočne veľmi zaneprázdnené, prečítajte si naše odporúčania, ako to zvládnuť.

Doprajte si aspoň troška

Zaznačte si do diára dátum a čas, kedy konečne spravíte niečo pre seba. Aj keby malo ísť len o hodinovú aktivitu. Choďte si kam chcete, robte čo len chcete, alebo sa len rozvaľujte na gauči. Doprajte si chvíľu ničnerobenia, aby ste sa neskôr mohli opäť nakopnúť.

Nezabudnite sa odmeniť

Portál Lifehack odporúča, aby ste sa každý mesiac niečím potešili. Odíďte z práce skôr, namierte si to do wellnessu, dajte si spraviť novú frizúru a pod. Snažte si to však naplánovať vopred, aby sa neskôr nevyskytli problémy s časom a vaša chvíľa pre seba by tak zase bola v nedohľadne.

Zdroj: Unsplash.com

Rešpektujte pracovnú dobu

Je úplne v poriadku, ak ste odhodlané dotiahnuť svoju prácu do úplného kocna a dbať na všetky detaily. Lenže pri takomto tempe môžete strácať pojem o čase. A to veľmi. Nezostávajte v práci dlhšie, než je nevyhnutné. Nebudete mať tým pádom na mysli nič iné a keď už konečne prídete domov, nedokážete ani oddychovať. Všetkého veľa škodí a akokoľvek milujete svoju prácu, treba mať od nej menší odstup.

Výčitky vytesnite hlavy

Web Psychology Today informuje, že najmä ženy si vyčítajú, keď sa starajú o seba a nie o niekoho iného. Svoje potreby odsúvajú na druhú koľaj a prakticky im je prednejší život ostatných ľudí, ako ich vlastný. Tak to nemôže fungovať. Keď sa o seba staráme, dodáva nám to pocit šťastia a pohody. To má, samozrejme, pozitívny vplyv aj na naše okolie, pretože nie je z nás chodiaca kôpka nervozity. Je pekné a ľudské, ak rady ponúknete druhým pomocnú ruku. Ale nezanedbávajte vlastné potreby. Buďte pre seba prvoradé. Nebojte sa zatočiť ani s pocitom viny. Povedzte si, prečo je dobré, že trávite čas sama so sebou, ako pozitívne to na vás vplýva a najmä, stálo by vám nadmerné množstvo práce za vyhorenie?

Ak by sa zmena vo vašom správaní dotkla aj istých ľudí, hoďte ich za hlavu. Osoby, ktoré skutočne majú patriť do vášho života, by plne rešpektovali, že sa chcete venovať aj samej sebe. Nenechajte sa ovplyvniť, vyhýbajte sa intrigám a jednoducho si nasaďte slúchadlá a vyložte nohy.

Zdroj: Unsplash.com

Zdroj: Lifehack, Psychology Today

žiadne príspevky na zobrazenie