Nikto o nás nevie, hovoria aktuálne Lekári bez hraníc z pásma Gazy

0
Nikto o nás nevie, hovoria aktuálne Lekári bez hraníc z pásma Gazy

Situácia v nemocnici Shifa je napätá. Každá hodina je rozhodujúca. Táto nemocnica bola v posledných dňoch niekoľkokrát zasiahnutá, čo si už vyžiadalo svoje obete. Stále sú v nej pacienti vrátane detí. „Nikto o nás nevie,“ hovorí chirurg pracujúci v organizácii Lekári bez hraníc. Pásmo Gazy je očiam sveta utajené.

Nie je tu elektrina, voda ani jedlo. Zranení sú všade okolo zdravotníckeho centra. Potrebujú starostlivosť, ktorú nemôžu dostať. 

Táto situácia nie je výnimkou. Aj ostatné nemocnice v Gaze sú pod neustálym bombardovaním. Lekári bez hraníc žiadajú ukončenie útokov, ochranu personálu a bezpečný spôsob evakuácie pacientov.

Chirurg Lekárov bez hraníc, ktorý stále pracuje v nemocnici Šifa, zdôrazňuje, aká zlá je situácia. „Pred hlavnou bránou sú mŕtvi a zranení pacienti. Nemôžeme ich však dostať dovnútra. Keď sme vyslali sanitku, aby priviezla pacientov, zaútočili na ňu. A pritom to bolo len pár metrov od nej. Okolo nemocnice sú zranení ľudia, ktorí hľadajú lekársku starostlivosť, ale nemáme ich ako dostať dovnútra. Je tu aj ostreľovač, ktorý zaútočil na pacientov. Majú strelné zranenia. Troch z nich sme už operovali.“

Situácia je neľudská, nikto o nás nevie

Podľa chirurga, ktorého sa naposledy podarilo zastihnúť v pondelok 13. novembra ráno, je situácia neľudská. „Je to uzavretá oblasť, nikto o nás nevie… Nemáme žiadne internetové pripojenie. Teraz ste sa mi dovolali. Ale nabudúce to možno skúsite desaťkrát, kým sa vám to podarí znova,“ zdôrazňuje.

„Tunajší lekársky tím súhlasil s odchodom z nemocnice, ale len ak sa najprv evakuujú pacienti. Nechceme ich opustiť. Je tu 600 pacientov, 37 detí, niektorí ľudia sú na jednotke intenzívnej starostlivosti.“

Nemocnica bez elektriny či vody

Zúfalo chýbajú dokonca aj základné potreby. „Nemáme elektrinu. V nemocnici nie je voda. Nemáme žiadne potraviny. Bez funkčných ventilátorov ľudia do niekoľkých hodín zomrú,“ dodáva. Zaručenie bezpečného koridoru je nevyhnutnosťou. „Videli sme, ako sa niektorí ľudia snažia opustiť Shifu. Boli zabití. Bombardovali ich. Zastrelil ich ostreľovač,“ hovorí o situácii chirurg z Lekárov bez hraníc.

Lekárske centrum Shifa, hlavný nemocničný komplex v pásme Gazy so 700 lôžkami, poskytuje akútnu a chirurgickú starostlivosť. V súčasnosti nie je na území žiadne iné zariadenie, ktoré by bolo schopné prijať a liečiť toľko pacientov so zložitými, niekedy život ohrozujúcimi zraneniami. Napriek pravidelným útokom a nedostatku personálu sa nemocnici darí zostať otvorenou, aj keď v zásadne obmedzenom rozsahu. Situácia sa však rýchlo vyvíja. Avšak v piatok večer v nemocnici vypadol elektrický prúd. Sanitky už nemôžu fungovať vonku a nepretržité bombardovanie bráni evakuácii pacientov a personálu.

Prečítajte si aj: Situácia už nikdy nebude rovnaká. Gazania chcú ísť domov

Zabíjajú nás, urobte prosím niečo

Cez víkend boli naši zamestnanci svedkami streľby na ľudí, ktorí sa snažili utiecť z nemocnice. „Zabíjajú nás tu, prosím, urobte niečo,“ napísal napríklad v sobotu ráno jeden zo zdravotníkov Lekárov bez hraníc zo suterénu nemocnice Shifa, kde sa spolu s rodinou skrýval pred bombardovaním. V suteréne sa v tom čase skrývalo štyri alebo päť rodín. „Ostreľovanie je tak blízko. Moje deti plačú a kričia od strachu,“ povedal zdravotník v tom čase.

Nevyhnutný mier zbraní

„Situácia v Šífe je skutočne katastrofálna. Vyzývame izraelskú vládu, aby zastavila tento neúprosný útok na zdravotnícky systém v Gaze. Náš personál a pacienti sú vnútri,“ hovorí Ann Taylorová, vedúca misie Lekárov bez hraníc na palestínskych územiach.

Hrôzy, ktoré sa odohrávajú v Gaze, jasne ukazujú, že výzvy na zdržanlivosť a dodržiavanie medzinárodného humanitárneho práva zostali bez odozvy.

Od 7. októbra 2023 boli zranené tisíce ľudí, z ktorých mnohí sú v kritickom stave a budú si vyžadovať zložité operácie a časovo náročnú liečbu v rozsahu niekoľkých týždňov, ak nie mesiacov. Tú môžu zdravotnícki pracovníci zabezpečiť len vtedy, keď nastane úplné prímerie a bude umožnený prísun humanitárnej pomoci vrátane potravín, paliva a vody. Od toho závisí prežitie obyvateľov Gazy.

Zdroj: Lekáři bez hraníc

Zdroj foto: freepik.com

Praha/Gaza, 14. november 2023

 

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu