Najväčšie zimné festivaly v Európe

0
Najväčšie zimné festivaly v Európe

Zimná sezóna klope na dvere. Jej príchod odštartuje pestrý kultúrny program, ktorého súčasťou budú tradičné zimné festivaly. Miestom konania budú viaceré európske štáty hostiace najväčšie podujatia prebiehajúce od konca novembra do jari.

Amsterdam Light Festival

Amsterdamský festival svetla čaká 12. ročník. Nová edícia odštartuje 30. novembra. Do 21. januára prinesie pohľad na viac ako 20 unikátnych svetelných inštalácií, ktoré osvetlia vodné kanály v holandskej metropole. Umelecké diela sa rozmiestnia vo viacerých amsterdamských lokalitách, ktoré budú ozdobené unikátnymi svetelnými projekciami.Ilustračné foto: www.pixabay.com – Pexels

Eurosonic

Holandsko v zime hostí aj festival Eurosonic. Nadchádzajúci ročník štartuje 17. januára. Do mesta Groningen na severe Holandska zavíta viac ako stovka hudobníkov, ktorí sa predstavia na jednom z najväčších showcase festivalov v Európe. Podujatie, ktoré dáva príležitosť menej známym hudobníkom ukázať svoj talent, potrvá do 20. januára.

Trans Musicales

Niekoľko zimných festivalov sa pripravuje na otvorenie nového ročníka aj v krajine galského kohúta. Medzi prvými otvorí brány Trans Musicales. Na festivale sa od 6. do 10. decembra predstaví viac ako 80 skupín. Jedno z najväčších podujatí, aké sa koná vo francúzskom meste Rennes, má pred sebou už 45. ročník.

Snowboxx

Vo Francúzsku to bude žiť hudbou aj v druhej polovici marca. Domáce aj zahraničné kapely odohrajú svoje koncerty v lyžiarskom stredisku Avoriaz, ktoré je súčasťou lyžiarskej oblasti Les Portes du Soleil pri francúzsko-švajčiarskej hranici. Návštevníci festivalu Snowboxx môžu cez deň lyžovať a v nočných hodinách si od 16. do 23. marca užiť poriadnu dávku muziky v otvorenej aréne.

Fasnacht

Hlavná časť zimnej festivalovej sezóny sa naplno rozbieha po skončení vianočného obdobia. Fašiangy sú ako stvorené na organizovanie kultúrnych podujatí. Vo Švajčiarsku sa na prelome januára a februára koná najväčší zimný festival v krajine. Fasnacht prebieha každoročne vo viacerých mestách aj dedinách, ktorými prechádzajú tematické karnevalové sprievody.Foto: www.pixabay.com – Couleur

Carnevale di Venezia

Tradičný karnevalový sprievod prechádza na prelome januára a februára aj Benátkami. Prvé skupiny návštevníkov v maskách a kostýmoch sa objavia v benátskych uličkách 27. januára. Plesy, koncerty a pouličné umelecké predstavenia budú v „meste karnevalov“ prebiehať do 13. februára.Foto: www.pixabay.com – IngeGG

Up Helly Aa

Niekoľko stoviek maskovaných mužov sa 30. januára objaví aj v uliciach na Shetlandských ostrovoch, kde sa uskutoční ďalší ročník najväčšieho festivalu ohňa v Európe. Tradičná akcia Up Helly Aa je oslavou zvykov a kultúry starých Vikingov. Program najväčšieho podujatia organizovaného na škótskom súostroví zahŕňa okrem sprievodu mužov v kostýmoch Vikingov aj pálenie lode či veľkolepú pyrotechnickú šou.

Najkrajšie írske a škótske ostrovy

Vinterjazz

Len deň po shetlandskom festivale ohňa sa v Dánsku rozbehne jeden z najväčších jazzových festivalov v Európe. Vinterjazz 2024 bude prebiehať od 1. do 25. februára. Aj túto sezónu umožní jazzovým umelcom z Európy a zo zámoria cestovať Dánskom a vo viacerých mestách prezentovať svoju tvorbu.

Berlinale

V zimnom programe nechýba tradičný filmársky festival Berlinale. Aj tento ročník prebehne na viacerých miestach v nemeckej metropole. Filmoví fanúšikovia si budú môcť pozrieť nové snímky z viacerých popredných žánrov. Priebeh podujatia trvajúceho od 15. do 24. februára doplní sprievodný program spájajúci ďalšie oblasti umenia.

10 filmov o robotoch, umelej inteligencii a digitálnych technológiách

Las Fallas

Zimná festivalová sezóna bude vrcholiť v druhej polovici marca. Okrem vyššie zmieneného francúzskeho festivalu Snowboxx sa v tomto období uskutoční aj Las Fallas. Tradičná akcia prebiehajúca v centre Valencie prinesie 5 dní plných hudby, tanca a ohňovej šou. Festival, ktorý je miestnymi vnímaný aj ako oslava príchodu jari, sa uskutoční od 15. do 19. marca.Foto: www.pixabay.com – Themil

 

Foto na titulke: www.pixabay.com – Kunstbine

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu