Noc hudby: Spontánne hranie na verejných priestranstvách Bratislavy

0
Noc hudby: Spontánne hranie na verejných priestranstvách Bratislavy

Pestrý hudobný zážitok vás čaká v podaní mladej slovenskej kapely Ktovie. Nevlastní bratia s vlastnou hudbou (niekedy aj hlasnou) prinesú alternatívny rock, grunge, artrock a kto vie čo ešte? Noc hudby, vo svete známa ako Fệte de la Musique, prinesie pôvodnú myšlienku spontánneho hrania na verejných priestranstvách z Francúzska do Bratislavy.

Presne 21. júna, tak ako v ďalších 120 krajinách, zaplnia ulice v centre mesta hudobní interpreti a interpretky. Hlavnou myšlienkou podujatia je spojiť počas niekoľkých hodín
najrôznejšie žánre najmä v podaní neprofesionálnych, začínajúcich umelcov a umelkýň, ktoré
si svoje publikum ešte len hľadajú, až po profesionálov a profesionálky. Znieť bude pop, folk,
jazz, blues, elektronická hudba, experimentálna hudba, world music, klasická hudba, gospel,
fusion, či indie. Kapely, muzikanti a muzikantky odohrajú svoje koncerty nielen na statických
scénach, ale hrať sa bude aj priamo v uliciach.

Rande s mestom: Príbehy hudobnej Bratislavy
15:00 / Pri studni

Čo mali spoločné bratislavský rodák Johann Nepomuk Hummel a Ludwig van Beethoven a v čom sa líšili? Aké tajomstvá sa skrývajú za zdanlivo obyčajným vzhľadom ďalšieho nášho rodáka Franza Schmidta? Kto zavraždil jeho učiteľa pátra Felicána? Ktorý skladateľ má to šťastie mať až dve pamätné tabule v Bratislave? Akú skladbu hrali trojručne Franz Liszt a Géza Zichy? Tieto a ďalšie otázky zodpovieme na prechádzke po stopách slávnych a menej známych hudobníkov.

https://www.bkis.sk/randesmestom/

Rande s mestom pre ľudí s pohybovým znevýhodnením: Bratislava a jej hudobné tradície
15:30

Sprievodkyňa Helena Navrátilová pozýva na vychádzku po pamätných miestach hudobných dejín Bratislavy. Prechádza sa začne pri paláci, v ktorom koncertoval Haydn, pokračovať bude pri rodnom dome Franza Schmidta, pripomenie aj Oskara Nedbala a pôjde aj popri neoslohovom dome, v ktorom Eugen Suchoň skomponoval národnú slovenskú operu Krútňava.

Schody na Klariskej ulici

17:00 – 17:30 | Ktovie
Pestrý hudobný zážitok vás čaká v podaní mladej slovenskej kapely Ktovie. Nevlastní bratia s vlastnou hudbou (niekedy aj hlasnou) prinesú alternatívny rock, grunge, artrock a kto vie čo ešte?!

18:00 – 18:30 | Easy Now!
Štvorčlenná indie popová hudobná skupina založená v roku 2022, ktorej názov je inšpirovaný rovnomennou piesňou Noeal Gallaghera.

19:00 – 19:30 | Her Memories
Táto bratislavská kapela patrí medzi mladú slovenskú blues-rockovú generáciu, ktorá prichádza s autorskou tvorbou miešajúcou prvky moderného blues, soulu a rocku.

20:00 – 20:30 | Julie Nox
Kapela Julie Nox oživý priestor vlastnou slovenskou tvorbou i covermi od svetových mien.

21:00 – 21:45 | Headmovers
Pripravte sa na naložené sóla, zamatový hlas speváčky a jej sugestívny prejav, kontrasty a nečakané momenty v skladbách neosoulovej kapely.

Altánok na Hviezdoslavovom námestí

17:00 – 17:30 | Neznámi
Hudobná skupina Neznámi vám priblíži moderné slovenské country. Ich celá hudobná sezóna 2024 sa nesie v duchu osláv výročia s koncertným programom neznámi25rokov s vami. Je už badateľné, že spevom a nástrojovým obsadením, navyše so slovenskými textami a autorskou hudbou je tento žáner stále viac počúvateľný.

18:00 – 18:30 | Heidi Beretta
Mladá slovenská umelkyňa, študentka gymnázia v Púchove, vám predstaví svoju vlastnú
tvorbu. Jej prvá skladba The Story vznikla, keď mala 12 rokov. O pár rokov ju vydala s ďalšími dvoma skladbami na rovnomennom albume. Počas vystúpenia zaznie aj jej novinka Distorted Relations.

19:00 – 19:30 | BeatRoot
Novo vzniknutý hudobný projekt, spájajúci ostrieľaných hudobníkov do ambiciózneho
zoskupenia, prinesie na scénu modernú tvorbu v retro zvukovej palete 80s funk kapiel.

20:00 – 20:30 | SAYMI band
Užite si hudobnú fúziu popu, Rnb, soulu, rocku a ďalších žánrov. Hudobná skupina na čele s veľkým hlasom Simonou Groschmidtovou zahrá vlastné skladby aj prevzatú tvorbu.

21:00 – 21:45 | Pablo & Bango  feat. New School Dance Crew (SV/TT/SK)
Pozitívne vibrácie bude šíriť tropické dynamické duo. Pablo Liquid a Akel Bango sú hudobníci momentálne žijúci v Bratislave. Vo svojej hudbe však miešajú vplyvy z Londýna, Salvádoru, Trinidadu a Tobaga, ktoré komunikujú v anglicko-španielskej fúzii.

Františkánske námestie

17:00 – 17:30 | Ensemble Varietas
Objavte dychovú harmóniu s klavírom. Komorný súbor Ensemble Varietas tvoria hráči*ky
orchestra Opery SND. V ich podaní zaznejú diela Ilju Zeljenku, Eugena Suchoňa,
Jacquesa Iberta a Jeana Francaixa.

18:00 – 18:30 | VOTUM
Zažite neskutočnú energiu a radosť! Občianske združenie VOTUM rúca bariéry v spoločnosti a dáva priestor pre sebarealizáciu mladých ľudí so znevýhodnením. Prostredníctvom muzikoterapie a techniky „performing“ podporuje a rozvíja ich hudobný talent a zvyšuje kvalitu ich života.

19:00 – 19:30 | Just a Melody
Započúvajte sa do súzvuku flauty a gitár a vychutnajte si známe melódie v netradičnom šate. Trio zahrá vlastné úpravy známych rockových, popových a alternatívnych hitov. Inštrumentálne prevedenie dodá známym hitom celkom iný rozmer.

20:00 – 20:30 | Spevácky zbor Canens
Vystúpenie pedagógov*ičiek a žiakov*čiek petržalskej SZUŠ Macharova 1 ponúkne krásne slovenské a zahraničné piesne, spojené so sólovými vystúpeniami. Zbor sa venujeme klasickému, populárnemu a muzikálovému žánru.

21:00 – 21:45 | Kristína Prablesková feat. Kara Taylor (SK/UK)
Nitrianka Kristína, speváčka a klaviristka s pôsobivým hlasom predstaví svoje piesne, doprevádzajúc sa za piánom. Jej vystúpenie obohatí violončelistka Kara, pochádzajúca zo Škótskej vysočiny.

PAVILÓN RUKA

Dominantou scény na Františkánskom námestí je Pavilón Ruka. Monumentálna inštalácia predstavuje akúsi ochrannú ruku nad šikovnými hudobníkmi a hudobníčkami vystupujúcimi počas Noci hudby a zároveň dotvára celkovú atmosféru scény. Tá je prevažne inštrumentálna, podčiarknutá jemným melodickým spevom.

Dielo má charakter pneumatickej architektúry, ktorej statickú pevnosť vytvára tlak vzduchu. Je vytvorené z priesvitnej mikroténovej fólie hrubej 5um, čím neinvazívne prepája interiér s exteriérom. Prsty prepojené membránou pripomínajú rebrá „tancujúce“ pod vplyvom vetra.
Za vytvorením Pavilónu Ruka stoja Viktor Lamprecht a architekt Michal Kováč skúmajúci potenciál mikroténu už treťou inštaláciou. V porovnaní s klasickým prístreškom je výhodou pneumatickej architektúry jej skladnosť, vizuálna dynamika, ako aj energetická nenáročnosť na výrobu.

Biela 6

17:00 – 18:00 | OQB
OQB, alebo Martin Mádel, je mladá DJ-ská krv na bratislavskej scéne. Vo svojich setoch kombinuje deep a liquid drum’n’bass s jemným zvukom v rytme Jungle. To dráža jeho introvertnú povahu v kombinácii s kreatívnou dušou. Jeho DJ set ti prinesie pokoj a hlbokú basovú linku, vhodnú ku dobrému drinku, a kolísaniu sa v rytme 170 BpM.

18:00 – 19:00 | MSG
MSG ti na Noci hudby zahrá svoju vycibrenú selekciu dušu-hladiaceho soulful liquidu, prechádzajúcu cez temný deep drum’n’bass až po 140 BPMkové bangre. V jeho sete sa nevyhneš UK soundu, ani trackom z jeho obľúbeného labelu 1985 Music.

19:00 – 20:00 | MRAMOR
Mladá krv prinesie zo svojho rodného Calexcity svieži liquid a dancefloor drumabassový set.

20:00 – 21:00 | CENATT
Cenatt a.k.a. Don CenattCore Chessecake Vanilla I. ti prinesie svoj foodtruck plný tučnej hudby priamo za mix a naloží ti to aj s dupľou bez zeleninovej oblohy. Jediná zelenina budeš ty, keď dohrá svoj set. Druhá polovica Clouttranslation a stavebný kameň Insomniasound ti donesie Trap a odnesie si tvoje srdiečko.

21:00 – 21:45 | ERIC C
Eric C je mladá krv scény. Cez lásku k hudbe a tancu sa dostal aj za DJ pult. Do svojich setov rád vkladá dynamiku zlomených beatov a nepredvídateľné žánrové presahy. Balansuje na hranách UK soundu s world music vplyvmi.

Skatepark Janka Kráľa

17:00 – 17:30 | Oldis
Oldis je mladý začínajúci interpret, pôvodom zo Zlatých Moraviec. Tvorí nezávislú hudbu, ktorá je ovplyvnená lofi estetikou a kombinuje viacero sub-žánrov rapu. V textoch sa zaoberá hlave existenčnými otázkami jednotlivca, ale aj anti-systémovým pohľadom na svet.

18:00 – 18:30 | Rondokubizmus
Rondokubizmus je nové duo na bratislavskej scéne. Krautové bicie sa dopĺňajú s psychadelickými gitarovými riffmi a krikľavým vokálom.

19:00 – 19:40 | Blve Velvet
Blve Velvet je mladý začínajúci projekt štyroch študentov z Bratislavy – Pezinka. Ich hudba sa prevažne charakterizuje ako punk s prvkami kriku, ale aj spevu. Kapela sa ale nechce škatuľkovať, a tak sú otvorení k experimentovaniu a chystajú veľa šialených vecí.

20:00 – 20:40 | The Gambit
The Gambit je mladá alt rocková kapela z Bratislavy, ktorá vznikla v roku 2022. Ich energiou nabitý koncert vo vás vyvolá emócie a poriadny zážitok z hudby.

21:00 – 21:40 | The AnyOne
Rocková skupina z Bratislavy vystúpi s prezentáciou toto najlepšieho z vlastnej tvorby. Jedným z ich špecifických znakov sa stali autorské anglicky písané texty, ktoré v spojení s energickým gitarovým zvukom dotvárajú pocit jedinečnej atmosféry charakteristickej pre
klasický „rock’n’roll sound“.

Partnerské scény

Balkón Zichyho paláca

17:00 – 17:45 | Ex Animo a OBOE Trio
Vychutnajte si komorný koncert dvoch hudobných zoskupení a nezameniteľné tóny hobojov v kombináciách s gitarou či anglickým rohom.

Námestie sv. Františka, Karlova Ves

17:00 | Lēra (promenádny koncert)
Kapela Lēra je mladá, slovenská indie kapela z Bratislavy.  Názov Lēra vznikol zo slova lýra, ktoré je pre kapelu základom z hľadiska spojenia hudobného nástroja, jeho zvuku a textovej skladby textu.

Eurovea, Nábrežie M. R. Štefánika pred sochou

20:30 – 20:50 | Bratislava spieva gospel
17:30 – 20:15 | verejný nácvik otvorený pre každého

Presvedčte sa o vášni k hudbe, ktorú zdieľajú členovia*ky unikátneho projektu spájajúceho už 7 rokov ľudí z Bratislavy a jej okolia. Bratislava spieva gospel (BSG) je najväčší komunitný spevokol na Slovensku, otvorený pre všetkých, čo radi spievajú – bez potreby hudobného vzdelania či konkurzu, len tak pre radosť. Medzi 17.30 h až 20.15 h sa uskutoční verejný nácvik, do ktorého sa môžete zapojiť aj vy.

Laskamier, Panská 13

17:00 – 20:00/22:00 | DNA MUSIC
Užite si zmes tanečnej elektronickej hudby, ktorá prináša tajomno spirituálnych nástrojov a zvukov v hypnotickom down tempe. Roman sa pod hudobnou značkou DNA MUSIC takmer celý život venuje hudbe, textom a hudobnej produkcii. Od undergroundového hip hopu prešiel cez rôzne hudobné žánre a projekty až k spirituálnym zvukom. Okrem hudby sa venuje hlavne projektu LASKAMIER, ktorý prepája hudbu, etickú módu, vegánske jedlo, jógu a jej hodnoty.

Rudnayovo námestie

17:30 – 18:20 | Jamadan
Bubenícka šou v rytmoch Afriky

19:00 – 22:00 | Rock Tuning a ich hostia
Klasické rockové covery

Do Noci hudby sa zapájajú aj tieto miesta Alchymista, Temný OST BLOCK, ŠAFKO Klub.

Fotogafie: Adam Kováč, Katarína Bubeníková a Katarína Svobodová.

žiadne príspevky na zobrazenie