Objavili sa domáce testy na koronavírus

0
Objavili sa domáce testy na koronavírus
Foto: pixabay.com

Nadácia Billa Gatesa, ktorá sa sústredí na výskum infekčných chorôb, oznámila, že dokončuje testy, ktoré ľudia budú môcť sami využiť doma, aby zistili, či nie sú nakazení vírusom COVID-19.

Tieto testy plánujú poskytnúť najprv občanom amerického štátu Washington, ktorý je v Spojených štátoch najhoršie postihnutý.

Web Technologyreview informuje o tom, že nový test by mal spočívať v odbere vzorky z nosa a do 48 hodín by sa mali ľudia dozvedieť výsledok, ktorý potom budú môcť poslať expertom. Gatesova nadácia sprevádzkuje web, ktorý bude sledovať vývoj výsledkov týchto testov v reálnom čase.

V USA to bude veľmi dôležitá zmena, ktorá by mohla zvýšiť množstvo otestovaných. Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov zatiaľ neoznámila, kedy budú tieto testy k dispozícii, ale ich vývoj a predovšetkým testovanie sa snaží maximálne urýchliť.

Prečítajte si najnovšie informácie o koronavíruse – Ako sa vyhnúť talianskemu scenáru?

tester, ktorý vyhodnotí prítomnosť vírusu do 40 minút

Rýchle testy už existujú

Stále viac dôkazov z celého sveta dosvedčuje, že najdôležitejším faktorom v boji proti COVID-19 je rýchle odhalenie chorých – tým sa zamedzí šírenie vírusu medzi ohrozenú populáciu. Tím vedcov z Hongkongu predstavil na začiatku marca novú technológiu: prvý prenosný detektor tejto choroby.

Prístroj je schopný odhaliť prítomnosť vírusu počas iba 40 minút od odobratia vzorky – súčasne používanej PCR metódy pritom vyžadujú dobu najmenej jednej a pol až troch hodín.

Vedci začali s výskumom už 20. januára, prvý prototyp mali hotový do týždňa, odvtedy ho testovali v praxi priamo v čínskych oblastiach, ktoré sú zatiaľ vírusom zasiahnuté najviac. Prístroje už tiež získali certifikáciu CE, ktorá je potrebná pre ich vývoz do krajín Európskej únie.

Rýchle testy čoskoro už v Česku

Námestník ministra zdravotníctva Roman Prymula uviedol v utorok 10. marca, že je už objednaný ďalších 100 000 rýchlejších testov, ktoré bude možné použiť napríklad vo vlakoch alebo pri kontrolách na hraniciach. Podľa Prymulu by mohli odhaliť prítomnosť vírusu dokonca počas iba 29 minút.

zdroj: ct24.ceskatelevize.cz, foto: pixabay.com

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu