Objavte Gemer: Fialové more, hlina v prstoch, opekačka od jabloňami

0
Objavte Gemer: Fialové more, hlina v prstoch, opekačka od jabloňami

Leto si pýta zážitky a tie ponúka mnoho miest na Slovensku. Posuňte tento rok svoje “hranice” ďalej, prekročte svoju komfortnú zónu a zažijete skvelé veci. Dlhšia cesta do východnejších častí Slovenska je sama o sebe dobrodružstvom, ktorým začína objavovanie nepoznaných miest a vôní jedného z najkrajších regiónov Slovenska – Gemera.

  • Vyskúšajte tento krát počas leta fialové more!
  • Nájdite svojho anjela strážneho pri spoznávaní úžasnej Jasovskej planiny!
  • A zistite, či sa napijete z vlastnoručne vyrobenej keramiky!

Pre deti, rodiny, mladších i starších, páry i pre partiu kamarátov – dobrodružstvá na Gemeri začínajú... s Objavte.

Ponorte sa do vône levandule

Polhodinu cesty východnejšie od Košíc zacítite príjemnú vôňu levanduly z farmy rodiny Pirovcov v Moldave nad Bodvou.

Fialovo kvitnúca rastlina ich očarila rovnako, ako pred 2500 rokmi Egypťanov, ktorí ju používali pri mumifikácii tiel. Aj po toľkých rokoch stále využívame jej účinky na regeneráciu, oddych nášho organizmus či upokojenie pokožky.

Levanduľová farma Zuzky a Ivana Pirovcov láka nielen včely a motýle, no i okoloidúcich či milovníkov levandule. Na Východnom Slovensku snáď ani nenájdete väčších odborníkov na jej pestovanie, ktorému sa venujú od roku 2014. Na ich nádhernom poli kvitne a rozvoniava viac ako 1400 sadeníc. Nájdete medzi nimi rôzne odrody, no prevláda levanduľa lekárska, z ktorej vyrábajú rôzne terapeutické pomôcky, sirupy, esenciálne oleje, džemy, či dekoratívne a darčekové predmety.

Prechádzka levanduľovým polom je len príjemným začiatkom. Počas návštevy farmy manželia Pirovci rozprávajú o jej pestovaní, strihaní, zbere i využití. Domov odchádzate s vlastnoručne vyrobeným levanduľovým vencom, kytičkou či voňavým vrecúškom alebo s nakúpenými domácimi výrobkami, ktoré vám budú počas najbližších mesiacov pripomínať nezabudnuteľnú atmosféru farmy v Moldave nad Bodvou.

Pozývame vás na návštevu k Pirovcom

Magická hlina – úžasný relax s nejasným výsledkom

Levanduľou rozvoniava aj záhrada keramikárky Amálky, ktorá tvorí vo svojej domácom ateliéri v obci Háj vzdialenej približne desať minút od Moldavy nad Bodvou. Amália Holíková sa venuje hrnčiarstvu už 22 rokov. Vyrába úžitkovú keramiku, kópie pravekej keramiky a stavia vypaľovacie pece na keramiku. Vďaka jej kurzom si vyskúšate kúsok umenia s hlinou, otestujete trpezlivosť pri práci na hrnčiarskom kruhu alebo svoju šikovnosť ručným modelovaním.

V ateliéri u Amálky zistíte, že práca s hlinou nie je len o “ ideme sa zablatiť“, ale o veľmi dômyselnú a cielenú činnosť, ktorá má svoje techniky. Amália poodhalí tajomstvá rôznych spôsobov výpalu keramiky. Najzaujímavejší výpal RAKU, čo je japonská technika výpalu, je veľkým zážitkom. Keramika sa vypaľuje v plynovej peci do 1050 stupňov a ešte v žeravom stave sa pomocou klieští vyberá z pece a vkladá sa do pilín. V tomto redukčnom prostredí dochádza k neopakovateľným zmenám farieb glazúry a povrchu. Takže pri tejto technike ani samotný keramikár nikdy nevie, akými farbami bude hrať konečný výrobok. Každý výpal je jedno veľké prekvapenie a každý kúsok jedinečný. Kým RAKU prebieha v exteriéri, priamo v priestoroch atelieru sú návštevníkom po ruke až tri kruhy, z ktorých jeden je tradičný, drevený na nožný pohon. Zabrať teda dostanú všetky končatiny.

Poďte s nami objaviť svet hliny a vyrobiť si vlastný kúsok, na ktorý budete hrdý. 

Cesta sprevádzaná anjelmi

Po rozcvičke v ateliéri by bola škoda vynechať nádhernú a stále mnohými neobjavenú cestu do údolia Miglinc v Slovenskom krase s nádherným jabloňovým sadom v jej závere. Z obce Háj vedie po modrej značke takzvaná Anjelská cesta. Počas túry vám Gemer odkryje svoju nádhernú prírodu v podobne Jasovskej planiny i južnú časť Zádielskej planiny a časť svojej histórie s výhľadom na Turniansky hrad.

Túrou sprevádza Radoslav Medzihradský, IT človek, ktorý vo voľnom čase potrebuje relax v prírode. A nielen to, pripravuje túry pre turistov po celom Slovensku a práve Jasovská planina patrí medzi jeho najobľúbenejšie miesta, ktorou sprevádza turistov.

Túra končí spomínaným údolím Miglinc, bývalým poľovníckym zámočkom rodiny Keglevichovcov z 19. storočia a pamätníkom padlých Maďarských vojakov. Opekačka v rozľahlom jabloňovom sade je čerešničkou na torte celého výletu, ktorý trvá približne 1,5 hodiny a je vhodný aj pre rodiny s deťmi.

Skúsite s nami pohľadať svojho anjela?

O občianskom združení Take naše

Prečítajte si aj rozhovor s tromi dámami z OZ Take naše

Občianske združenie Take naše vzniklo v roku 2020. Tri baby – Eva Kocanová, Soňa Kožárová, Katka Romanová – baví vymýšľať a realizovať nápady v oblasti cestovného ruchu a regionálneho rozvoja. Stoja za úspešnými projektmi Objavte Poloniny, Objavte Bardejov  a Objavte Gemer. Pomáhajú zviditeľňovať región a prepájať miestnych ľudí, remeselníkov, ktorí ponúkajú návštevníkom netradičný zážitok.

Svoje skúsenosti s rozvojom cestovného ruchu zhrnuli do návodu pre obce, kraje i inštitúcie Rozhýb svoj región a inšpirovať sa, ako pracovať s regiónom a jeho ľuďmi na spoločnom rozvoji. Návod je voľne dostupný na https://tinyurl.com/3yhvwvfa.

Projekt Objavte podporil investičný fond CB ESPRI zameraným na podporu podnikov s pozitívnym sociálnym dopadom.

Ocenenia: Biela vrana 2022 a Dobrovoľnícky čin roka 2022 za pomoc na ukrajinskej hranici počas prvých týždňov vojny. Eva Kocanová je uvedená na mape sociálnych inovátorov Nadácie Pontis
                               

 

 

 

 

žiadne príspevky na zobrazenie