Od 1. 7. 2022 dochádza k zmene Prepravného poriadku ZSSK. Pozrite si stručný prehľad zmien

0
Od 1. 7. 2022 dochádza k zmene Prepravného poriadku ZSSK. Pozrite si stručný prehľad zmien

30.6.2022 (Webnoviny.sk) – Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) so súhlasom Ministerstva dopravy a výstavby SR, objednávateľa dopravných výkonov, pristúpi od 1. 7. 2022 k zmene Prepravného poriadku ZSSK. Zjednodušenie cenníka a prepravného poriadku, motivačné a zreálňujúce úpravy reflektujú na zvýšený záujem cestujúcich o niektoré produkty ZSSK.

Ceny cestovného vo verejnom záujme, ktoré sa nemenili od roku 2011, ako aj bezplatná preprava detí, študentov a dôchodcov, ostávajú aj po 1. 7. 2022 bez zmien.

Stručný prehľad najdôležitejších zmien Prepravného poriadku ZSSK pripájame nižšie. Celý nový Prepravný poriadok ZSSK platný od júla tohto roka nájdete na našom webe v sekcii Prepravné poriadky a cenníky – https://www.zssk.sk/prepravny-poriadok/.

1. Ukončenie vydávania preukazu SENIOR:

preukaz dnes neplní svoju pôvodnú sociálnu funkciu a stráca opodstatnenie od zavedenia bezplatnej prepravy pre dôchodcov (v čase zavedenia bol vek odchodu do dôchodku cca 54 – 60 rokov, teda bol určený dôchodcom, pričom dnes je vek odchodu do dôchodku od 62 rokov vyššie).

2. Zníženie ceny preukazu JUNIOR zo 16,50 € na 9,90 € a zníženie zľavy pri cestovnom v 2. triede JUNIOR zo 40 % na 25 %:

ide o zjednodušenie ponukového portfólia (štandardne ponúkaná zľava 25 % z ceny celého cestovného), čo chce ZSSK kompenzovať znížením ceny ročného preukazu. Zmena bude mať minimálny dosah na cieľovú skupinu, pretože žiaci/študenti do 26 rokov využívajú bezplatnú prepravu.

3. Zníženie zľavy cenníka REGIONAL z 15 % na 7,5 %

4. Zvýšenie jednorazového zľavneného cestovného na tatranských elektrických železniciach (TEŽ):

zjednodušenie zľavneného jednorazového cestovného vo frekventovanej turistickej oblasti Vysokých Tatier určeného prednostne pre zahraničných návštevníkov.

5. Zavedenie 24-hodinových cestovných lístkov na nové trate, kde sa od 1. 7. 2022 zavádza samoobslužný výpravný systém (trate č. 160, 191, 194, 196)

6. Zvýšenie cestovného 1. triedy (jednorazového, traťového, MAXI KLASIK):

1. trieda slúži ako nadštandard určený prioritne pre diaľkovú dopravu na dlhé vzdialenosti. V cestovnom je bezplatne zahrnutá miestenka v cene 1 € a fľaša vody v približne rovnakej cene. Zvýšením ceny v 1. triede reagujeme na veľký dopyt po nadštandardných službách ZSSK, kvôli ktorému je 1. trieda na mnohých vlakoch často vypredaná,
cestujúci v rýchliku R 6xx z Bratislavy do Košíc si za celý nezľavnený lístok do 1. triedy aktuálne (do 30. 6.) zaplatí 23,34 eur. Po novom od 1. 7. si cestujúci v rovnakom úseku trate v 1. triede priplatí o 1,66 eur viac, teda lístok bude stáť 25 eur.

7. Úprava časovej lehoty na vzdanie sa cesty v prípade meškania vlakov z 5+ na 15+ minút:

priblíženie tejto lehoty k realite a čiastočne k podmienkam definovaným v nariadení o právach cestujúcich v železničnej doprave, ktoré ukladá povinnosť dopravcu umožniť cestujúcemu vzdať sa cesty v prípade, ak sa odôvodnene očakáva meškanie do cieľovej stanice cestujúceho 60 minút alebo viac.
SUPERGARANCIA ZSSK zaručujúca cestujúcim, ktorí na svoju prepravu využijú vlaky InterCity (linka Bratislava – Košice), regionálne rýchliky (linka Bratislava – Žilina) a všetky vlaky na trati Bratislava – Komárno, vrátenie cestovného pri meškaní v ich cieľovej stanici z akéhokoľvek dôvodu, ostáva v platnosti bez zmien. Viac informácii o Supergarancii nájdete na tomto linku – https://www.zssk.sk/supergarancia/.

Informačný servis

Viac k témam: PR, prepravný poriadok, Vlaky
Zdroj: Webnoviny.sk – Od 1. 7. 2022 dochádza k zmene Prepravného poriadku ZSSK. Pozrite si stručný prehľad zmien © SITA Všetky práva vyhradené.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu