Začnite písať ak chcete vyhľadať článok

AKČNÉ TIPY PR ČLÁNKY

Pánske krátke nohavice – ako si z armády našli cestu do našich šatníkov?

Martina Novotná
Zdieľať

Ak by sme skúmali históriu, ktorú majú za sebou pánske kraťasy, kým sa z nich stali populárne súčasti našich letných šatníkov, museli by sme začať asi niekde v období takzvaných “prepychových zákonov” z pera Henricha VIII., kedy sa na základe oblečenia viditeľne separovala šľachta od mešťanov a ďalších spoločenských tried, ktoré nosili dlhé nohavice.

Krátke nohavice v podobe, na akú sme zvyknutí dnes, majú pôvod v armáde, presnejšie v uniforme nepálskej armády z čias anglo-nepálskej vojny na konci 18. storočia.

Dlhé nohavice, nožnice, tropické horúčavy…

Čo by ste urobili, ak by ste sa ocitli na tropickom ostrove v dlhých nohaviciach a nechceli by ste míňať peniaze na nové oblečenie? Ó, áno! Presne to isté napadlo i miestnemu krajčírovi na Bermudách s khaki uniformami zamestnancov jednej čajovne, kde si britskí vojaci počas druhej svetovej vojny chodili vychutnávať šálku ich obľúbeného nápoja a tiež sa inšpirovali týmto nápadom.  Jachtárske kluby britského námorníctva elegantne pôsobiace bermudy postupne rozšírili do sveta a šikovní krajčíri uniformy pretavili na krátke nohavice vhodné aj pre civilov.

Šortky prevalcovali sedemdesiate roky

Po vojne postupne spoločnosť uvoľňovala prísne pravidlá odievania. Krátke nohavice zrazu nosil každý. A keď hovoríme krátke, myslíme naozaj krátke. Éra diskoték, nástup nových materiálov na scénu (napríklad polyester) a vzrastajúci záujem o fitness spôsobil, že muži aj ženy odhaľovali svoje telá čoraz viac.

Nikdy predtým ani potom v histórii neboli pánske šortky také krátke, že smelo konkurovali úspornej dĺžke dámskych nohavíc. Svoje miesto si našli aj na rozličných pracoviskách – predavači, poštári a dokonca policajti bežne nosili krátke nohavice ako svoju pracovnú uniformu. Športové šortky začali prenikať do každodennej módy a priliehavé strihy, lesklosť pretrvali aj v nasledujúcej dekáde.

Z extrému do extrému

Tesný strih vytesnili v deväťdesiatych rokoch kapsáče s vreckami a voľné, nadrozmerné pánske kraťasy. Aj pánske kapsáče boli pôvodne uniformou britskej pechoty a amerických výsadkárov, ktorí ich priniesli so sebou domov. Postupne prerazili v pouličnej móde. Nosili ich tínedžeri aj dospelí muži. Tí do vreciek s obľubou odkladali peňaženky, mobilné telefóny, kľúče a ďalšie drobnosti. Veľkosť xxl alebo dokonca 3xl či 4xl nosili aj štíhli muži, no našťastie už tento trend upadol do zabudnutia.

V súčasnosti si môžete vyberať krátke nohavice v strihoch, štýloch a farbách, aké potrebujete. Letné šortky zvyčajne charakterizuje príjemný, vzdušný materiál, čoraz populárnejší je ľan a modrá, sivá, biela alebo svetlá zelená farba. Klasické odtiene ako čierna, hnedá, červená a tmavá šedá tiež nie sú nikdy zlou voľbou.

Zišlo by sa vám doplniť svoj šatník o štýlové kraťasy? Prezrite si bohatú ponuku najnovších produktov skladom alebo využite výhodný výpredaj, shop answear má všetky moderné šortky, elegantné i športové za výborné ceny. Zobraziť ich môžete tu: https://answear.sk/k/on/oblecenie/kratke-nohavice

Martina Novotná
Martina Novotná

Založila som projekt Akčné ženy. Podporujeme všetky ženy v tom, čo ich napĺňa a robí im RADOSŤ. Pomáhame si v podnikaní, kariére a vzdelávaní.

  • 1

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X