Parasociálny vzťah: Jednostranný vzťah s mediálne známou osobou

0
Parasociálny vzťah: Jednostranný vzťah s mediálne známou osobou

Parasociálny vzťah je jednostranný vzťah, do ktorého sa užívateľ média zapája s mediálnou osobou.

Používatelia médií môžu vytvárať parasociálne vzťahy s celebritami, fiktívnymi postavami naživo, ovplyvňovateľmi sociálnych médií, animovanými postavami a akýmikoľvek inými postavami, s ktorými sa stretnú prostredníctvom médií, vrátane filmov, televíznych relácií, podcastov, rozhlasových diskusných relácií alebo platforiem sociálnych sietí, ako napr. Twitter, Instagram alebo TikTok.

Zatiaľ čo výskum parasociálnych vzťahov sa zvyčajne zameriava na priateľské väzby medzi užívateľom médií a obľúbenou mediálnou osobnosťou, používatelia médií môžu vytvárať aj negatívne parasociálne vzťahy a dokonca aj romantické parasociálne vzťahy s rôznymi mediálnymi postavami.

História parasociálnych vzťahov

Donald Horton a R. Richard Wohl vytvorili koncept parasociálnych vzťahov v roku 1956, keď publikovali svoj zásadný článok „Mass Communication and Para-Social Interaction: Observations on Intimacy at a Distance“ v časopise Psychiatry.

Typy parasociálnych vzťahov

Parasociálne vzťahy môžu existovať v mnohých rôznych formách. Tieto rôzne formy môžu často predstavovať rôzne štádiá tohto typu vzťahu:

Parasociálne interakcie

Parsociálne interakcie sú definované ako aproximácia „konverzačného dávania a prijímania“ medzi užívateľom médií a mediálnou osobnosťou. Na rozdiel od parasociálnych vzťahov, ktoré presahujú rámec jedinej interakcie s médiami a psychologicky fungujú podobne ako vzťah v skutočnom živote, parasociálne interakcie prebiehajú výlučne počas interakcie s osobou prostredníctvom médií a psychologicky sa podobajú interakciám tvárou v tvár v reálnom živote.

Prečítajte si: Čo je gaslighting? Robí to partner aj vám?

Napríklad, ak máte pocit, že ste jedným z gangu, keď sledujete postavy z Priateľov, ako spolu trávia čas v kaviarni Central Perk, zažívate parasociálnu interakciu. Ak po skončení epizódy budete pokračovať v premýšľaní o Rachel, Chandlerovi, Monike alebo niektorom z ďalších členov skupiny, možno sa dokonca zmienite o ich správaní v relácii, ako keby to bol niekto, koho poznáte, vytvorili ste parasociálny vzťah s postavou Priateľov.

Prečítajte si: Jennifer Aniston sa snažila otehotnieť. Slová plné bolesti…

Herci yo seriálu Friends v roku 2021, Harpers Bazaar

Parasociálne interakcie vs. parasociálne vzťahy

Napriek rozdielom medzi týmito pojmami vedci často používali myšlienky parasociálnych interakcií a parasociálnych vzťahov zameniteľne, čo viedlo k zmätku vo výskumnej literatúre. Nedávno však vedci dospeli k záveru, že hoci parasociálna interakcia a parasociálne vzťahy spolu súvisia, ide o odlišné pojmy.

Parasociálne pripútanosti

Okrem toho koncept parasociálnych spojení rozšírila mediálna psychologička Gayle Stever o parasociálne väzby. Na základe teórie pripútanosti, ktorú vytvoril Bowlby a ktorá opisuje hlboké putá vytvorené medzi opatrovateľmi a deťmi, ako aj medzi romantickými partnermi, parasociálna pripútanosť nastáva vtedy, keď sa mediálna „osoba stáva zdrojom pohodlia, pocitu bezpečia a bezpečného prístavu“.

Rovnako ako parasociálne interakcie a vzťahy, parasociálne pripútanosti fungujú podobne ako pripútanosti v reálnom živote, a preto je dôležitou súčasťou parasociálnych pripútaností hľadanie blízkosti.

Namiesto priamej interakcie sa však blízkosť v parasociálnych vzťahoch dosahuje prostredníctvom sprostredkovaných prostriedkov, ako je sledovanie konkrétnych fiktívnych postáv vo filme alebo televíznej relácii alebo udržiavanie sledovania účtov mediálnych osobností na sociálnych sieťach.

pixabay.com

Sú parasociálne vzťahy zdravé?

Parasociálne vzťahy môžu ľudí ovplyvniť niekoľkými spôsobmi. Niektoré z týchto vplyvov môžu byť negatívne, ale v skutočnosti môžu mať tento typ vzťahu určité výhody

Potenciálne nevýhody

V nedávnom prehľade literatúry výskumníci napríklad zistili, že parasociálny vzťah s mediálnou osobnosťou môže u jednotlivca ovplyvniť:

  • Politické názory
  • Rozhodnutia o hlasovaní
  • Nákupné správanie
  • Postoje k rodovým stereotypom
  • Dôverujte rôznym skupinám ľudí, napríklad vedcom

Tento vplyv môže byť pozitívny alebo negatívny v závislosti od toho, či je parasociálny vzťah s mediálnou postavou pozitívny alebo negatívny.

Potenciálne výhody

Parasociálne vzťahy môžu mať určite nevýhody, ale môžu mať aj určité výhody. Niektoré z pozitívnych účinkov zahŕňajú:

Zvýšená spolupatričnosť: Optimistickejšie povedané, parasociálne spojenia môžu zvýšiť sebavedomie, zlepšiť vieru v vlastnú účinnosť a viesť k silnejším pocitom spolupatričnosti.

Znížená osamelosť: Izolácia spôsobená karanténnymi opatreniami vydanými počas pandémie COVID-19 zvýšila záujem o rolu sociálnej náhrady, ktoré tieto osoby môžu hrať. Hoci výskum na túto tému je obmedzený, ľudia, ktorí nemali iné sociálne možnosti, kým boli v uzamknutí, sa obrátili na televízne a filmové postavy a online sociálne médiá, aby uspokojili svoju potrebu interakcie a spojenia.

Silnejšie sociálne väzby: Keďže priatelia a rodina sa môžu zapojiť do parasociálnych vzťahov s rovnakou mediálnou osobnosťou bez žiarlivosti, diskusia o týchto vzájomných parasociálnych vzťahoch môže posilniť sociálne vzťahy. Fanúšikovia tiež často vytvárajú online alebo osobné komunity venované konkrétnym interpretom, postavám a iné mediálne postavy, ktoré môžu prispieť k reálnym vzťahom s podobne zmýšľajúcimi ostatnými.

Rekapitulácia

Parasociálne vzťahy majú nevýhody a niektoré výhody. Niektorí ľudia môžu byť ovplyvnení osobnosťami médií negatívnym spôsobom. Tieto vzťahy však môžu tiež zvýšiť pocit spolupatričnosti, zvýšiť sociálne väzby a pomôcť ľuďom vyrovnať sa s dlhým obdobím obmedzeného sociálneho kontaktu.

Ako vznikajú parasociálne vzťahy?

Rovnako ako osobné vzťahy, parasociálne vzťahy začínajú, keď sa niekto stretne a zoznámi sa s mediálnou osobou. Táto počiatočná parasociálna interakcia môže zahŕňať videnie jednotlivca v televíznej relácii alebo filme, jeho sledovanie na sociálnych médiách alebo dokonca interakciu s ním online alebo v reálnom živote.

Ak osoba vytvára dojem, ktorý spôsobuje, že jednotlivec o nej premýšľa nad rámec interakcie, parasociálne interakcie môžu viesť k parasociálnemu vzťahu. Parasociálne vzťahy môžu byť následne posilnené ďalšími parasociálnymi interakciami, čo niekedy vedie k parasociálnej väzbe.

Jennifer Coolidge pózuje s cenou za najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe limitovaného seriálu, antológie alebo televízneho filmu „Biely lotos“

Okrem toho, ak sa parasociálny vzťah skončí, buď preto, že mediálna postava zomrie, skončí sa seriál alebo filmová séria, v ktorej vystupujú, alebo sa používateľ médií rozhodne, že sa už viac nechce zapájať do mediálnej osobnosti, sledovateľ médií môže prejsť parasociálnym rozchodom.

Výskum zistil, že ľudia reagujú na stratu parasociálneho vzťahu spôsobmi, ktoré sú podobné stratám sociálneho vzťahu. Napríklad, keď skončila televízna relácia Priatelia, tí s najsilnejšími parasociálnymi vzťahmi s jednou z postáv vyjadrili najviac utrpenia.

Prečo vytvárame parasociálne vzťahy?

Môže sa zdať zvláštne, že ľudia si vytvárajú parasociálne vzťahy napriek nedostatku reciprocity, ale je dôležité si uvedomiť, že ľudia sú evolučne predurčení na vytváranie sociálnych spojení. Médiá sú relatívne nedávnym vývojom v histórii ľudstva a ešte nemali veľký vplyv na našu evolúciu. Namiesto toho sa sociálne charakteristiky, ktoré sme vyvinuli, aby sme si vytvorili medziľudské vzťahy, rozšírili aj na používanie médií.

Najmä ľudia majú tendenciu venovať osobitnú pozornosť tváram a hlasom iných ľudí. Po stáročia boli jedinými tvárami a hlasmi, s ktorými sme sa pravidelne stretávali, tváre a hlasy ľudí v našom každodennom živote. To sa zmenilo na začiatku 20. storočia s príchodom rádia a filmov, a kým sa televízia stala široko dostupnou, počet tvárí a hlasov, ktoré bolo možné spoznať prostredníctvom médií, exponenciálne vzrástol.

Náš mozog sa však nikdy nevyvinul tak, aby rozlišoval medzi ľuďmi, ktorých vidíme a počujeme prostredníctvom médií, a tými, ktorých vidíme a počujeme v našom skutočnom živote. Preto tieto stretnutia spracovávame a reagujeme podobne, čo vedie k parasociálnym javom vo všetkých jeho podobách.

Zatiaľ čo psychologický výskum sa niekedy pokúšal patologizovať parasociálne vzťahy, väčšina vedcov teraz súhlasí s tým, že zapájanie sa do parasociálnych spojení je normálne. Je to niečo, čo zažije väčšina ľudí.

Je tiež dôležité poznamenať, že väčšina ľudí vie, že ich vzťahy s mediálnymi osobnosťami nie sú skutočné. Toto poznanie im však nebráni reagovať tak, ako keby boli.

pixabay.com

Menia sociálne médiá parasociálne vzťahy?

Doteraz sa väčšina štúdií o parasociálnych javoch zameriavala na film a televíziu, zatiaľ čo na nové médiá sa zameriavala menej ako jedna pätina výskumov.

Nové médiá a najmä sociálne médiá však určite zmenili povahu parasociálnych vzťahov. Zvlášť zaujímavé je, či schopnosť priamo komunikovať a prípadne byť kontaktovaná mediálnou postavou online môže spôsobiť, že parasociálne vzťahy budú sociálnejšie. Ak si napríklad fanúšik vymieňa priame správy so svojím obľúbeným hercom cez Twitter, vzťah naberá sociálny rozmer.

Sociálno-parasociálne kontinuum

V dôsledku toho výskumníci navrhli, že parasociálne a sociálne vzťahy by sa mali považovať za fungujúce v rámci kontinua.

Na spoločenskom konci spektra sú ľudia, s ktorými pravidelne komunikujeme v našom každodennom živote.
Na parasociálnom konci spektra sú mediálne osobnosti, ku ktorým nemáme prístup, ako sú fiktívne postavy alebo umelci, ktorí zomreli.
Medzi týmito dvoma extrémami sú vzťahy s celebritami, s ktorými má človek potenciál komunikovať v reálnom živote alebo online.

To môže byť forma stretnutia s popovou hviezdou po ich koncerte alebo stretnutie s hercom na nákupoch v Hollywoode. Rozmach sociálnych médií však zvýšil pravdepodobnosť, že fanúšikovia získajú prístup k svojim obľúbeným celebritám online.

Napríklad, keď používateľ média odpovie na príspevok svojho obľúbeného interpreta na Twitteri, interpret ho môže potvrdiť lajkom alebo opätovným tweetovaním jeho správy. Vedci navrhli, aby sa za týchto okolností vzťah medzi fanúšikom a účinkujúcim stále považoval za parasociálny, pretože napriek sociálnemu uznaniu mediálnou osobnosťou k nim používateľ médií stále nemá priamy prístup.

Rekapitulácia

Parasociálne vzťahy existujú v spektre s inými sociálnymi vzťahmi a sociálne médiá zohrali úlohu pri vytváraní a udržiavaní týchto vzťahov. Sledovanie obľúbenej mediálnej postavy na sociálnych sieťach môže prehĺbiť parasociálny vzťah.

Zatiaľ čo je potrebný ďalší výskum parasociálnych vzťahov, dôkazy naznačujú, že tieto vzťahy môžu mať nevýhody a potenciálne výhody. Výskumníci sa domnievajú, že tieto vzťahy sú normálne a celkom bežné, ale mali by ste sa porozprávať s odborníkom, ak vaše myšlienky a správanie o mediálnej postave spôsobujú úzkosť alebo narúšajú vašu schopnosť normálne fungovať.

Zdroj: verywellmind.com

žiadne príspevky na zobrazenie