Čo je to gaslighting? Tu je 5 signálov, že to váš partner robí, podľa psychológov

0
Čo je to gaslighting? Tu je 5 signálov, že to váš partner robí, podľa psychológov

Ak váš partner robí niektorú z týchto manipulatívnych vecí, možno je čas spochybniť váš vzťah.

Ak ste niekedy boli vo vzťahu, v ktorom neustále počujete, ako váš partner hovorí: „Nikdy som to nepovedal“ alebo „momentálne si príliš citlivá“, možno vám je známy termín, ktorý psychológovia nazývajú gaslighting. Gaslighting je forma psychologickej manipulácie, pri ktorej „zapaľovač“ spôsobí, že sa ich obeť bude cítiť zmätená a bude pochybovať o svojom vlastnom rozume. Nie je to niečo, čo by sa malo ignorovať, a bohužiaľ, môže to byť škodlivé pre psychickú pohodu obete.

Podľa Psycom.com: „Pretrvávajúci gaslighting môže byť katastrofálny pre duševné zdravie osoby na prijímacej strane, čo spôsobí, že si myslí, že si zaslúži zneužívanie. Dopad môže trvať dlho po tom, čo tento „zapaľovač“ vypadne zo života obete a veľmi často vedie k k celoživotným pochybnostiam a ťažkostiam pri rozhodovaní.“

Dobré a bezpečné vzťahy sú postavené na dôvere, takže je ťažké predstaviť si, že váš partner alebo priateľ by vás mohol otráviť bez toho, aby ste si to uvedomovali. Našťastie existujú znaky, ktoré môžete spozorovať, aby ste videli, či sa to deje aj vám.

unsplash.com

1. Klame vám

To, že vás klame, je jasná červená vlajka, ktorá vás môže páliť plynom od vášho partnera – a tieto klamstvá tiež nemusia byť veľké.

„Jedným z kľúčových znakov toho, že vás váš partner môže gaslightovať, je, ak často klame alebo popiera pravdu, aj keď je konfrontovaný s faktami,“ hovorí Alyssa Roberts, šéfredaktorka z magazínu Praktická psychológia. „Môže tiež prekrútiť informácie tak, aby vyhovovali ich vlastnému rozprávaniu, a môžu sa pokúsiť zvaliť vinu alebo zodpovednosť na vás.“

Keď vám váš partner neustále klame, bez ohľadu na to, o čo ide, možno sa vás pokúša zlomiť kúsok po kúsku, aby ste o sebe spochybnili všetko, vrátane vašich vlastných spomienok a mysle.

2. Všetko vám vyčíta

Je normálne, že sa páry z času na čas hádajú a ukazujú na seba prstom, ale pokiaľ ide o gaslighting, je to úplne iný príbeh. Ak vás váš partner často obviňuje zo svojich vlastných činov alebo emócií, je to bohužiaľ znak, že ste manipulovaní.

„Gaslighteri často presúvajú zodpovednosť za svoje zlé správanie na svoje obete,“ hovorí Kalley Hartman, LMFT v spoločnosti Ocean Recovery. „Napríklad povedia: ‚Je to tvoja chyba, že som to musel urobiť‘ alebo ‚Keby si bol iný,‘ potom by sa to nestalo.“

Vo väčšine zdravých vzťahov nikto nemôže byť vinný na 100 percent. Ale s gaslightingom vám partner bude robiť problém takmer na každom kroku.

hadka
pexels.com

3. Núti vás spochybňovať váš zdravý rozum

Gaslighter vás rád prinúti spochybňovať vaše vlastné myslenie. Jeho cieľom je, aby ste sa cítili, ako keby ste vy boli tým, kto sa stáva nestabilným. Ak spochybňujete svoju vlastnú pravdu a inštinkty, je to ďalšia červená vlajka.

„Ak si často kladiete otázku, či s vami niečo nie je v poriadku alebo či ste na vine po komunikácii s partnerom, môže to naznačovať, že vás gaslightoval,“ hovorí Brooke Schwartz z Choosing Therapy.

Schwartz tiež hovorí, že si treba dávať pozor na obzvlášť manipulatívne výroky ako: „Si taká citlivá“, „Nenechaj sa tak rozčúliť“ a „Znieš ako blázon“.

4. Popiera veci, ktoré vám povedal

Ak vo vás váš partner často vyvoláva pocit, že trpíte stratou pamäti, môže to byť príznakom gaslightingu.

„Keď váš partner neustále hovorí veci ako „Nikdy som to nepovedal“ alebo „Musela si ma zle počuť“, keď znova a znova spochybňujete to, čo ste počuli – ďalší znak gaslightingu,“ hovorí Dunn.

A aj keď sa tieto vyhlásenia o popieraní môžu zdať nepodstatné, ak ste ovládaní, aby ste mysleli iným spôsobom, nie je to niečo, čo by ste mali zamiesť pod koberec.

Nancy Landrum, autorka a koučka vzťahov, hovorí, že príkladom gaslightingu je, keď si váš partner je „tak istý svojou interpretáciou a znevažuje vaše vnímanie, že si nakoniec pomyslíte: ‚Musí mať pravdu. Myslím, že si nepamätám dobre.“

Váš partner môže dokonca otvorene poprieť, že k určitým udalostiam alebo konverzácii došlo, a prekrútiť vašu vlastnú realitu do inej verzie. Toto sa často stáva a obeť sa cíti zmätene a pýta sa: „Vymyslela som si to? Stalo sa to tak? Možno to bol sen,“ hovorí Dunn.

pexels.com

5. Izoluje vás od vašej siete podpory

Jedným z najzávažnejších znakov toho, že váš partner robí gaslighting, je to, že vás pomaly izoluje od vašich blízkych a siete podpory. Vytrhávaním ľudí z vášho života jedného po druhom váš partner na oplátku získa väčšiu kontrolu nad vami a vašimi myšlienkami.

„Gaslighting môže často zahŕňať izoláciu obete od ich podporného systému, či už sú to priatelia, rodina alebo profesionáli,“ hovorí Roberts. „Váš partner sa vám môže snažiť zabrániť v rozhovore s ostatnými o vzťahu alebo vás odradiť od hľadania pomoci.“

Bez náležitej podpory od blízkych a rodinných príslušníkov sa zvýšia sklony vášho partnera k gaslightingu a vy sa vám nepodarí získať pomoc, ktorú skutočne potrebujete.

Ak sa vám niektorá z týchto vecí deje, možno je čas položiť si otázku, či vám vzťah, v ktorom sa nachádzate, stojí za to.

Zdroj: Bestlifeonline.com, pexels.com

žiadne príspevky na zobrazenie