Patriotka Penelope Barkerová zorganizovala prvú demonštráciu žien v Amerike

0
Patriotka Penelope Barkerová zorganizovala prvú demonštráciu žien v Amerike

Penelope Barker, verná patriotka americkej revolúcie, zorganizovala slávnu čajovú párty Edenton, prvú zaznamenanú politickú demonštráciu žien v Amerike. Penelope Barker zhromaždila 50 žien v Edentone v Severnej Karolíne, aby podpísali rezolúciu bojkotujúcu britský čaj.

Tento krok bol reakciou na zákon o čaji z roku 1773 schválený parlamentom, ktorý dal Britskej Východoindickej čajovej spoločnosti monopol v kolóniách a bol poslednou zo série daní a politík, ktoré kolonisti zúrivo neznášali.

Penelope Barkerová sa narodila v Edentone v Severnej Karolíne 17. júna 1728 a bola jednou z troch dcér Samuela Padgetta, lekára a farmára, a Elizabeth Blountovej, dcéry bohatého politika a plantážnika Jamesa Blounta.

Barkerovej otec a sestra Elizabeth zomreli ešte keď bola dospievajúca v tom istom roku. Nechali Penelope, aby pomáhala vychovávať Elizabethine deti. Sotva sedemnásťročná Penelope sa v roku 1745 vydala za ovdoveného manžela svojej sestry Johna Hodgsona. O dva roky neskôr zomrel a nechal ju s dvoma vlastnými synmi, ktorých vychovávala spolu s tromi deťmi z predchádzajúceho manželstva svojho manžela.

Prečítajte si: Prvé policajtky v histórii – začiatky detektívnych agentúr

Dvojnásobná vdova

V roku 1751 sa Barkerová oženila s Jamesom Cravenom, bohatým plantážnikom. Druhýkrát ovdovela, keď Craven zomrel v roku 1755. Zdedila celý jeho majetok, čím sa stala jednou z najbohatších žien v Severnej Karolíne.

O dva roky neskôr sa vydala za tretieho muža, Thomasa Barkera, o 16 rokov staršieho právnika z Edentonu. Porodila ďalšie tri deti žiadne sa však nedožilo viac ako pár rokov. V roku 1761 odišiel jej manžel do Anglicka ako agent kolónie v Severnej Karolíne. Kvôli americkej revolúcii a britskej blokáde sa nemohol sedemnásť rokov vrátiť. Penelope medzitým spravovala ich majetky a domácnosť.

Lídri Patriotov v kolóniách naliehali na ženy v úlohe spotrebiteľov, aby podporili rebéliu bojkotom britského dovozu, ako sú látky a čaj, v súlade s rezolúciami o neimportovaní prijatými Prvým kontinentálnym kongresom v roku 1774.

Edenton Tea Party ako prvá demonštrácia

25. októbra v roku 1774 Barkerová zhromaždila 50 žien v dome Elizabeth Kingovej, kde podpísali rezolúciu podporujúcu bojkot, keď pili čaj vyrobený z listov moruše, levandule a iných miestnych bylín. Podujatie – nazývané Edenton Tea Party – je historicky významné, pretože ide o prvú zaznamenanú politickú demonštráciu žien v Amerike.

Ich uznesenie uvádzalo: „My, vyššie uvedené dámy, nebudeme propagovať vaše oblečenie žiadneho výrobcu z Anglicka, kým nebudú zrušené všetky činy, ktoré majú tendenciu zotročiť našu rodnú krajinu.“ Kým úsiliu žien tlieskali v koloniálnej tlači, londýnske noviny sa vtedy vysmievali.

Karikatúra Edentonskej čajovej párty

V dnes už známej politickej karikatúre Edenton Tea Party uverejnenej v londýnskej tlači sú ženy zobrazené ako zlé matky a ženy s uvoľnenou morálkou. Bakerová pokračovala v bojkote aj počas vojny. Po návrate manžela v roku 1778 sa jej život o niečo zjednodušil. Manželia si postavili nový dom. Barkerová opäť prežila svojho manžela – ktorý zomrel v roku 1790 – tentoraz o šesť rokov.

Zdroj: womenshistory.org, wikipedia.org

žiadne príspevky na zobrazenie