Petra Pitoňáková: Chudnutie by malo byť predovšetkým zdravé a udržateľné

0
Petra Pitoňáková: Chudnutie by malo byť predovšetkým zdravé a udržateľné

Petra Pitoňáková je v oblasti gastrobiznisu a zdravej výživy už skúsenou podnikateľkou. Spolu s manželom založila spoločnosť EASYDIET, ktorá už takmer 11 rokov pomáha klientom na Slovensku, v Česku i v Rakúsku stravovať sa chutne, jednoducho a najmä zdravo.

Ako to celé funguje?  Čo je tým základom, na čom je postavené celé vaše stravovanie?

Je to vlastne veľmi jednoduché. Kladieme dôraz na vyváženú a racionálnu výživu, takže klienti majú vždy dostatok všetkých makroživín i mikroživín. Strava je rozdelená do 5 pokrmov, ktoré sú rovnomerne rozložené na celý deň. To nám umožňuje bojovať s hladom a nutkaním dať si niečo sladké či inak nezdravo snackovať. Okrem ľahšej kontroly nad sebou samým pomáha takáto strava aj stabilizáciou energie, takže človek dokáže bez problémov fungovať počas celého dňa. Chudnutie potom môže prebiehať postupne, je dlhodobo udržateľné a najmä zdravé a bez starostí.

Ako začať? Je nutná nejaká úvodná konzultácia?

Nutná nie je, avšak v prípade potreby alebo záujmu ju samozrejme poskytujeme. Väčšinou však stačí, že klient pri tvorbe objednávky zadá určité parametre, napríklad váhu, výšku, pohyb či zamestnanie a naši odborníci na výživu už vypočítajú, aký by mal byť jeho denný príjem. Následne podľa toho nastavíme stravu a v prípade potreby ju pravidelne upravujeme a meníme. Každý krok konzultujeme s dietológmi a lekármi, takže klienti majú zabezpečenú naozaj komplexnú starostlivosť a nemusia sa o nič starať. Všetky nákupy, plánovanie či prípravu vykonáme za nich, čo im nesmierne uľahčuje život a najmä dosiahnutie cieľa.

Takže klienti iba jedia a chudnú?

Áno, ale nestravujú sa u nás len tí, ktorí chcú chudnúť. Ponúkame programy aj pre športovcov, ktorí pravidelne trénujú a potrebujú budovať svalovú hmotu, pre mamičky na materskej alebo pre tých, ktorí jednoducho nemajú čas, ale chcú sa i tak zdravo stravovať. Snažíme sa vyhovieť, čo najširšej skupine ľudí a ponúkame preto stravu aj pre ľudí s rôznymi alergiami alebo pre ľudí s cukrovkou, či inými intoleranciami alebo stravovacími špecifikami. Dlhší čas ponúkame už aj množstvo detoxikačných programov, či formou džúsovej očisty alebo detox/očistu s pevnou stravou.

Zdroj: EASYDIET

Nevadí, že strava nie je pripravená tesne pred konzumovaním, ako je tomu napríklad u domácej stravy?

Naša strava sa po uvarení hneď šokovo zachladzuje. Keď si uvaríte jedlo a necháte ho pomaly vychladnúť vonku na sporáku a potom dáte do chladničky, jedlo stráca svoju kvalitu. Naopak, šokové chladenie zníži teplotu v jadre produktu z napr. + 70°C na +3°C a to za veľmi krátky čas, čo je veľmi dôležité. Práve to vám zabráni tvorbe baktérií a “rozkladu” stravy. Zachová sa tak maximálne kvalita, farba, výživové hodnoty a v neposlednom rade trvanlivosť jedál.

Takže je to pohodlné, zdravé, jednoduché…je to aj chutné?

Verte mi, JE. Sama som naozaj náročná pokiaľ ide o stravu, ale ešte sa nestalo, aby mi nejaký pokrm od našich šéfkuchárov nechutil. Pre podobne náročných máme navyše špeciálny program „Gurmán“, ktorý aj patrí medzi naše veľmi jpopulárne. Okrem toho pravidelne spolupracujeme pri tvorbe jedálničkov so špičkovými šéfkuchármi. Ide o projekt “ Kuchárska elita pre EASYDIET”.

A čo rozmanitosť? Nie je zdravá strava po chvíli už jednotvárna a stále rovnaká?

Takáto predstava o zdravej strave je jeden veľký mýtus a som rada, že ho aj neustále vyvraciame. Ak si napríklad niekto objedná trojmesačný program, môže si byť istý, že s každým jedlom ochutná nový recept. Nechýbajú ani dezerty, ktoré sú obzvlášť obľúbené a klienti nám dokonca posielajú fotky svojich sladkých olovrantov.

Zdroj: EASYDIET

Takže to je pre nich to najlepšie? Sladké dezerty aj počas diéty?

Myslím, že každý na tom ocení trochu inú kombináciu výhod. Niektorí klienti sa s nami stravujú dlhodobo, už takmer vôbec nenakupujú ani nevaria a najväčším benefitom je pre nich ušetrený čas a energia. Niekoho zase poteší zistenie, že aj na diéte sa dá stravovať chutne a často, respektíve pravidelne. Našli sa aj ľudia, ktorým naša diéta veľmi pomohla tým spôsobom, že im priniesla množstvo inšpirácie a nápadov. Aj keď s ňou potom prestali, pri zdravom stravovaní zotrvali a ak potrebujú napríklad zase schudnúť, dokážu to už sami. A to nás úprimne teší.

Takže stačí len kvalitná strava a o chudnutie je postarané? Koľko kíl sa dá vôbec takto schudnúť?

To je individuálne – na samotné chudnutie je potrebný nie len kalorický deficit, ale veľmi dôležité je aj samotné zloženie a časovanie jedál. Nám však nejde len o to, aby naši klienti dosiahli požadovanú váhu. Snažíme sa ich učiť, že chudnutie by malo byť predovšetkým zdravé a udržateľné a nemalo by ich ničiť neustálym hladovaním, či šialenými praktikami à la kapustová diéta. Ak sa navyše spojí aj s pravidelným pohybom, výsledkom je nielen nižšia hmotnosť, ale aj celkovo zdravší organizmus, kvalitnejší spánok a viac energie počas dňa. Reálne možno očakávať pokles váhy o 3-4 kilá, u mužov aj o čosi viac.

Zdroj: EASYDIET

Ceny za celodenné stravovanie s vami sa pohybujú okolo 10-12 eur. Nie je to veľa?

Z času na čas nám niekto napíše, že sme drahí. Podľa mňa je dôležité zvážiť všetky podstatné faktory, nielen cenu, hoci, ak si ju rozpočítame na 5 jedál denne, razom sme na cca. 2 eurách za pokrm. To je cena, na ktorú sa nedostane žiadne menu v reštaurácii. To však nie je všetko. Zoberme si, koľko času strávi človek pri príprave a varení raňajok, obeda a večere. A k tomu je potrebné pripočítať ešte aj nakupovanie.

Vďaka našej strave dokážu klienti ušetriť v priemere každý deň až jednu hodinu – to je celých 60 minút, počas ktorých sa môžu venovať práci alebo relaxovať. S nami navyše dostanú vždy vyvážené jedlo, ktoré presne zapadne do ich celodenného jedálnička, vďaka čomu príjmu každý deň správne množstvo kalórií i zdravý pomer všetkých makroživín. Takže okrem chutnej a zdravej stravy získavajú aj pohodlie a viac času na iné aktivity. Je už potom na každom osobne, aby si zhodnotil, či mu napríklad tá ušetrená hodina denne nestojí za to.

 

žiadne príspevky na zobrazenie