Začnite písať ak chcete vyhľadať článok

BLOG MAGAZÍN

Nesplnené sľuby: Zmeny v životoch afganských žien po nástupe Talibanu

Zdieľať

V auguste roku 2021 radikálne nábožensko-politické hnutie Taliban ovládlo územie Afganistanu. Obyvateľstvo krajiny má pomerne čerstvé spomienky na život po boku s Talibanom.

Kombináciu radikálneho islamu a pestúnskeho nacionalizmu Afganci zažili už v rokoch 1996-2001. Tentokrát skupina sľúbila, že sa nikto nemusí stresovať. Práva žien budú dodržané a bežný život afganského človeka sa takmer nezmení. Avšak, hneď po podriadení moci, Taliban sľúbil, že dá možnosť opustiť krajinu každému.

Plané sľuby Talibanu

Nakoniec bolo 25. augusta vyhlásené, že právo na evakuáciu majú iba cudzinci. Hneď prvý sľub bol nedodržaný. Celý svet mal najväčšie pochybnosti o rešpektovaní ženských práv. Aktuálne nielen Afganci, ale aj cudzinci majú problém opustiť krajinu. Už asi tušíte, čo momentálne zažívajú ženy v Afganistane.

Afganské ženy, ktoré si pamätajú spôsob vládnutia Talibanu, veľmi už sľubom neveria. Verejné popravy, amputácia končatín, bičovanie. Práca alebo vzdelanie pre ženy? Ani náhodou, až na výnimky. Ženy sa nemohli voľne pohybovať a museli byť sprevádzané mužmi. Zákaz slobodne počúvať hudbu a pozerať televíziu. Povinné nosenie islamského odevu. Toto ani zďaleka nie sú všetky obmedzenia.

Zákaz na univerzitách

Kontrast a rozpor medzi slovami a činmi Talibanu bolo cítiť ihneď. V prvom rade hnutie zakázalo ženám byť na univerzitách v spoločnej triede s mužmi, informuje agentúra AFP.

„Nemyslím si, že by ženám malo byť dovolené hrať kriket, pretože nie je nutné, aby ženy hrali kriket,“ uviedol tajomník kultúrnej komisie Ahmadulláh Vasik. Argumentoval to tým, že pri hre môže dôjsť k situáciám, kedy ženské telo nebude prikryté, čo je v rozpore s islamom, uviedla agentúra UNIAN.

Afganské ženy sa nebudú môcť zúčastniť športových aktivít, počas ktorých existuje riziko odhalenia nejakej časti tela, alebo tváre.

https://unsplash.com/photos/KnBrAkEg7RM

Nemôžu ani pracovať

Podľa Associated Press väčšina žien, bývajúca v hlavnom meste, nemôže pracovať. Ísť do roboty môžu iba ženy, ktorých prácu nenahradí muž.

Súčasná vláda pozostáva iba z mužov, ktorí sú súčasťou hnutia Taliban. Portál Idnes informoval, že nanovo zriadené ministerstvo pre podporu cnosti a prevenciu neresti vyzvalo afganské televízie, aby sa vyhli vysielaniu seriálov so ženskou účasťou. Žurnalistky a moderátorky musia nosiť islamský závoj aj na obrazovkách.

Aktuálne je v krajine veľmi zložitá krízová situácia. Niektoré afganské ženy prejavujú svoj nesúhlas na protestoch. Slogany na transparentoch hlásili: „Právo na vzdelanie“, „Právo pracovať“ a „Prečo sa svet ticho pozerá, ako zomierame?“. Informoval o tom portál Aktuality. Taliban tiež vyhlásil, že už budúci rok otvoria školy pre dievčatá (UNN).

Júlia Didyk

Zdroj foto: https://unsplash.com/photos/5vJTYqEYUQM

Tagy
REDAKCIA

Sme akčné ženy a prinášame ti príbehy a články spoločne s ďalšími akčnými ženami, ktoré robia, čo milujú a rady o tom aj píšu. Podporujeme sa navzájom v našich snoch. V tom, čo nás napĺňa a robí nám radosť. Pridaj sa k nám: https://akcnezeny.sk/registracia/ Spoločne vytvárame magazín, stretávame sa online a rovnako offline na vzdelávacich a motivačných podujatiach, ktoré organizujeme. IG: #zenyktorerobiacomiluju #akcnezeny #akcnemamy #vzdelavanie #biznis #kariera

  • 1

Aj toto by sa vám mohlo páčiť

Zanechaj nám svoj komentár

X