Po rozvode by nedokázala vyžiť každá tretia žena a každý piaty muž

0
Po rozvode by nedokázala vyžiť každá tretia žena a každý piaty muž

Počas pandémie vzrástol počet prípadov domáceho násilia na Slovensku o takmer pätinu. Násilie sa však netýka iba žien, podľa štatistík mu čelí aj 5 percent mužov.

Obete týrania sa často boja opustiť násilného partnera pre peniaze. Po rozvode by totiž nedokázalo vyžiť 34 percent žien a takmer 19 percent mužov.

Vyplýva to z prieskumu 365.bank, ktorý bol realizovaný agentúrou 2muse na reprezentatívnej vzorke 605 respondentov vo veku od 18 do 75 rokov od 7. do 10. júna.

Na tému násilia upozorňuje Medzinárodný deň OSN na podporu obetí týrania, ktorý si pripomenieme v nedeľu 26. júna. Informovala o tom PR manažérka 365.bank Linda Valko Gáliková v tlačovej správe.

Prečítajte si: Prezidentka upozornila na zneužívanie a týranie detí

unsplash.com

Ekonomická závislosť

Ekonomická závislosť na partnerovi je jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré muži a ženy zvažujú pri rozhodovaní, či zostanú v násilnom vzťahu. Problém samostatne finančne fungovať po rozvode pritom priznala viac ako tretina žien a takmer pätina mužov. Uvedomujú si, že by sa mohli ocitnúť v existenčných problémoch. Preto je dôležité vytvárať si pravidelnú finančnú rezervu, ktorá môže pomôcť vymaniť sa z násilného vzťahu,“ uviedla Valko Gáliková.

Podľa dát Slovenského národného strediska pre ľudské práva zhruba 25 percent týraných žien zažíva ekonomické násilie. Ženy ho často potichu akceptujú, pretože ho nepovažujú za násilie.

Domácemu násiliu čelí aj viac ako 80 percent mužov, hoci reálne mu podľa štatistík čelí 5 percent. Zväčša ide o psychologickú agresiu, šikanu a ponižovanie zo strany partnerky. Muži ostávajú s tyrankami najmä zo strachu, že prídu o svoje deti, alebo z ekonomických dôvodov.

Prečítajte si: Johnny Depp vs. Amber Heard – skutočné zneužívanie alebo hra o peniaze?

pexels.com

Kontrola financií a výdavkov

Takmer tretina Slovákov uvádza, že im partner alebo partnerka kontroluje financie a výdavky. Špecifickým problémom je, keď jeden z páru rozhoduje o tom, koľko financií a na aký účel tomu druhému vyčlení.

Ide o nezdravé správanie, ktoré môže podnecovať práve ekonomickú závislosť. Kontrola financií pritom môže viesť až k finančnému stalkingu. Ak aj partneri chcú zdieľať časť financií rodinného rozpočtu, je vhodné, aby popritom mali aj svoje vlastné, a teda oddelené účty,“ uzavrela Valko Gáliková v tlačovej správe.

Zdroj: Webnoviny.sk – Po rozvode by nedokázala vyžiť každá tretia žena a každý piaty muž © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu