Počet obetí výbuchu plynu v Prešove stúpol, bytovka je odsúdená na zánik (video+foto)

0

Bytovým domom na Mukačevskej ulici v Prešove otriasol v piatok výbuch.„Plyn mal vybuchnúť v jednom z bytov v 12 podlažnej bytovke pred 12.15,“ informovali hasiči na sociálnej sieti Facebook. K výbuchu malo medzi 9. a 12. poschodím a zasiahol približne štyri až päť poschodí na jednej strane bytovky.

„Cítili sme plyn, musela som pootvárať všetky okná. Začali sme to riešiť. So susedom sme volali domovému dôverníkovi. Nebol doma, ale povedal, že zistí, čo sa deje. Išla som dole k robotníkom, povedala som im, že sa niečo deje. lebo je cítiť plyn. Povedali mi, že to majú pod kontrolou. Vrátila som sa preto do bytu a išla som spať, lebo som po nočnej. Hovorila som si, že to hádam nebuchne. Sadla som si na gauč a buchlo to,“ uviedla Silvia Hrebeňárová, ktorá bývala na 10. poschodí. „Oproti suseda volala o pomoc a ja som jej nevedela pomôcť. Mne hasiči pomohli cez okno,“ dodala s tým, že po ňu prišla kamarátka a bývať pôjde k mame.

Požiar uhasili až v sobotu ráno

Požiar sa podarilo úplne uhasiť v sobotu ráno o siedmej hodine, informoval Peter Kovalík z Krajského riaditeľstva HaZZ v Prešove. Na mieste zasahovalo takmer 90 profesionálnych a 29 dobrovoľných hasičov s použitím 40 kusov hasičskej techniky. „Zásah prebiehal celú noc, lokalizácia požiaru bola nahlásená veliteľom zásahu v piatok pred polnocou a v sobotu pred siedmou hodinou ráno ohlásil likvidáciu požiaru. Príčina jeho vzniku je v štádiu vyšetrovania“, uvádza HaZZ v stanovisku.

Riaditeľ HaZZ vysvetlil, že v prvom momente sa hasiči sústredili na evakuáciu ľudí, ktorú komplikovali zaparkované autá. Až následne sa sústredili na hasenie. To ukončili pred polnocou, budovu následne sledovali. O siedmej hodine večer dokázali budovu do siedmeho poschodia prehľadať s pomocou psov. Do bytov sa hasiči dostávajú zatiaľ stále len cez okná. Statici budovu kontrolujú od piatkového večera.

Prostredníctvom tohto oficiálneho účtu mesta Prešom môžete pomôcť ľuďom v núdzi.
Pomôžme Ľuďom z vybuchnúteho bytu v Prešove
Číslo oficiálneho účtu: SK90 7500 0000 0040 0859 1229
Variabilný symbol: 6122019

 

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1811421999002679&set=gm.2377623712566945&type=1&theater

Hasiči predpokladajú osem obetí

Hasiči predpokladajú, že počet obetí na mieste nešťastia bytového domu v Prešove je celkovo osem. Potvrdených a nájdených je nateraz sedem z nich. Agentúru SITA o tom informoval Peter Kovalík. Dodáva, že hasiči prehľadali všetky poschodia a nenašli žiadne ďalšie obete výbuchu a následného požiaru na Mukačevskej ulici v Prešove.

Policajný zbor hasičov informoval, že posledná nezvestná osoba sa mala nachádzať na 12. poschodí. Zmienené poschodie bolo najviac zasiahnuté detonáciou a následným intenzívnym požiarom. „Celkovo teda predpokladáme, že počet obetí na mieste nešťastia je osem, potvrdených a nájdených sedem,“ uviedol Kovalík.

Doplnil, že hasičský a záchranný zbor bude pokračovať v činnosti na základe požiadaviek krízového štábu a policajného zboru.

Krajský riaditeľ Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Prešove Ján Goliaš  V odpovedi na otázku agentúry SITA konkretizoval, že obete našli na 10. a 11. poschodí bytovky.

V piatok v noci bolo oficiálne potvrdených päť obetí, ale premiér Peter Pellegrini (Smer-SD), ktorý bol na mieste tragédie, predpokladal, že sa toto číslo zrejme zvýši. „Je jasné aj podľa očitých svedkov, ktorí videli, čo sa na mieste tejto tragédie dialo, pravdepodobne, ten počet tých, ktorí prišli pri tomto nešťastí o život, bude vyšší ako je zatiaľ stanovené číslo,“ povedal.

Prípad vyšetruje krajský vyšetrovateľ, ktorý začal trestné stíhanie vo veci trestného činu všeobecného ohrozenia. Agentúru SITA o tom informoval vedúci Oddelenia komunikácie a prevencie Krajského riaditeľstva PZ v Prešove Igor Pavlik.

Bytovka je odsúdená na zánik

Goliaš uviedol, že bytovka je odsúdená na zánik. Hasiči kvôli tomu potrebujú zhodiť minimálne jedno poschodie ohrozujúce ostatné bloky. „Uvidíme postupne, ako nízko budeme musieť ísť so zhadzovaním podlaží,“ uviedol Goliaš.

Hasiči však podľa neho musia čakať na odtiahnutie áut z okolia bytovky. Mesto preto vyzvalo majiteľov áut, aby neparkovali v jej blízkosti, prekážajúce autá odtiahnu na parkovisko v areáli Dopravného podniku mesta Prešov na Solivarskej ulici.

Zdroj foto: facebook

Zdroj: www.sita.sk

žiadne príspevky na zobrazenie