Mladí Slováci si založili podcast V TROJKE. Ich cieľom je inšpirovať druhých

0
Mladí Slováci si založili podcast V TROJKE. Ich cieľom je inšpirovať druhých
Podcast V TROJKE

„Chceme, aby bol náš podcast V TROJKE taký inšpiratívny, ako hostia, ktorí ho spolu s nami tvoria,“ tvrdia mladí zakladatelia podcastu V TROJKE, Matúš „Matty“ Drien a Adrián Smolko. Do svojho štúdia si volajú inšpiratívnych hostí a dávajú im priestor porozprávať svoj príbeh. 

Ako vznikol nápad založiť si podcast?

Zrod nášho podcastu sme opísali v našej pilotnej epizóde. Aďo bol môj športový tréner a po jednom z našich tréningov sme sa rozhodli ísť do mesta. Asi to všetci poznáme, v meste sa rodia skutočne rôzne nápady. Zrazu padla myšlienka založenia si podcastu. Hneď sme začali rozmýšľať, ako sa bude náš podcast volať a vôbec nám to netrvalo dlho. Mne v hlave hneď napadla aj zvučka. Rozhodli sme sa pre koncept a plán bol na svete.

Ako dlho vám trvalo začať?

Hneď od začiatku sa nám začala celá situácia komplikovať. Aďo sa plánoval odsťahovať z Bratislavy do svojho rodného mesta, ale nakoniec sa presťahoval až do Nemecka. Myšlienka na podcast nás stále držala, a keď po nejakej dobe zavítal na Slovensko, prenajali sme si štúdio, nahrali prvú časť a vydali sme ju. Prvá epizóda bola plná smiechu a neplánovaných konverzácií.

Rozhovor s 12-ročnou študentkou gymnázia
Rozhovor s 12-ročnou študentkou gymnázia

Akým témam sa v podcaste venujete?

Snažíme sa dať priestor dospelým i deťom, o ktorých si myslíme, že by ich malo byť počuť. Nie je veľa podcastov, do ktorých by si pozvali 12-ročnú študentku gymnázia. My sme to spravili, pretože chceme podporiť aj túto generáciu. Čím zaujímavejší hosť, tým lepšie čísla a dosahy. Pravdou však je, že našou ambíciou nie je len popularita, ale najmä dobrý pocit a zmyslupná práca, ktorá nás poháňa. Odchádzať zo štúdia s vypočutým novým príbehom a pohľadom na svet.

CHCEME HOVORIŤ O TÉMACH, KTORÉ ĽUDÍ BAVIA A TEŠIA.

Ktorý príbeh vašich hostí vás najviac inšpiroval?

Je úžasné, ako všetci hostia dokážu prispieť k nášmu podcastu svojimi jedinečnými príbehmi a pohľadmi. Vždy existujú momenty, keď sa hosť viac otvorí a my, ako moderátori prežívame silné životné príbehy spolu s nimi.

Napríklad, náš posledný hosť, Elenka, priniesla do našej relácie nádherné uvedomenia. Jej skúsenosti a vyžarovanie boli pre nás nesmierne inšpiratívne a zanechali v nás nezabudnuteľný dojem. Počas jej priestoru v podcaste sme cítili zimomriavky po celom tele, bolo teda jasné, že to bola jedna z tých výnimočných chvíľ, ktoré si budeme pamätať ešte dlho.

Rozhovor s inšpiratívnou Elenkou
Rozhovor s inšpiratívnou Elenkou

Na čo sa môžeme v podcastoch tešiť?

Doteraz vychádzal V trojke len v audio formáte, ale v najbližšej časti sa poslucháči môžu tešiť aj na atraktívny video formát. Sme presvedčení, že tento formát má silu prilákať nové publikum, ktoré by inak náš podcast nemuselo objaviť. Môžeme ho tiež zdieľať na rôznych online platformách, sociálnych sieťach alebo YouTube. Okrem toho sme v procese nastavenia novej obsahovej stratégie. Neustále napredujeme. Chceme, aby bol náš podcast taký inšpiratívny, ako hostia, ktorí ho spolu s nami tvoria.

Čomu sa okrem podcastov venujete?

Matty: Moja hlavná pracovná náplň je na marketingovom oddelení najväčšej poisťovne na Slovensku, kde zohrávam dvojitú rolu ako Brand manager a Art director. Tento hybridný prístup k pozícii je nezvyčajný, ale za mňa funguje veľmi dobre. Ako Brand manager dávam značke nový charakter. Ako Art director tvorím jej vizuálnu tvár. Začal som tam pracovať pred 4 rokmi, kedy bolo potrebné nastaviť značke nový vizuál a priniesť jej to, čo si zaslúži.

Milujem to a zároveň, kto ma pozná, vie, že mám rád životné výzvy, ktoré ma posúvajú vpred a poskytujú mi priestor na realizáciu niekedy aj bez zásahu tretích strán. To je hlavný dôvod, pre ktorý som sa pred rokom, spoločne s kamarátkou Maťkou rozhodol založiť si slovenskú módnu značku Enclava. Aby toho nebolo málo, rád si s Aďom pokecám v našom podcaste V TROJKE.

Matúš Matty Drien
Matúš Matty Drien

šikovní ľudia mi neustále prinášajú nové možnosti a príležitosti.

Aďo: Momentálne žijem v Nemecku a manuálne pracujem vo veľkosklade. Okrem toho, sa venujem online koučingu v oblasti fitness a dobrých stravovacích návykoch. Svoj osobný rozvoj sa však snažím tlačiť kreatívnym smerom. Mojou ambíciou je venovať sa programom na úpravu videa, fotografii a grafike.

Je o mne všeobecne známe, že som aj veľký nadšenec adrenalínu a rôznych výziev. Milujem lezenie po horách, milujem súťaže, mám skrytú lásku ku bojovým športom a, samozrejme, už dlhé roky mám vášeň ku posilňovaniu.

Podcast vnímam ako obrovskú príležitosť dokázať, že na tomto svete je veľmi veľa ľudí, ktorí si zaslúžia byť vypočutí a právom im patrí pozornosť. Viem, že najbližšie roky chcem obetovať všetko preto, aby som sa čo najviac rozvíjal a napredoval. Bude to drina. (smiech)

Adrián Smolko
Adrián Smolko

ZMENA PRIŠLA AJ VTEDY, KEĎ SOM SPOZNAL MATTYHO. MOTIVOVAL MA NEBÁŤ SA.

Prečo mladí ľudia odchádzajú zo Slovenska?

Aďo: Tiež som zakotvil v zahraničí. Nebudem vôbec klamať, ak poviem, že je to z dôvodu, že v zahraničí je 2- až 3-násobný plat oproti Slovensku. Peniaze a zárobok sú asi ten najväčší dôvod, prečo ľudia odchádzajú. Na Slovensku je veľmi ťažké uchytiť sa, presadiť sa a nájsť si prácu, ktorá vás uživí a zároveň v nej budete spokojní. Osobne môžem povedať, že sa chcem určite vrátiť a skúsiť sa presadiť aj u nás, nájsť si prácu, ktorá ma bude baviť a aj ma uživí. Stačí, keď sa pozriem na Mattyho, ktorý to dokázal. Ak by som mal niečo odkázať ľuďom, bolo by to asi to, aby sa nebáli a hneď neutekali do zahraničia. Mali by sme viac bojovať o to, čo chceme.

Matty: Súhlasím s Aďom, mladí ľudia často opúšťajú Slovensko pre rôzne faktory. Za mňa medzi ne patrí nedostatok príležitostí na trhu práce, nižšie platy a obmedzené možnosti kariérneho rastu. Myslím si, že zamestnávatelia by mali posúvať svojich zamestnancov a poskytnúť im možnosť sa rozvíjať. Okrem toho mnohí mladí ľudia hľadajú lepšie životné podmienky, vzdelávacie či pracovné príležitosti v zahraničí. Nedostatok dôvery v politický a ekonomický systém môže tiež motivovať niektorých k tomu, aby hľadali lepšie perspektívy inde.

Rozhovor s barbermi
Rozhovor s barbermi

Myslíte si, že mladí ľudia odvádzajú rovnakú prácu ako tí starší?

Áno, určite. Pri správnej motivácii, prístupe a pomoci môžu mladí ľudia priniesť nové, svieže nápady, spôsoby a myšlienky, ktoré sú veľmi užitočné. Je skvelé, keď obe generácie spolupracujú a starší poskytnú mladším podporu, oporu, budú pri nich stáť. Nie je podľa nás úplne správne, keď medzi generáciami stále hľadáme len rozdiely a poukazujeme na to, kto je v čom lepší či slabší. Kľúč je v tom, podporovať vzájomný rozvoj. Každý z nás je iný a má svoje vlastné nápady a vízie.

Podcast si môžete vypočuť tu: https://open.spotify.com/show/48Gykhko66cNoQ9pb3bUAO

žiadne príspevky na zobrazenie