Podniká sa mužom ľahšie ako ženám? Slovenské podnikateľky v tom majú jasno

0
Podniká sa mužom ľahšie ako ženám? Slovenské podnikateľky v tom majú jasno

Preraziť vo svete podnikania v dnešnej dobe nie je jednoduché. Ide o rozmanitú skúsenosť bez záruky úspechu. Každý podnikateľ musí byť pripravený na to, že uspieť na konkurenčnom trhu, nie je prechádzka ružovou záhradou.

Veľkú rolu však zohráva aj pohlavie. Ženy a muži riadia svoj biznis rozdielne. Znamená to však, že to má mužské pohlavie jednoduchšie? Známe slovenské podnikateľky sa podelili o svoj názor.

Anna Brnáková – zakladateľka projektu Zdravotná podprsenka

Anna Brnáková
Anna Brnáková

Žena podnikateľka musí zastrešiť veľmi veľa aspektov, najmä vtedy, keď je matka. V plnom slova zmysle. Zatiaľ, čo muž počas svojej pracovnej doby musí myslieť predovšetkým na svoje pracovné povinnosti, žena má plnú hlavu povinností, starostlivosti o deti a práce okolo domácnosti.

Podnikať som začala počas materskej, pretože som chcela niečo dokázať sama. Vždy máte dve možnosti – buď vám plán vyjde alebo nie. U mňa to vyšlo vďaka projektu Visa She’s Next, a vďaka správnym ľuďom, ktorí ma na mojej ceste sprevádzajú. Dokázali sme pretaviť môj nápad do skutočnosti.

ŽENY, nechajte si pomôcť a Nezostaňte pri snení. Tí správni ľudia vás povedú.

Jana Šimkovičová – zakladateľka projektu Cvičte.sk

Jana Šimkovičová, foto: Natália Jakubcová
Jana Šimkovičová, foto: Natália Jakubcová

Žena podnikateľka zohráva v živote viac rolí. Ak sa žena rozhodne byť matkou, ale má sen o podnikaní, jej deti nemôže považovať za prekážku. Veľakrát práve ženy podnikateľky trpia tým, že nedostávajú toľko podpory od svojich partnerov, koľko, ako nežnejšie pohlavie potrebujú.

Pre mňa bolo kľúčové nastaviť si doma priority a vybudovať si vzťah založený na rovnosti. Vieme zastúpiť jeden druhého, pretože nevnímame rodové stereotypy. Veľakrát, ako ženy fungujeme na domnienkach a odhadoch. Naučila som sa, že je lepšie predostrieť naše očakávania na stôl a odkomunikovať si ich s našim partnerom. Podporia nás.

Muži majú podnikavosť v sebe. ženy zasa dokonalo ovládajú svoju intuíciu a sú empatické.

Petra Toth – zakladateľka značky Petra Toth jewellery

Petra Toth
Petra Toth

Najväčší rozdiel medzi podnikateľmi a podnikateľkami je ten, že ženy majú najmä na začiatku oveľa nižšie sebavedomie ako muži. Z vlastnej skúsenosti si pamätám, ako som sa bála všetkého, od byrokracie a neúspechu, až po komunikáciu a nadväzovania nových kontaktov.

Ako žena podnikateľka sa stretávam s rôznymi predsudkami. Nakoľko robím so šperkami, ľudia si niekedy myslia, že si len doma navliekam korálky a považujú to za niečo menejcenné. Príde im to neporovnateľné s odvetviami, v ktorých podnikajú muži.

SME NESKUTOČNE VNÍMAVÉ A VIEME VECI PRECÍTIŤ. TO JE NAŠA VÝHODA.

Rodová nerovnosť nielen v podnikaní, je jednou z aktuálnych tém na rôznych podujatiach Akčných žien. Ak vás téma zaujala, určite nesmiete chýbať na eventoch Equal Pay Day práve vo vašom meste.

Nenechajte si ujsť:

16.04.2024- Equal Pay Day Košice

23.04.2024- Equal Pay Day Žilina

07.-09.11 2024- Equal Pay Day Bratislava

 

žiadne príspevky na zobrazenie