Podnikateľka Jana Koristová: Vyhorieť nemusí byť vždy konečná

0
Podnikateľka Jana Koristová: Vyhorieť nemusí byť vždy konečná

Nie nadarmo sa hovorí, všetko zlé, je na niečo dobré. To je prípad aj Jany Koristovej, majiteľky a zakladateľky značky slovenskej prírodnej kozmetiky ZEOZOE.

Janka, ako si sa dostala z korporátu do sveta prírodnej kozmetiky?

Už počas vysokoškolského štúdia som sa orientovala na ekonomický smer, a preto moje kroky po skončení školy viedli práve na takéto pozície. Postupne som sa dostala do korporátu a začala som pociťovať túžbu robiť niečo, čo má zmysel, niečo čím by som tie tabuľky, čísla, vyjednávanie a boxovanie v tvrdom biznis svete, vyvážila. V tej dobe sme mali
rozhovor s mojou dobrou priateľkou Ivetkou Henzélyovou, skvelou bylinkárkou, o účinkoch zeolitu. Ona mi vnukla myšlienku, aby sme vymysleli produkt so zeolitom.

Tak veľmi som sa nadchla touto myšlienkou, že som takmer celú noc hľadala na internete inšpirácie zdravých produktov a niečoho nového. Tak prišla aj myšlienka vytvoriť prírodné tablety na čistenie zubov na báze zeolitu a esenciálnych olejov. Hlavným motívom bolo byť bezodpadoví a tvoriť niečo dobré pre ľudí i prírodu. Tak sme sa dostali k ZEOZOE v modrom skle s nadupanými vlastnosťami. To, že ZEOZOE má ešte nadupanejšie vlastnosti, ako sme čakali, sme objavili až po nejakom čase, no to je zase iné téma.

Aj k tejto téme sa isto dostaneme, no povedz mi ešte ako ste sa dopracovali práve k názvu ZEOZOE?

No bol to ťažký oriešok veru, hľadali sme niečo, čo by vystihovalo zeolit,  bolo aj zaujímavé a išlo dobre tzv. do ucha. Prvá časť ZEO, teda logicky predstavuje základnú a hlavnú zložku produktu, zeolit. Druhá časť názvu ZOE je ženské meno gréckeho pôvodu, ktoré v preklade znamená život, nežnosť. A jednou z rastlín, ktoré podľa významu mena túto osobu chránia je aj mäta, teda ďalšia zložka nášho produktu. Chceli sme do toho vdýchnuť ženskú a jemnú stránku, žena – matka pre nás predstavuje ochranu a starostlivosť, ktorá je dobrá a nie škodlivá. ZEOZOE je prírodná starostlivosť, nie je v ňom syntetika, je to súhra so životom a všetkým, čo nám príroda ponúka.

To je pekná myšlienka. Čo tie nadupané vlastnosti, ako ste sa k nim dostali?

Bolo to v období počas covidu, všetko bolo tak nejak pozastavené. A keďže pre mňa bol projekt ZEOZOE takým únikom alebo skôr kreatívnym projektom, nebol extra výnosný, no držal si svoju hodnotu. Avšak počas toho obdobia bolo náročné dostať sa aj k potrebným surovinám a výrobe, keďže všetko sa točilo najmä okolo výroby liekov, dezinfekcie a všetkého, čo bolo v tomto ťažkom období pre ľudí potrebné. Mali sme tiež problém s výrobným postupom podľa našich požiadaviek. Pre mňa to bolo však aj výnimočné obdobie, nakoľko som v tom čase bola tehotná a tešila som sa na nášho syna a to čarovné bláznivé obdobie, ktoré som mala pred sebou.

Všetky okolnosti ma však donútili k tomu, že som uvažovala nad ukončením celého ZEOZOE projektu. Vtedy sa mi postupne začali ozývať naši stáli zákazníci, že majú problém dostať sa k našim produktom a či nemáme ešte nejaké zásoby, ktoré by mohli kúpiť. Väčšina z nich opakovala tú istú skvelú správu, po používaní ZEOZOE tabliet alebo práškov im prestávali krvácať ďasná a zuby už neboli také citlivé. Aj ľudia, ktorí mali problém s paradentózou, aftami a častým tvorením zubného kameňa boli nadšení z výsledkov. Tak sme prišli na to, aké liečivý produkty vlastne máme, čo ma poriadne nakoplo a dnes to neľutujem.

Zaujalo ma, že si spomenula problémy s výrobou tabliet, je to také náročné? Veď tabletiek máme okolo seba dosť…

Vyrobiť tabletky s lepidlom a farbivami problém nie je, no udržať takúto hmotu pokope vo vhodnom tvare bez lepidiel, to je už tak trošku veda. Keďže sme trvali na tom, že tablety musia byť tzv. čisté, bez syntetických a chemických lepidiel, museli sme hľadať niekoho, kto to dokáže. Začali sme spolupracovať s novou spoločnosťou a skúsenými partnermi, ktorí poznali vlastnosti zeolitov. Prišli sme na taký pracovný postup, ktorým bolo možné nami požadované požiadavky dosiahnuť. Takže nie chémia ale fyzika!

To je skvelé, že si sa nedala odradiť, veď kde je vôľa – tam je aj cesta. Ako je to so ZEOZOE dnes, ako vyzerá váš team?

Postupom času sa naše cesty s Ivetkou a jej dcérou Auréliou rozišli, no len v práci so ZEOZOE, naďalej sme v úzkom kontakte a priatelíme sa. Ivetka sa venuje bylinkárstvu naplno, napísala už niekoľko kníh o Bylinkovej škole Matky Zeme, a spoločne s Auréliou organizujú semináre a kurzy. Postupne som do teamu pribrala moju sestru Evku a jej manžela. Dnes je nás už osem veselých nadšencov, priateľov a rodiny. Najväčší oriešok bol nájsť vhodného človeka na online marketing, niekoho, kto by pochopil a usmernil naše hlavy, čo je niekedy ťažké. Ale podarilo sa, a naša vízia sa stáva realitou.

A ako je to s víziou a novinkami?

Po ZEOZOE s mätovou príchuťou, prichádzame tento mesiac na trh aj s novými dentálnymi produktami, ZEOZOE zelené jablko a ZEOZOE paradent s extraktom z klinčeka, ktorý utišuje bolesť a je cielene zameraný na boj s paradentózou. Taktiež sme sa rozhodli rozšíriť naše portfólio o tvárovú kozmetiku na báze zeolitov, a to pleťové masky. Aktuálne je v predaji pleťová maska čistá, a tiež so šalviou a na ceste je sakura. Keďže sa stále držíme toho, že v našich produktoch syntetika nie je, objednávame sakurový extrakt priamo od japonského pestovateľa týchto úžasných stromov.

Plánujeme tiež ďalšie skvelé produkty, ako napríklad živú vodu, ktorá hydratuje pleť. Rozhodli sme  spolupracovať so slovenskou vedeckou špičkou a ísť do kozmetiky, ktoré nie je o chémii, ale najmä o fyzike inšpirovanej prírodou.

Myslím si, že príroda nám toho ponúka omnoho viac, ako dnes ešte poznáme. Veď kto by si pomyslel, že jemne spracovaný minerál dokáže vašu pleť vyčistiť lepšie ako čokoľvek iné? A to len tým, že má vlastnosti ako magnet. To je tá fyzika, ktorú v sebe príroda ukrýva a my sa ju snažíme preniesť do našich bežných denných rituálov.

žiadne príspevky na zobrazenie