Pojednávanie s bývalým riaditeľom SIS Pčolinským opäť zrušili, súd vytýčil nový termín na august

0
Pojednávanie s bývalým riaditeľom SIS Pčolinským opäť zrušili, súd vytýčil nový termín na august

1.7.2024 (SITA.sk) – Proces s bývalým riaditeľom Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimírom Pčolinským sa na pracovisku Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici začne až 1. augusta.

Ako totiž pre agentúru SITA potvrdila hovorkyňa súdu Katarína Bednáriková, súd zrušil termíny pojednávania určené na stredu 3. a štvrtok 4. júla z dôvodu prebiehajúceho konania na Najvyššom súde SR o podanej sťažnosti obžalovaného proti uzneseniu sudcu o prijatí obžaloby.

Pôvodne mal proces začať v máji

Pôvodne mal pritom proces začať už koncom mája, dva termíny pojednávania však súd nakoniec zrušil, rovnako neskôr aj termíny určené na jún. Dôvodom bola rovnako sťažnosť, ktorú Pčolinský podal proti uzneseniu sudcu o prijatí obžaloby, o ktorej musel rozhodnúť Najvyšší súd SR.

Predmetom obžaloby voči Pčolinskému je zločin prijímania úplatku, zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa a prečin ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti. Prokurátor bývalého Úradu špeciálnej prokuratúry ešte v októbri 2023 opätovne podal obžalobu na bývalého riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského.

„Prokurátor na obvineného V. P. podal obžalobu na Špecializovaný trestný súd za skutok týkajúci sa prijatia úplatku od Z. K.,“ informovala vtedy prokuratúra.

Zoroslav Kollár priznal poskytnutie úplatku

Právnik a podnikateľ Zoroslav Kollár pritom v rámci uzavretej dohody o vine a treste priznal, že v auguste 2020 poskytol úplatok, aby zabezpečil, že nebude predmetom rozpracovania Slovenskou informačnou službou. Odovzdanie finančnej čiastky 40-tisíc eur sprostredkoval bývalý šéf daňových kriminalistov Ľudovít Makó. Bývalý riaditeľ SIS Pčolinský však prijatie úplatku odmieta.

Úrad špeciálnej prokuratúry podal obžalobu na bývalého riaditeľa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského už v máji 2022. Súd však následne obžalobu prokurátorovi vrátil pre zistené procesné pochybenia.

Námestník generálneho prokurátora SR Jozef Kandera ešte predtým v auguste 2021 zrušil uznesenia vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) zo dňa 11. marca a 13. apríla 2021, ktorými vzniesol obvinenie voči Pčolinskému pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa, zločin prijímania úplatku, prečin ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti a prečin podplácania. Kandera zastupoval generálneho prokurátora Maroša Žilinku, ktorý z dôvodu zachovania nestrannosti vo veci nekonal.

Viac k témam: hovorkyňa súdu, Korupcia, Pojednávanie, prijímanie úplatku, Prokurátor bývalého Úradu špeciálnej prokuratúry, Súdy, zrušenie
Zdroj: SITA.sk – Pojednávanie s bývalým riaditeľom SIS Pčolinským opäť zrušili, súd vytýčil nový termín na august © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie